Antrenör ve Spor Eğitim Uzmanlarının Tayin Hakları Var mı?

tayin hakları

Gençlik ve Spor Bakanlığında görev yapan personelin şevki ve motivasyonu gün geçtikçe azalıyor! Bunun nedeni nedir diye merak edenler olduğunu düşündüğümüz için bu yazıyı kaleme almaya karar verdik. Amacımız Türk sporunun gelişmesini sağlayacak olan sahada görev yapan personelin şevk ve motivasyonunu artıracak düzenlemeler yapılması gerektiğini dile getirmektir. Peki bunlar neler? Antrenörlerin tayin hakları var mı? Gelin yazımızı başlıklar altında toplayalım ve anlatmak istediğimizi laf kalabalığı yapmadan kısa ve öz bir şekilde anlatalım.

  • GSB’nin Atama Takvimi Yok
  • GSB Personelinin Tayin Hakkı Bulunmuyor
  • GSB bünyesinde personel 3 farklı şekilde istihdam ediliyor
  • Özlük Hakları Eşitlenmeli

GSB’nin Atama Takvimi Yok

Gençlik ve Spor Bakanlığı ne yazık ki yıllardır önemsenmeyen ve ötelenen bir bakanlık olmuştur. Yıllarca farklı bakanlıkların altında genel müdürlük seviyesinde kalmış olan Bakanlığımız kendini geliştirememiştir. Bir bakanlık olmasına rağmen düzenli bir atama takvimi bile olmamıştır. GSB‘nin insan kaynaklarını oluşturan BESYO ve Spor Bilimleri Fakültelerinin sayıları gün geçtikçe artmasına rağmen o sıralardan mezun olan ve olacak arkadaşlarımız Bakanlık bünyesinde kendilerine iş bulamamaktadır.

Diğer bakanlıkların işleyişine baktığımızda sene içerisinde belirli atama ve tayin takvimlerinin olduğunu görmekteyiz. Ama Türk gençliğinin sağlıklı nesiller olmasına vesile olması gereken bir bakanlıkta personel bulunmamaktadır. Her sene binlerce mezun veren Antrenörlük Eğitimi Bölümleri ile Spor Yöneticiliği Bölümlerinin öğrencileri bakanlıktan gelecek bir sözü umutla bekler oldu. Düzenli bir atama ve tayin takviminin olmaması bu gençlerimizin geleceğe umutla bakmasının önünde ki en önemli engeldir.

GSB Personelinin Tayin Hakları Bulunmuyor

Gençlik ve Spor Bakanlığında görev yapan antrenör ve spor eğitim uzmanlarının tayin hakları nın olmadığını biliyor muydunuz? Evet biraz komik ve üzücü bir durum olan tayin haklarının olmaması ne yazık ki bir şaka değil. Antrenör ve Sportif Eğitim Uzmanları yıllardır tayin haklarının olmadığını ve eşlerinden çocuklarından uzakta çalışmak zorunda olduklarını ifade etmelerine rağmen şuana kadar yapılmış bir düzenleme yok.

Taşerondan kadroya geçen 4/D li antrenörler ile sözleşmeli antrenörlerin ve sözleşmeli spor eğitim uzmanlarının sözleşmelerinden dolayı tayin hakları bulunmamaktadır. Bu personel çakılı kadro olarak ifade edilen bir görev anlayışı ile görev yapmakta ve istedikleri herhangi bir ile tayin olamamaktadır.

Kadrolu antrenör ve sportif eğitim uzmanlarının da durumları aynı diyebiliriz. Tayin olmak isteyen personel öncelikle kurumuna verdiği dilekçeyi bakanlığa ulaştırmalıdır. Bir tanıdığı olmayan personelin ataması oldukça zordur. Personel, öncelikle gitmek istediği ilde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürünün olurunu almalıdır. Daha sonra veya önce kendi il müdürünün de onayını aldıktan sonra kurumuna dilekçe ile başvurmalıdır. Başvuru yetmiyor. Bir de işinin takip edilmesi için aracılar vasıtasıyla bir Bakanlıkta dilekçesine cevap bulmalıdır.

Antrenörlük Bölümü Taban Puanı

GSB Bünyesinde Personel 3 Farklı Şekilde İstihdam Ediliyor

Bir kafa karışıklığıdır almış başını gidiyor. Bir Bakanlık düşünün içinde 3 farklı istihdam yöntemi ile insan çalıştırılıyor. Hemde bu insanların hepsi aynı BESYO ve Spor Bilimleri Fakültelerinden mezun olmuş ve aynı işi yapan kişiler. Aynı sıralardan mezun olmasına ve aynı işi yapmasına rağmen bu arkadaşlarımız farklı istihdam yöntemlerinden dolayı farklı özlük haklarına sahipler. Farklı özlük haklarının yanında farklı maaş dilimlerine de sahipler.

Bu istihdam yöntemleri nelermiş öncelikle onları öğrenelim:

  • Kadrolu Antrenör ve Sportif Eğitim Uzmanları
  • Sözleşmeli Antrenör ve Spor Eğitim Uzmanları
  • Taşerondan Kadroya Geçen Sürekli İşçi Statüsünde Görev Yapan 4/D ‘li Antrenörler

Yukarıda saydığımız antrenörler ve sportif eğitim uzmanları farklı istihdam yöntemlerinden dolayı farklı özlük haklarına sahipler. Yıllık izin haklarından tüm yasal hak ve sorumluluklarına kadar farklı uygulamalar ile karşılaşmaktadırlar.

Farklı istihdam yöntemlerinin getirdiği bir başka olumsuz durum ise maaşlarına yansıyan ücretler. Antrenör ve spor eğitim uzmanlarımız farklı uygulamalar nedeniyle farklı maaşları almaktadır.

Özlük Hakları Eşitlenmeli

Aynı işi yapan ve aynı sıralardan mezun olan bu personelin özlük haklarının iyileştirilmesi ve maaşlarının eşitlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı personeline sahip çıkmalıdır. Özlük haklarında ki ve maaşlarda ki bu farklı uygulamaların önüne geçmek adına farklı istihdam yöntemi anlayışından uzaklaşmalı ve tek tip kadro ile personelini istihdam etmelidir. Bu şekilde yapılacak düzenlemeler ile antrenörlerimizin ve spor eğitim uzmanlarımızın gelecek kaygısından uzak mesleklerine daha büyük bir aşk ile sarılacaklarını düşünmekteyiz. Unutmamak gerekir ki biz bu kişilere çocuklarımızı emanet ediyoruz. Farklı uygulamalara maruz kalmış bu kişilerin gelecek kaygılarını ortadan kaldırabilirsek bu işten en çok kazanç sağlayacak yine çocuklarımız olacaktır. Mesleğine umut ile bağlanmış kişilerin başkalarına daha faydalı olacağını ifade edebiliriz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın