2019 Yılı Tediye 2. taksit Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

2019 Yılı Tediye 2. taksit Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

2019 yılının 2. tediye tarihi kamu işçileri tarafından en çok merak edilen konulardan biri. Kamu kurumlarında daimi işçi statüsünde çalıştırılan 4/D’li binlerce personele tediye 2. taksit ödemesi ne zaman yapılacak ? Gençlik ve Spor Bakanlığı ’nda 4/D statüsünde görevlendirilen antrenör, gençlik lideri ve diğer çalışanların alacağı tediye (ikramiye) tarihleri belli oldu mu?

2019 yılının Mayıs ayına girdiğimiz bu günlerde 2019 yılı tediye ödemelerinin 2. taksiti olan ödeme tarihi merakla araştırılıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığının taşra teşkilatlarında 4/D statüsünde görevlendirilen binlerce antrenör, gençlik lideri, cankurtaran, bekçi ve diğer çalışanlar tediyelerin ödeneceği tarihi merak içinde bekliyor…. Tediye ödemeleri hakkında tüm detaylar haberimizde…

2019 Yılına Ait Tediye 2. taksit Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

Binlerce kamu çalışanı ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığının taşra teşkilatında 4/D statüsünde istihdam edilen antrenör, gençlik lideri ve diğer personelin merakla beklediği 2019 yılı 2. tediye ödemelerinin yapılacağı tarih belli oldu. 29 Ocak 2019 tarihinde imzalanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile 2019 yılı tediye tarihleri de açıklanmış oldu. 30 Ocak 2019 tarihli 30671 Sayılı Resmi Gazete ‘de 682 karar numarası ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ’nın detayları şu şekilde:

  1. 4/7/1956 tarihli ve 6772 sayılı Kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere 2019 yılında, mezkür kanunu’nun 1. maddesine göre yapılacak ilave tediyenin 1. yarısının 31/01/2019 diğer yarısının 31/05/2019 tarihinde;
  2. Söz konusu işçilerden maden işletmelerinin münhasıran yer altı işlerinde çalışanlarına 2019 yılında ayrıca ilave tediyenin tamamının 23/12/2019 tarihinde ödenmesine

Tediye Nedir?

Tediye kelimesi ikramiye anlamına gelmektedir. Kamuda çalışan işçi statünde istihdam edilen personele her sene verilen ikramiyeleri ifade etmektedir. Kamu işçilerinin maaşlarını devlet memurlarına yakın bir seviyeye yükselmek amacıyla sene içerinde 4 taksit şeklinde toplamda 52 günlük maaşa denk gelen ödeme yapılmaktadır. Her sene ilk taksiti Ocak ayında yapılan tediye ödemeleri maaş kat sayılarına göre hesaplanarak işçilerin maaş hesaplarına yatırılmaktadır.

2019 Mayıs Ayı Tediye Tarihi

29 Ocak akşamı imzalanan ve 30 Ocak 2019 tarihli ve 30671 Sayılı Resmi Gazete ‘de 682 karar numarası ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Ocak ayında ödenmesi planlanan tediye tarihi belli oldu. 31 Mayıs 2019 tarihi itibari ile kamuda çalışan işçiler ile Antrenör, Gençlik Lideri ve diğer çalışanların maaş hesaplarına yatırılmaya başlanacağını düşünmekteyiz. Ödemlerin illerde farklı tarihlere tekamül edeceği düşünülmektedir. Bunun da sebebinin illerdeki ilgili kurumların bankalarda ki anlaşmaları gereği bir kaç günlük gecikme ile maaş hesaplarına yatırılacağını tahmin etmekteyiz.

2019 Yılı Mayıs Ayı Tediye Rakamı

2019 yılının ilk tediye (ikramiye) ödemesi 31 Ocak tarihi itibari ile illerde ödenmeye başladı. 31 Mayıs 2019 tarihinden itibaren tediye ödemelerinin 2. taksiti olan tutarın kamu işçilerinin maaş hesaplarına yatırılmaya başlanacağını düşünmekteyiz.

31 Ocak tarihinden itibaren kamu işçilerinin maaş hesaplarına yatan ikramiye rakamlarına baktığımızda 1150 TL ile 1200 TL arasında olduğunu görmekteyiz.

2019 yılının ilk tediye ödemesini 31 Ocak tarihinden itibaren alan 4/D statüsünde istihdam edilen 4 yıllık lisans mezunu Antrenör ve Gençlik liderleri yaklaşık olarak 1152 TL civarında tediye ödemesi aldılar. 2019 yılı mayıs ayının sonunda GSB bünyesinde görev yapan 4/D ‘li Antrenörler, Gençlik Liderleri, Cankurtaranlar ve diğer çalışanlar 13 günlük tediye ödemesi alacaklar.  4 yıllık lisans mezunu antrenörlere ve gençlik liderlerine yaklaşık olarak 1150-1200 TL civarında 2019 yılı tediye (ikramiye) ödemesi yapılacağını düşünmekteyiz.

4/D ‘li Çalışan Daimi İşçilerin Tediye Ödemelerinde ki Faklılık Nedenleri?

Kamu da daimi işçi statüsünde çalışan 4/D’li personelin tediye ödemelerinde kullanılan kalemler farklılık göstermektedir. Bunun bir çok sebebi vardır. Kamuda istihdam edilen 4/D ‘li daimi işçilerin maaş bordrolarında farklı kalemler mevcuttur. Bu kalemlerden bazılarını şu şekilde ifade edebiliriz:

  • Asgari geçim indirimi kalemi herkeste farklıdır. Bekar bir kamu işçisi ile evli eşi çalışmayan ve çocuğu olan kamu işçisinin AGİ olarak bordrolarda geçen asgari geçim indirimi rakamı da farklılık göstermektedir. Bundan dolayı aynı illerde çalışan aynı statüde ki 4/D li Antrenörler ve Gençlik liderleri farklı maaşlar alabilmektedir.
  • Yol ve yemek yardımı her ile göre değişmektedir. Bu nedenle farklı ilde çalışan aynı statüde ki 4/D li Antrenörler ve Gençlik liderleri farklı maaşlar alabilmektedir.

Yukarıda en basit iki örnek ile aynı ilde veya farklı ilde aynı statüde çalışan 4 yıllık lisans mezunu 4/D statüsünde istihdam edilen Antrenörlerin maaşlarda ki faklılıkları anlatmaya çalıştık. Bu ve benzeri bordrolarda ki kalemlerin farklı olmasından dolayı aynı statüde ki kişilerin maaş hesapları ve tediye rakamlarıda farklılık gösterebilmektedir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın