2019 YILI İÇİN MİLLİ SPORCULARIN ATAMA DUYURUSU

milli sporcu atama duyurusu

Milli sporcuların merakla bekledikleri 2019 Yılı Milli Sporcu Atama Duyurusu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. 2019 yılında milli sporcuların beden eğitimi ve spor öğretmeni olabilmeleri için 4/B statüsünde sözleşmeli öğretmen olarak atamaları yapılacak. Atamaya ilişkin bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

2019 Yılı Milli Sporcuların Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Olarak Atamalarına İlişkin Duyuru

2019 yılı milli sporcu atama duyurusu çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı örgün eğitim kurumlarının beden eğitimi ve spor öğretmeni ihtiyacını karşılamak için milli sporculardan 200 (İki yüz) kişilik kontenjan ayırdı. Sözleşmeli öğretmen olarak ilk defa ataması yapılacak öğretmenlerin başvuruları 23 – 29 Ocak 2019 tarihlerinde alınacak.          1 Şubat 2019 tarihinde atamaları yapılacak olan öğretmenlerin 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde atamalarının yapıldığı kurumda göreve başlamaları planlanmaktadır.

2019 Yılı Milli Sporcu Atama Başvuru Şartları

2019 yılı milli sporcu atama duyurusu ile Milli sporcuların 4/B statüsünde sözleşmeli öğretmen olarak atanabilmesi için aşağıda yer alan şartları taşımaları gerekmektedir:

 • (a) Olimpiyat Oyunları, Parolimpik Oyunları, Dünya Üniversitelerarası Spor Oyunları (Universiade), Akdeniz Oyunları ile Dünya Askerî Oyunlarında bireysel veya takım halinde yarışmalarda ilk üç dereceye girmek,
 • (b) Uluslararası Olimpiyat Komitesinin tanıdığı spor dallarının büyükler, gençler veya ümitler kategorilerinde  ilk üç dereceye girmek. Dünya veya Avrupa şampiyonaları ile Uluslararası Askerî Sporlar Konseyince yapılan Dünya veya Avrupa şampiyonalarında ilk üç dereceye girmek,
 • (a) ve (b) bentlerinde belirtilen yarışmaların takım sporlarında en az on kez ülkemizi temsil ederek millî sporcu belgesi almış olmak,

Yukarıda belirtilen şartlardan herhangi birini taşıyan milli sporcuların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (KKTC vatandaşları için TC. vatandaşı olma şartı aranmamaktadır.)
 • Beden eğitimi ve spor öğretmenliği alanında atanacak öğretmen adaylarının Beden eğitimi ve spor eğitimi veren bir yükseköğretim kurumundan mezun olma zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Yurt dışında öğrenimini tamamlamış olan adayların mezuniyet belgelerinin YÖK Başkanlığı tarafından tanımlanmış ve denkliklerinin verilmiş olması gerekmektedir.
 • Atamaya başvuracak milli sporcuların devlet memurluğundan ve /veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektirecek bir ceza almamış olması.
 • Öğretmenliğe daha önce atanmış ama görevine başlamamış olanlar için son başvuru tarihi itibari ile atama tarihleri arasında ki sürenin en az 1 (bir) geçmiş olma zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Daha önce ataması yapılan adaylık işlemleri sırasında görevine son (sağlık durumları hariç) verilen öğretmen adaylarının yeniden göreve başlama başvurusu yapabilmeleri için.
  • Görevden ayrıldığı tarih itibari ile atama başvurusunun yapılacağı 29 Ocak 2019 tarihine kadar 3 (üç) yıllık süreyi doldurmuş olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılı milli sporcu atama duyurusuna ulaşmak için linke tıklayınız.

 

Önerilen makaleler

2 Yorum

 1. Sozlesmeli atamalar hangi illere yapilacak acaba

  1. milli sporcularda sözleşmeli öğretmen atamaları için tercihler atama başvurularının gün itibari ile belli olacaktır. kontenjan dahilinde il / ilçe ve kurum tercihi yapılacak

Bir cevap yazın