Antrenörlük Eğitimi Bölümü

Merhaba arkadaşlar, sporbilimlerihaber.com olarak bu yazımızda Antrenörlük Eğitimi Bölümü nü sizlere tanıtacağız. Yazımız aşağıda ki başlıklardan oluşmaktadır:

  • Antrenörlük Eğitimi Bölümü Programında Genel İlkeler
  • Antrenörlük Eğitimi Bölümünde Temel Eğitim
  • Antrenörlük Eğitimi Bölümünde Uzmanlık Eğitimi
  • Mezuniyet Sonrası Antrenörlük Belgeleri
  • Antrenörlük Eğitimi Bölümü Mezunlarının İş İmkanları
  • Antrenörlük Eğitimi Bölümü Mezunlarının Atamaları

Antrenörlük Eğitimi Bölümü Programında Genel İlkeler

Antrenörlük Eğitimi Bölümü Besyo ve Spor Bilimleri Fakültelerinde okutulan 4 yıl yani 8 yarıyıldan oluşan bir lisans eğitimidir. Antrenörlük eğitimi bölümünde öğrenim gören öğrenciler ilk dört yarıyıl bölümün sunduğu temel eğitimleri sonraki dört yarıyıl bir veya birkaç spor branşında uzmanlık eğitimi olarak ifade edilen bir eğitimi almaktadırlar. Bölümde öğrenim gören öğrenciler 8 yarıyılın sonunda toplam 240 AKTS kredisi ile mezun olmaktadırlar. Uygulanan antrenörlük eğitimi bölümü programında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Antrenör Eğitim Yönetmeliğinde yer alan dersler dikkate alınarak öğrencilerin seçtiği uzmanlık alanları doğrultusunda eğitim verilmektedir.

 

Antrenörlük Eğitimi Bölümünde Temel Eğitim

Antrenörlük Eğitimi Bölümü Programında verilen temel eğitimde takım spor branşları ve bireysel spor branşlar yer almaktadır. Bu derslerin yanında Temel Atletizm, Genel Cimnastik, Doğa Sporları, Yüzme, Seçmeli Su sporları ve Kayak Kamp dersleri yer almaktadır. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil, Temel Bilgi Teknolojileri ve Güzel sanatlar dersleri, ilk iki yarıyıl içerisinde planlanmaktadır. Uzmanlık eğitimi için temel oluşturacak psiko-sosyal alan dersleri, spor sağlık, matematik ve fizik dersleri programda bulunmaktadır. Bölüm programında teorik alan dersleri olarak genel antrenman bilgisi, antrenörlük deneyimi ve uygulaması dersleri yer almaktadır.

 

Antrenörlük Eğitimi Bölümünde Uzmanlık Eğitimi

-Programda öğrenim gören öğrenciler 5. yarıyılda seçtikleri veya üniversitenin bölüme kabul şartına göre sınava girdiği spor branşından asıl branş ve yardımcı branş uzmanlık derslerine başlamaktadırlar.
-Uzmanlık asıl branş dersleri üniversitelerin öğretim elemanı yeterliliği, spor alanlarının fiziki şartlarının uygunluğu dikkate alınarak farklılık gösterebilmektedir.
-Yardımcı branş dersleri bu bölümde öğrenim gören öğrencilerin ikinci bir spor branşından eğitim alarak yardımcı branş olarak antrenörlük belgesi aldıkları derstir.
-Öğrenciler uzmanlık ve yardımcı branş derslerini seçilebilmesi için bu derslerin ön şartı olan dersleri temel eğitimde almış ve başarmış olması gereklidir.

Mezuniyet Sonrası Antrenörlük Belgeleri

Antrenörlük Eğitimi Bölümünü nden mezun olan öğrenciler Federasyonların Antrenörlük Eğitimi Talimatı hükümlerine göre Asıl Branş olarak seçtikleri (uzmanlık aldığı) uygulama alanından III. Kademe antrenör belgesine sahip olabilmektedirler. Yardımcı Branş olarak seçtikleri uygulama alanından ise I. Kademe Yardımcı Antrenör belgesine sahip olabileceklerdir.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü Mezunlarının İş İmkanları

Antrenörlük Eğitimi Bölümü mezunları, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinde antrenör olarak görev yapmaktadır. Federasyonlar, Spor Kulüpleri, Turizm içinde faaliyet gösteren spor işletmelerinde antrenör olarak görev yapmaktadırlar. Mezunlar kendi uzmanlık alanlarında veya kendilerini geliştirdikleri ve federasyonlardan belgelerini aldıkları antrenörlük alanında özel spor kulüplerini kurarak faaliyet gösterebilirler.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü Mezunlarının Atamaları

Antrenörlük Eğitimi Bölümü mezunları 2 yılda bir yapılan KPSS I. oturum olan Genel Kültür ve Genel Yetenek Sınavından alacakları puana göre atamaları yapılmaktadır. Puan üstünlüğüne göre Geçlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine atama usulü ile göreve başlamaktadırlar. Antrenör atamaları ile ilgili detaylı bilgi almak için linke tıklayınız.  GSB antrenör çalıştırılması ile ilgili mevzuata ulaşmak için linke tıklayınız. Federasyonların kendi kadrolarına ise sözleşme ile başlayabilmektedirler. Spor Kulüplerinde görev yapan antrenörler kendi bilgi ve tecrübeleri doğrultusunda ilgili spor branşında antrenör, kondisyonel gibi görevlerle çalışabilmektedirler. Yine mezun arkadaşlar kendi kuracakları spor kulüpleri ile sporcu yetişmesine katkıda bulunup bu sporculardan alacakları aidatlarla (eğitim ücretleri ile) bir gelir elde edebilmektedirler. Turizm içerinde hotel ve/veya bir çok işletmede spor eğitimleri veren kulüp ve benzeri işletmelerde kondisyonel, eğitmen ve/veya antrenör olarak görev yapabilmektedirler.

 

17 thoughts on “Antrenörlük Eğitimi Bölümü

Bir cevap yazın