ALES NEDİR? | NASIL BAŞVURULUR?

ALES Nedir?

ALES, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı dır.  Lisansüstü eğitim yapmak ve akademik kariyer yapmak isteyenlerin girmek zorunda olduğu Sözel ve Sayısal konulardan oluşan soruların sorulduğu ve zamanı en iyi şekilde kullanma mantığına dayalı bir sınavdır. Lisansüstü eğitimde Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimleri için adaylardan geçer notta bir Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı puanı istenmektedir. Yüksek Lisans ve Doktora  eğitimleri için ALES’ten en az 55 puan almak zorunluluğu bulunmaktadır. Araştırma Görevlisi ilanlarına başvurularda ise en az 70 puan almış olmak istenmektedir. Yine Akademik personel ilanlarına başvuru şartlarından biri de ALES’ten belirtilen bir puanı almaktır.

ALES Sayısal Konuları Nelerden Oluşmaktadır?

ALES sayısal soruları şu konu başlıklarından oluşmaktadır: Temel Kavramlar, Kümeler, Bölme, Bölünebilme, Asal Çarpanlar, OBEB-OKEK Rasyonel Sayılar, Sıralama, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer, Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma Üslü ve Köklü Sayılar, Denklemler Oran-Orantı Problemler (Sayı, Kesir, Hareket, İşçi, Havuz, Yaş, Yüzde, Kar- Zarar, Faiz, Karışım Problemleri), Olasılık, Doğruda Açılar, Üçgenler (Üçgende Açı, Uzunluk, Alan, Açıortay, Kenarortay ve Benzerlik Kavramları) Dörtgenler, Daire ve Çember, Analitik Geometri, Katı Cisimler, Sayısal Mantık Soruları

ALES Sözel Konuları Nelerden Oluşmaktadır?

ALES sözel soruları şu konu başlıklarından oluşmaktadır : Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam, Anlatım Biçimleri, Paragraf, Anlatım Bozuklukları, Sözel Mantık

ALES Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ales başvuruları elektronik ortamdan yani internet üzerinden veya ösym başvuru merkezlerinden yapılmaktadır. Adaylar, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı başvurularını yapabilmeleri için şu aşamaları gerçekleştirmeleri gerekmektedir:

Aday Kayıt İşlemi:

 Öncelikle ÖSYM üzerinden aday işlemleri sistemine erişebilmek için kayıt işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Bu işlemleri bir ösym bürosunda yapmanız gerekmektedir. ÖSYM bürosunda yapılan kayıt işlemlerinden sonra size verilen şifre ve T.C. Kimlik NO veya YU Numaranız ile Aday İşlemleri Sistemine erişebilirsiniz. Aday İşlemleri Sistemi sayfasına https://ais.osym.gov.tr/ adresinden veya linkten ulaşabilirsiniz.

Geçerli Fotoğraf:

Ales başvuruları veya ösym’nin yapmış olduğu bütün sınavlara başvuru yaparak girebilmeniz için giriş belgelerinizde sizin son 50 ayınıza ait fotoğrafınızın olması gerekmektedir. ÖSYM bürolarından bu fotoğraflarınızın güncellenmesini yapabilirsiniz.

Sınav Kayıt İşlemi:

Ales başvuruları internetten https://ais.osym.gov.tr/ adresinden veya ösym kayıt bürolarından yapabilirsiniz. İnternet üzerinden aday kendi başvurusunu yapacak ise ösym aday işlemleri sitemine şifresi ve T.C. Kimlik Numarası ile girebilir. Başvuru sürecinde bulunan sınavlardan ALES sınavını seçerek işlemini gerçekleştirir.

Sınav Başvuru İşlemleri:

ÖSYM aday işlemleri sisteminden sınav başvurusu yapacak adaylar sıra ile şu işlemleri yapmaları gerekmektedir:

 • Aday işlemleri sistemine şifre ve TC kimlik numaranız ile giriş yapmalısınız
 • İşlemler başlığı altında yer alan Başvuru Sürecindekiler linkinden ilgili sınav seçilir
 • ALES aday başvuru bilgileri sayfasında sıra ile şu bilgileri doğrulamanız gerekiyorsa güncellemeniz gerekmektedir
 • Kimlik Bilgileri
 • Adres-İletişim Bilgileri
 • Eğitim Bilgisi (hata veya eksik bilgi varsa güncellemeleri OSYM bürolarında yapabilirsiniz)
 • Sınava İlişkin Bilgiler – Sınav Merkezi Tercihi yapmalısınız ve sınav kılavuzunu okuyarak okudum ve kabul ediyorum kutusunu işaretlemelisiniz
 • Oturum Seçimi– oturum seçimi yapıldıktan sonra size sınav ücreti ödemesini yapmadığınız için sağ tarafta ÖDENMEDİ diye kırmızı bir uyarı verecektir.
 • Sağlık Durumu / Engel Durumu – Eğer bir engeliniz varsa ÖSYM bürolarına engel durumunuzu belirten bir raporla başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • Ön İzleme ve Onay – Başvuru Kontrol ve Ön izleme linkinden başvuru işleminizle ilgili bir belge göreceksiniz. Bu belgede beyan ettiğiniz bilgileriniz doğru ise ONAYLA linkinden onaylayabilirsiniz. Bu şekilde başvurunuzu tamamlamış olursunuz. Eğer ki başburu bilgilerinizde hata yaptıysanız BAŞVURU EKRANINA GERİ DÖN linkinden geri dönerek başvuru bilgileriniz güncelleyebilirsiniz. işleminizin sonunda bilgileriniz doğru ise ONAYLA linkinden bilgilerinizi onaylayabilirsiniz.

Sınav Merkezleri Tercihi:

Adaylar, internetten veya ösym bürolarından Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı başvurularını gerçekleştirirken adres beyanlarına göre sınav merkezlerini belirlemektedir.Başvurusunu yapan aday, başvuru süresi içinde ( geç başvuru günü de dahil ) ÖSYM aday işlemleri sisteminden sınav merkezlerini değiştirebilir. Başvuru süresi tamamlandıktan sonra sınav merkezinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Lefkoşa sınav merkezini KKTC vatandaşları, KKTC’de öğrenim görenler, KKTC’de görevli T.C. devlet memurları (eş ve çocukları dâhil) tercih edebilmektedir. KKTC’de görevli T.C. devlet memurları (eş ve çocukları dâhil) resmi görevli olduğunu gösterir belgeleri ile Lefkoşa ÖSYM Sınav Koordinatörlüğünde yapacakları başvuruda Lefkoşa sınav merkezini tercih edebileceklerdir.

Sınav Ücretinin Ödenmesi: 

Adaylar, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı başvuru bilgilerini aday işlemleri sistemine girdikten sonra işlemlerin tamamlanması için sınav ücretinin ödenmesi gereken son tarihe kadar ösym’nin belirlediği bankalardan birisine TC. kimlik numaranız ve sınav oturumunuzu belirten bir açıklama ile yatırmanız gerekmektedir. Belirtilen tarihler içinde yapılmayan ödemelerde kayıt işlemleri geçersiz sayılmaktadır. Sınav ücreti ödeme işlemlerini Aday İşlemleri Sisteminden de yapabilirisiniz. Sisteme şifreniz ve TC Kimlik Numaranız ile girdikten sonra Başvurularım/Tercihlerim linkinden ilgili sınavı seçerek işlem yapabilrsiniz. Aday İşlemleri Sisteminden kredi kartınızla yapacağınız ödemeleri şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Aday İşlemleri Sistemine şifre ve TC Kimlik No bilgilerinizle giriş yapınız.
 • Başvurularım/Tercihlerim linkinden ilgili sınavı seçiniz
 • Seçtiğiniz sınav bilgilerinin sağ tarafında ÖDEME YAP linkinden ödeme işlemlerini başlatabilirsiniz.
 • Ödeme İşlemleri için https://odeme.osym.gov.tr linkini kullanacaksınız. Linke tıkladığınızda karşınıza ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi çıkacaktır. Başvurusunu yaptığınız sınavı seçmeniz ve TC. Kimlik bilgilerinizi sisteme girmeniz gerekmektedir.
 • TC Kimlik/YU Numaralı Adayın ALES için Başvuru Ödemesi şeklinde açılan sayfada ÖDE linkine tıklayarak açılan sayfadan açılan banka ödeme sayfası ile güvenli bir şekilde kredi kartı bilgileriniz ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sınav Ücreti:

ALES başvurularında 2018 yılı sınav ücreti 100 TL olarak belirlenmiştir.