13 Günlük Tediye Tarihi Belli Oldu mu?

13 günlük tediye

2019 yılına girdiğimiz bu günlerde 13 günlük tediye tarihleri merakla bekleniyor. Sosyal medya aramalarında en çok aranan kelime durumuna gelmiş olan tediye ödemelerinin verileceği tarih bir merak konusu oldu. Peki kimler tediye alacak? Tediye ne demek? 2019 yılı tediye miktarı ne kadar? 15 Ocak 2019 tarihinde yatan maaşlarda tediyelerde ödendi mi? Birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kimler Tediye Alacak?

Nisan 2018 tarihinde devlet kurumlarında taşoran firmalar aracılığı ile çalışanlar KHK ile 657 sayılı devlet memurları kanunu’nun 4/D statüsünde istihdam edildiler. 4857 sayılı İş Kanununa tabi çalışan 4/D statünde kadroya geçirilen kamu çalışanları özlük hakları olarak da aynı kanun çerçevesinde değerlendirilmektedir. 2018 yılında 52 günlük tediyelerini alan kamu çalışanları 2019 yılında verilecek tediyelerin tarihlerini merakla beklemektedir. Peki kamuda çalışan personelin hepsi tediye alıyormu? Bu sorunun cevabı hayır. Kamuda sadece işçi statünde çalışan personel tediye almaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında taşorandan kadroya geçen personelin tamamı 13 günlük tediye alacaktır. Peki bu personellerin ünvanları nelerdir? Taşerondan kadroya geçen Antrenörler, Gençlik Liderleri, Güvenlik Görevlileri vd. ünvanlarda ki personel bu listede yer almaktadır.

Tediye Nedir?

Tediye kelime anlamı ikramiye olan bir kelimedir. Devlet durumlarında işçi statünde çalışan personele her sene düzenli olarak verilen maaş iyileştirmeleridir. 26 günlük tediye miktarları yakın zamanda iki katına çıkartılarak 52 günlük tediye olarak belirlenmiştir. 52 günlük tediyeler eşit taksitler halinde her sene hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaktadır. 2019 yılının ilk tediye taksiti olan 13 günlük tediye miktarının ise ödeneceği tarik hala belirsizliğini korumaktadır.

2019 Yılı Tediye Miktarı Ne Kadar?

4/D statünde taşerondan kadroya geçirilen personelin her sene düzenli alacağı tediye miktarları değişkenlik göstermektedir. 2018 yılının son tediye ödemesini Aralık ayında 940 TL civarında alan 4/D ‘li çalışanlar 2019 yılının ilk tediye tutarını da aynı rakamlara yakın alacaktır.

15 Ocak 2019 Tarihinde Yatan Maaşlarda Tediyelerde Ödendi mi?

Taşerondan kadroya 4/D statünde geçen kamu görevlileri 15 Ocak tarihinde 2019 yılının ilk maaşını aldı. Peki verilen maaşlar içinde tediyelerde var mıydı? Bu soruya vereceğimiz cevap hayır. Çünkü 4/D statünde çalıştırılan kamu görevlileri 657 devlet memurları kanunu’na tabi çalışan memurlar gibi çalışmadan maaşlarını almamaktadır. Devlet memurları çalışmadan çalışacakları ayın maaşını alırken 4/D’li çalışanlar çalışarak maaşlarını almaktadır. Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz:

Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında kadrolu antrenörler ve sportif eğitim uzmanları 15 Ocakta aldıkları maaşları 15 Ocak-14 Şubat tarihi arasında çalışacakları hizmet için almışlardır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında 4/D statünde çalışan Antrenörler, Gençlik Liderleri vd. personel ise 15 Ocakta aldıkları maaşı 1 Aralık-30 Aralık arasında ki hizmet karşılığında almıştır.

Yukarıda belirttiğimiz örnekten dolayı 15 Ocak 2019 tarihinde hesaplarınıza yatan maaşlar içinde tediye rakamları yer almamaktadır. Ayrıca Aralık ayında en yüksek vergi diliminde yer alındığı için her ilde yemek ve yol bedellerinden ötürü farklı maaş tutarları hesaplara yatmıştır.  Birçok ilde lisans seviyesinde mezun  4/D statünde çalışan Antrenör ve Gençlik Liderleri 15 Ocak tarihinde maaşlarında 2900 ile 3053 TL arasında değişen maaş rakamlarını görmüştür.

13 Günlük Tediye Ne Zaman Ödenecek?

2018 yılının son tediye rakamı olan 940 lirayı alan 4/D statünde çalışan antrenörleri bugünlerde 2019 yılının ilk tediyelerinin ödeneceği tarihi merak etmektedir. Taşerondan kadroya geçen Antrenör, Gençlik Liderleri vd personeller her sene 52 günlük tediye (ikramiye) alacaktır. KHK ile ödeme tarihleri belirlenen tediyelerin ödeneceği tarih hala belirsizliğini korumaktadır. Ocak ayının son haftası ile 15 Şubat tarihine kadar olan zaman aralığında 13 günlük tediye rakamının maaş hesaplarına yatırılacağı düşünülmektedir.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın