4/D ‘li Antrenörlerin İsyanı

4-D

Antrenör işçi midir yoksa memur mudur? Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinde süresiz işçi statüsünde çalışan antrenörler isim haklarının verilmesini istiyor. Bugünlerde 4/D ‘li antrenörler isyan içinde… İsyanları da haklı mı yoksa haksız mı gelin yazımızdan anlatabildiğimiz kadarıyla sizlere aktaralım.

Farklı illerde Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlükleri taşerondan süresiz işçi statüsünde kadroya geçen antrenörlere iş sözleşmeleri imzalatmaya başladı. Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi adı altında taşerondan kadroya geçen antrenörlere imzalatılan sözleşmelerin hukuki boyutunu antrenörler merak ediyor. Bakanlığın bu sözleşmeden haberi var mı yoksa KYK ile birleşen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl müdürlüklerine bu sözleşmeleri KYK mı gönderdi?

Son günlerde farklı illerde çalışan antrenörlere
Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi adı altında imzalatılan bu sözleşmelerin hukuki boyutu ve KHK ile uyumlu olup olmadığının cevabını Gençlik ve Spor Bakanlığı vermelidir.

2 Nisan 2018 tarihinde KHK ile yüzbinlerce işçi ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı taşra teşkilatlarında görev yapan antrenörlerde 657 sayılı devlet memurları kanunu 4/D statüsünde kadroya alındı. Taşeron firmalarda yıllarca çalışan antrenör arkadaşlarımız taşerondan kurtulmak adına “İŞÇİ” statüsüne sığınmak zorunda kaldı. Burada işçi arkadaşlarımızı küçümsediğimizi düşünmeyin lütfen. Emekçi işçi kardeşlerimizi saygımız sonsuzdur. Yazının tamamını okuyan işçi kardeşlerimizde süresiz işçi statüsünde çalışan ( 4/D ‘li ) antrenörlerin sıkıntılarını anlayacaklardır.

Antrenör arkadaşlarımızın sıkıntılarını anlamak adına öncelikle 4/D nedir? Antrenör Nedir? Antrenör Nasıl Yetiştirilir? Kadrolu Antrenörler ile 4/D ‘li antrenörlerin Özlük Haklarında ki Farklar Nelerdir? ve daha birçok sorunun cevabını vermemiz gerekiyor.

4/D Nedir?

657 sayılı devlet memurları kanununa göre devlet kurumlarında çalışanlar farklı statülerde istihdam edilmektedir. Bu istihdam yöntemlerini şu şekilde ifade edebiliriz: 4/A , 4/B, 4/C, 4/D ve taşeron.

2 Nisan tarihinde yaklaşık 450 Bin taşeron firmalarında çalışan “Asıl İşi Yapan” kardeşimiz 4/D statüsünde süresiz işçi statüsünde kadroya alındılar. Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüklerinde şoför, güvenlik personeli, saha tesis görevlileri, cankurtaranlar vd. meslek grupları ile birlikte Gençlik Liderleri ve Antrenörlerde kadroya alındılar. Bu arkadaşlarımızın hepsi taşeron firmalarda olan hakları ile birlikte kadroya geçtiler.

Antrenör Nedir?

Antrenör herhangi bir spor branşında gerek üniversite gerekse federasyonlardan aldığı eğitimler sonrası alanında belge sahibi olan kişidir. Antrenör, sporcularının tüm gelişim raporlarını tutan ve onları öncelikle sporun öneminden bahseden sonrasında da spor müsabakalarına hazırlayan kişidir.

Antrenör Nasıl Yetiştirilir?

Ülkemizde antrenörlerin yetiştirilmesi için antrenör eğitim yönetmeliği doğrultusunda Üniversitelerin Beden eğitimi ve Spor eğitimi veren kurumları ve federasyonlar görevlendirilmiştir.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Spor Bilimleri Fakültesi ve yine üniversitelerin farklı fakültelerinde kurulan beden eğitimi ile ilgili bölümlerde okuyan kişiler antrenörlük belgesi alabilmektedir.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü mezunları uzmanlık alanından 3. kademe kıdemli antrenör belgesini alabilirken diğer bölümlerden uzmanlık alan dersi olarak seçilen dersler sonrasında kişiler 2. kademe antrenör belgesini alabilmektedir. Bu okullarda dört yıl lisans eğitimi alan antrenörlük eğitimi bölümü mezunları branşlarında 3. kademe kıdemli antrenör belgesi ile mezun olmaktadır.

Kadrolu ve 4/D li Antrenörlerin Özlük Hakları?

Yıllarca aynı üniversite sıralarında beraber okuyan aynı kurumda aynı işi yapan antrenörler tek bir bakanlık çatısı altında farklı istihdam yöntemler ile görev yapmaktadır. Bugün Gençlik ve Spor Bakanlığının taşra teşkilatlarında görev yapan antrenörler kadrolu, sözleşmeli ve taşerondan kadroya geçenler olarak tasnif edilmektedir. Tasnif edilmek biraz kaba oldu özür dilerim ama ne yazık ki durum budur. Aynı işi aynı kurumda yapan aynı lisans seviyesine ve antrenörlük belgesine sahip bu arkadaşlarımız neden farklı istihdam yöntemleri ile çalıştırılmaktadır bunu sormak istiyorum.

İstihdam yöntemlerinde ki farklılıklar nedeniyle antrenör arkadaşlarımızın sahip oldukları özlük hakları da faklılık göstermektedir. Daha önceki yazılarımızda hatırlarsanız 4/D ‘li Antrenörlerin Özlük Haklarını yayımlamıştık. Bu özlük haklarına baktığımızda en büyük farkların izin günlerinde olduğunu görmekteyiz.

Aynı yıl göreve başlayan kadrolu ve süresiz işçi statüsünde çalışan antrenörlerimiz birbirlerinden yıllık izinlerinin süresi yönünde ayrılmaktadır. Süresiz işçi statüsünde çalışan antrenörler kadrolu antrenörlere göre hada az yıllık izin kullanmak zorunda kalmaktadır.

Tayin Hakları Var mı? Kadrolu antrenörlerin tayin hakları bulunurken süresiz işçi statüsünde kadroya alınan 4/D ‘li antrenörlerin tayin hakları bulunmamaktadır. Özellikle aile bütünlüklerini koruyamayan antrenör arkadaşlarımız eşleri ile farklı illerde çalışmak zorunda kalmaktadır.

Müsabakaya Giden Antrenörlerin Maaşlarında Kesintiler Yaşanıyor!

Antrenörlerimizin yıllardır yaşadığı bir başka sıkıntı ise müsabakaya gittikleri aylarda maaşlarında yapılan kesintiler. İşi gereği müsabakalara sporcu götüren, milli takım kamplarında görevli olan antrenörlerin maaşlarında kesintiler yaşanıyor. Hangi meslek dalında işini yaparken maaşı kesiliyor kişilerin merak edilen başka bir konu.

Antrenörlerin yemek, yol gibi maaş bordrolarına yansıyan kalemleri il dışına müsabakaya gittikleri günlerde kesiliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığının bunun ile ilgili bir çalışma yapmasını bütün antrenör arkadaşlarımız istemektedir. Müsabaka ve yarışmalara gidilmesi durumunda yapılan kesintilerin hukuki boyutu ile ilgili bir cevap vermelidir Bakanlık.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın