ALES Başvuruları Başladı

ALES Başvuruları

ALES  Başvuruları Başladı

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) başvuruları 19/09/2018 tarihinde başladı. Lisansüstü eğitim yapmak ve akademik personel olarak üniversitelerde öğretim elemanı olmak isteyenlerin merakla beklediği ALES sınavı 18 Kasım  2018 tarihinde belirlenen sınav merkezlerinde yapılacaktır. ALES Başvuruları 19/09/2018 tarihinden itibaren ÖSYM resmi internet sayfası üzerinden aday işlemleri sisteminden kabul edilmektedir. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı hakkında detaylı bilgileri sitemizden bulabilirsiniz. Ales başvurularında merak edilen bazı bilgiler şunlardır:

2018 ÖSYM ile ALES başvurusu nasıl yapılır?

Sınav başvurularının internet üzerinden aday işlemleri sisteminden veya ÖSYM bürolarından şahsen yapıldığı ALES başvuruları 19/09/2018 tarihinde başladı. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi almak isteyenlerin ve Akademik Personel olarak üniversitelerde çalışmak isteyenlerin ilgilendiği sınav öncesinde yapılan araştırmalar hız kazandı. ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sayfasından ALES başvuru işlemleriniz yapabilirsiniz.

19 Eylül 2018 tarihinde başlayan ALES başvuruları, 27 Eylül 2018 tarihinde sona erecektir. Sınava girecek adaylar bu tarihler arasında internet üzerinden veya ÖSYM bürolarından başvurularını yapabilirler.

ALES Başvuruları Nasıl Yapılır?

ALES başvurularını ÖSYM bürolarından veya ÖSYM’nin resmi internet sayfasından yapabilirsiniz. Sınava girmek isteyen adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden başvurularını yapabilmektedir.

ALES BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ALES Sonbahar Dönemi Sınavı Ne Zaman?

ÖSYM’nin internet sayfasında bulunan sınav duyurusuna göre ALES/3 Sonbahar Dönemi sınavı 18 Kasım 2018 tarihinde belirlenen sınav merkezlerinde yapılacaktır. 150 dakika sürecek Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES)  saat 10:15 te başlayacaktır.

ALES başvuruları 19 Eylül-27 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır

Sınav Ücreti:

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi ücreti 100 TL‘dir.

Geç Başvuru Günü ve Ücreti

ÖSYM sınav başvurusunu belirtilen tarihlerde yapamayan adaylar için geç başvuru günü belirlemiştir. ALES geç başvuru günü 10 Ekim 2018 tarihinde yapılacaktır. ALES geç başvuru gününde başvuru yapan adaylar sınav ücreti olarak 150 TL ödeyeceklerdir.

Hangi Bankalara Ödeme Yapabilirim?

ALES başvurusu yapan adaylar sınav ücretlerini internet bankacılığı veya subeden şu bankalardan yapabilirler:

  • Akbank’ın bütün banka şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Albaraka Türk Katılım Bankasının bütün banka şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Finansbank’ın bütün banka şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın bütün banka şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı
  • Halkbank’ın bütün banka şubeleri, ATM veya internet bankacılığı
  • İNG Bank’ın bütün banka şubeleri, internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç);
  • Vakıf Katılım Bankası’nın bütün banka şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç);
  • Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)
  • Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

DETAYLI BİLGİ VE SINAV KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) Kaç Sorudan Oluşmaktadır?

ALES sayısal ve sözel testlerden oluşan süreyi en iyi şekilde kullanmak mantığına dayalı bir sınav sistemidir. ALES sayısal bölüm soruları, adayların sayısal ve mantıksal muhakeme yeteneklerini ölçmeye yönelik 50 testten oluşmaktadır. ALES sözel soruları ise adayların akıl yürütme yeteneklerini ölçmeye yönelik 50 testten oluşmaktadır. ALES soruları, herhangi bir yükseköğretim kurumunda öğrenilen bilgileri ve becerileri ölçmek yerine bütün yükseköğretim kurumları öğrencilerine ve mezunlarına hitap edecek şekilde cevaplanabilecek düzeyde olacaktır. ALES Türkçe yapılan sayısal ve sözel sorulardan oluşan bir sınavdır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın