Kamuda Çalışan Devlet Memurlarına 3600 Ek Gösterge İçin Çalışmalar Başlandı

3600 ek gösterge

Kamuda çalışan devlet memurlarının merakla beklediği haberde sona yaklaşılıyor. Devlet memurlarının maaşlarının ve emeklilik durumunda alacakları ikramiyelerin yükselmesini sağlayacak olan 3600 ek gösterge için çalışmalar başlatıldı.

KAMUDA ÇALIŞAN DEVLET MEMURLARI 

Yaklaşık 3 milyon devlet memurunun merakla beklediği 3600 ek gösterge haberlerinde sona yaklaşılıyor. Hükümet,  3600 ek gösterge çalışmalarını Meclise sunmak için kanun teklifi hazırlığı içinde.

Ek göstergede yapılacak yenilik ile 3 milyon devlet memurunun maaşları ve emeklilik ikramiyeleri yükselecek. Hali hazırda devlet memuru olarak çalışan memurların yanında emekli devlet memurlarının ve idarecilerin de maaşlarında düzenlemeler yapılması planlanmaktadır.

EK GÖSTERGE GÜNDEMDE

Bir buçuk milyon öğretmeni ilgilendiren 3600 ek gösterge ile maaşlarda ve emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarında önemli oranda yükselmeler olacak. EK gösterge kavramı devlet memurlarının en çok merak ettiği konulardan birini oluşturmaktadır. Ek gösterge cetveli, emekli maaşlarının, aylık brüt maaşların ve emekli emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Emekli maaşlarının ve ikramiyelerinin hesaplanmasında ek gösterge cetvelleri kullanılmaktadır.

DEVLET MEMURLARININ MAAŞINDA %20-25 ARTIŞ SAĞLAYACAK

3600 ek gösterge ile devlet memurları emeklilik durumunda alacakları maaşlarda ve ikramiyelerde %20-25 oranında yükselme sağlayacak.

KAMUDA LİYAKATE GÖRE YÜKSELME OLACAK

3600 ek gösterge cetvelinin hayata geçirilmesi ile kamuda çalışan devlet memurlarının yükselmelerinin de önü açılacak. Kamuda görevli müdür ve şube müdürleri 1. derece kadro ve aylık derecesi görev yapan lisans mezunu devlet memurları en fazla 2200 ek göstergeden faydalanabiliyor. Jandarma Genel Komutanlığı personeli 3600 ek göstergeden emekli olabilirken MEB personeli en fazla 3000 ek göstergeden emekli olmaktadır. Planlanan yeni düzenleme ile bir buçuk milyon öğretmen ve idareciler 3600 ek göstergeden faydalanabilecek.

KAMUDA EK GÖSTERGELERDE Kİ FARKLAR ORTADAN KALKIYOR

Öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin maaşlarında ve emekli ikramiyelerinde büyük oranda artış olmasını sağlayacak 3600 ek gösterge ile meslek grupları arasında ki ek gösterge farkının kaldırılması planlanıyor. Otuz yıl çalışarak emekli olan öğretmen ve idarecilerin emekli aylıklarında beşyüz elli lira civarı, ikramiyelerinde ise 20 bin lira kadar artış olacağı öngörülmektedir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın