antrenör eğitimi bölümü

Antrenör Maaşları Ne kadar | Kimler Antrenör Olabilir

merhaba arkadaşlar. Bugün size sporbilimlerihaber.com olarak antrenörlük mesleğini tanıtmaya çalışacağız. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokunda ikinci sırada tercih edilen bir bölümdür “Antrenörlük Eğitimi Bölümü”. Birçok kişi bölümün güzelliğinden birhaberdir.  Antrenör kimdir? Antrenörlük mesleğinin bilinmeyen yanlarını anlatmaya çalışacağımız bu yazımız aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır:

  • Antrenör Maaşları Ne Kadar
  • Kimler Antrenör Olabilir?
  • Antrenörlük Eğitimi Bölüm Dersleri Nelerdir?
  • Hangi Üniversitelerde Antrenörlük Eğitimi Bölümü Vardır?
  • Antrenörlük Eğitimi Bölümü Taban Puanları
  • Atamaları Nasıl Yapılıyor?

Antrenör Maaşları Ne Kadar?

2018 yılı içinde yapılan maaşta iyileştirmelerle devlette çalışan lisans mezunu bir antrenör ortalama olarak 3000 TL maaş almaya başladı.Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Federasyonları bünyesinde çalışan antrenör branş farkı olmaksızın aynı maaşı almaktadır. Antrenörler arasındaki maaş farkları çalıştıkları yıl farkı ve evli ve eşi çalışmıyorsa, çocuğu varsa gibi maddelerle değişkenlik göstermektedir.  657 sayılı devlet memurları kanununa tabi olarak çalışan antrenörler bütün hak ve yükümlülükler yönünden devlet memurlarıyla aynı statüde çalışmaktadırlar.

Belediyelelerde, özel kulüplerde, özel işletmelerde, turistik tesislerde çalışan antrenörlerin maaşları ise değişkenlik göstermektedir. 2500-5000 TL arasında değişkenlik gösteren maaşları etkileyen en önemli unsurlar antrenörün deneyimi ve mesleki bilgisidir.

Geçlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde Çalışırken Özel Kulüplerde de Çalışabilirmiyim?

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Federasyon kadrosunda çalışan antrenörler sporcularının müsabaka ve yarışmalarda malzeme, yol, konaklama ve diğer giderleri için farklı spor kulüpleri ile iletişim kurmak durumunda kalmaktadır. Antrenörlük mesleğinin güzel taraflarından biri farklı spor kulüplerinde ve milli takımlarda da görev yapabilmesidir. Geçlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde çalışırken özel kulüplerde de çalışabilir ve öğrenci yetiştirebilirsiniz ve o kulüp adına müsabakalara sporcu götürebilirsiniz.

Kimler Antrenör Olabilir?

Fransızca; entraineur kelimesinden gelen antrenör, sahip olduğu deneyim ve bilgi ile sporcunun fizyolojik ve psikolojik gelişimini dikkate alarak ilgili spor branşına göre sporcunun teknik, taktik, kondisyon ve özel spor becerisini en üst seviyeye taşıyarak müsabaka ve yarışmalara hazırlayan kişidir.

Kimler Antrenör Olabilir? Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Spor Bilimleri Fakültelerinin “Antrenörlük Eğitimi Bölümü”nden mezun olanlar lisans düzeyinde mezun olarak ilgilendikleri spor branşından aldıkları uzmanlık dersleri ile 3. kademe antrenör olarak mezun olurlar. 3. kademe antrenör belgesini aldıktan sonra üç yıl bu branşta çalıştığını belgeleyen antrenörler ilgili spor branşı federasyonlarından alacakları seminer ve kurs ile 4. kademe antrenör (başantrenör) belgesini almaya hak kazanır.

Federasyonlar yoluyla antrenör belgesi almak

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde açılan “antrenör yetiştirme kursları” ile ilgilenilen spor branşının kurs ve seminerlerine de girerek antrenörlük belgesi alabilirsiniz. Federasyonlar her sene takvimlerinde belirtilen tarih ve yerlerde ilgili spor branşında farklı seviyelerde antrenörlük kursları açmaktadır. Antrenörlük belgelerini alma şartlarını linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. Gerekli şartları taşıyan herkesin bu kurslara başvurabileceğini unutmamak gerek. 1. kademe (yardımcı) antrenör belgesini aldıktan sonra seminer ve kurslara devam ederek belgenizi yükseltebilirsiniz. Besyo da öğrenim gören arkadaşlar kendilerini geliştirmek adına bu kurslara giderek ilgilendikleri spor branşından antrenörlük belgelerini alabilirler.

Antrenörlük Eğitimi Bölüm Dersleri Nelerdir?

BESYO ve Spor Bilimleri Fakültesi bünyesinde bulunan “Antrenörlük Eğitimi Bölümü” 4 yıllık yani 8 yarıyıllık bir bölümdür. Belirtilen öğrenim süresince zorunlu ve seçmeli derslerden oluşan bir müfradata tabi tutulursunuz. Seçtiğiniz bir spor branşından uzmanlık alan dersi, bir spor branşından da yardımcı alan dersi alarak bu branşlarda yetişmiş iyi bir antrenör, kondisyoner ve iyi bir spor eğitimcisi olarak bölümden mezun olursunuz. Antrenörlük Eğitimi Bölümü öğretim programından mezun olabilmek için bölümde yer alan zorunlu dersler ve seçmiş olduğunuz seçmeli  (toplam 240 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlamak ve 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalamasına sahip olmak gerekmektedir. Antrenörlük eğititimi bölümünde yer alan dersler genel anlamda benzerlik gösterse de üniversitelerde görev yapan öğretim personelinin yeterliliklerine göre de ufak değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Antrenörlük Eğitimi Bölümünde yer alan dersleri öğrenmek için linki tıklayabilirsiniz.

Hangi Üniversitelerde Antrenörlük Eğitimi Bölümü Vardır?

Günümüzde Türkiye’de birçok devlet ve özel üniversitede Besyo, Spor Bilimleri Fakültesi ve/veya beden eğitimi ile ilgili bir bölüm yer almaktadır. Bu üniversitelerin isimlerini öğrenmek için linki tıklayınız.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü Taban Puanları

Antrenörlük Eğitimi Bölümü taban puanları üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. 2018 yılında birçok üniversite minumum 150 TYT puanı ile maksimum 240 TYT puanı arasında taban puanlarını belirlemiştir. Ortalama olarak 180 TYT puanı birçok üniversitenin Antrenörlük Eğitimi Bölümü için taban puan olmuştur. Spor lisesi yada spor bölümü mezunları ile milli sporculara bu bölümde taban puanlarda diğer bölüm mezunlarına göre daha düşük puanlarla haklar verilmiştir. Üniversitelerin 2018 yılı özel yetenek sınav kılavuzlarına ulaşmak için site içi arama yapabilirsiniz veya linki tıklayınız (Lütfen üniversite seçiniz).

 

Atamaları Nasıl Yapılıyor?

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı sözleşmeli ve kadrolu antrenör alımlarında KPSS (B) grubu (KPSS P3) puan türünden en az 50 (elli) puan almak ve belirlenen sınav komisyonlarınca yapılan sözlü sınavdan en az 100 üzerinden 70 almış olmak gerekmektedir. GSB Spor Genel Müdürlüğü sözleşmeli antrenör çalıştırılması ile ilgili mevzuata ulaşmak için linki tıklayınız.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Federasyonların antrenör alım şartlarında şu maddeler vardır:

a) Üniversitelerin beden eğitimi ve spor öğretimi veren yükseköğretim kurumlarından veya yurt dışındaki dengi okullardan mezun olmak,
b) EK-2 sayılı tabloda belirtilen spor branşlarında, en az ikinci kademe antrenörlük belgesine sahip olmak.

2018 yılı Eylül ayında yapılan Gençlik ve Spor Bakanlığı Sözleşmeli Antrenör alım ilanında belirtilen şartları ve atama usulleri ile ilgili bilgiye ulaşmak için linke tıklayınız.

 

11 thoughts on “Antrenör Maaşları Ne kadar | Kimler Antrenör Olabilir

    1. lise mezunu olarak federasyonların açmış olduğu 2. kademe ve daha sonra ki antrenör kademelerinden belge alabilirsiniz. Atamalarda (milli sporcular hariç) besyo mezunu olma şartı bulunmaktadır. https://www.sporbilimlerihaber.com/mulakat-sonuclari-gsb-sozlu-sinav-sonuclari/ yanda vermiş olduğumuz linkte GSB ‘nin antrenör ve spor uzmanı alımında istenen şartlar ve belgeler yer almaktadır. belirttiğimiz yazımızdan detayları takip edebilirsiniz. Sormak istediğiniz her türlü konuda bilgimiz dahilinde yardımcı olacağımızı belirtebiliriz. İyi günler Yusuf bey

Bir cevap yazın