Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Merhaba arkadaşlar sporbilimlerihaber.com olarak hazırladığımız yazımızda “beden eğitimi ve spor öğretmeni nasıl olunur?” sorusunun cevaplarını sizlere anlatacağız.Her hangi bir okulda en çok hangi öğretmeninizi seviyorsunuz diye sorulsa tabi ki cevap değişmeyecektir “beden eğitimi öğretmeni” diyeceklerdir. Öğrencilerin en çok sevdiği ve eğlendiği, diğer öğretmenlerin ise hep kıskandığı bir meslek grubunu seçmek için nelere ihtiyacınız var biliyor musunuz? Beden eğitimi öğretmeni nasıl olunur? Hangi fakülteye gitmek gerekir? Hangi puan diliminden ne almak gerekir? Spor özgeçmişi nedir? Spor özgeçmişi sınavlarda ne işimize yarar? Spor lisesinde okusam üniversiteye geçişte bana puan olarak katkısı ne olur? Spor bilimleri fakültesini kazandık peki kendimiz nasıl geliştirebiliriz? Daha bunun gibi bir çok sorunun cevabını sitemizden takip edip öğrenebilirsiniz.

Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Beden eğitimi öğretmeni nasıl olunur ? Öncelikle herhangi bir liseden mezun olabilecek durumda olmanız veya lise mezunu olmanız gerekmektedir.

Sonrasında her sene ismi değişen ama amacı değişmeyen üniversite sınavına girip baraj puanı olan TYT 150 puanı geçmeniz gerekmektedir. (Her üniversite kendine göre en düşük puanı belirlemektedir, bu puan çoğu üniversitede TYT 180 puan ve üstüdür. Başvuru yapacağınız  üniversitelerin başvuru kılavuzlarını sitemizden temin edebilirsiniz). Beden eğitimi öğretmeni nasıl olunur ?

Aldığınız puana göre 3 şekilde üniversitelerin spor bilimleri fakültelerine başvuru yapabilirsiniz.

Birinci yol; bazı üniversiteler, üniversite sınavından aldığınız puandan sonra sadece özgeçmiş ile puan üstünlüğüne bakarak öğrenci kabul etmektedir Sadece özgeçmiş ile öğrenci alan üniversitelerin isim listelerini ve sınav başvuru kılavuzlarını sitemizden öğrenebilirsiniz).

İkinci yol; üniversiteler, üniversite sınavından aldığınız puana göre başvuru yapacağınız üniversitenin minimum puanını geçmişseniz öğretmenlik bölümünü tercih edip özel yetenek sınavlarına girerek spor bilimleri fakültelerini kazanabilirsiniz.

Üçüncü yol ise; üniversite sınavından aldığınız puana göre direkt ösym tercih kılavuzundan beden eğitimi öğretmenliğini tercih ederek puan üstünlüğünüze göre tercih kılavuzu ile bölümü kazanma seçeneğidir (hangi üniversitelere direkt ösym tercihleri ile kazanma şansınızın olduğunu sitemizden öğrenebilirsiniz).

Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Beden eğitimi öğretmenliği bölümünü kazanamadınız ve diğer bölümlerden birini kazandınız. Bu durumda paniklemeyin yinede beden eğitimi öğretmenliği bölümü kazanma yada o bölümden formasyon alma şansınız devam ediyor. Farzedelim Antrenörlük Bölümünü kazandınız ve öğretmen olmak istiyorsunuz. Bu durumda derslerinizde ki notları yüksek tutmanız durumunda çift anadal yöntemiyle öğretmenlik bölümünden de ders alıp mezun olurken 2 bölümünde diplomasına sahip olabilirsiniz. Diğer yöntem tekrar sınava girerek öğretmenlik bölümünü kazanmaktır. Bunda da korkacak birşey yok aynı fakültede derslerin çoğuda aynı olacağından tekrar sınava girip bölüm değiştirdiğinizde başarılı olduğunuz çoğu dersi bir dilekçe verip tekrar almadan üst sınıflardan ders alabilirsiniz. Sene kaybınız olmadan mezun olabilirsiniz. Bir başka yöntem ise formasyon almaktır. (Bölümler arası öğretmenliğe geçiş yollarının detayını sitemizden öğrenebilirsiniz)

Spor bilimleri Fakülteleri ve BESYO’larda eğitim 4 yıl yani 8 yarı dönemdir. Mezun olduktan sonra KPSS’ye girip her sene değişen minumum puanı almanız gerekmektedir. Son 10 yılın öğretmen atamalarına baktığımızda 73-75 puan aralığında değiştiğini görmekteyiz. Bazı yıllar bu puan 63 lere kadar düşmüştür. Ama KPSS’den alacağınız 75 puan bir çok kişinin önüne geçerek atanmanızı sağlayacaktır. Yakın zamanda başlamış olan mülakat yöntemi dolayısı ile KPSS’den aldığınız puan kadar mülakattan da aldığınız puan önem kazanmıştır.

Kpss ve mülakatlardan alacağınız puanlar sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın her sene Maliye Bakanlığı’ndan aldığı bütçe doğrultusunda atama kontenjanı belirlemektedir. Mülakat ve Kpss’den aldığınız puanlarla MEB ilk atama başvurularında gerekli şartları taşımanız durumunda puan üstünlüğüne göre tercihleriniz içinden birine atamanız gerçekleştirilmektedir.

 

18 thoughts on “Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Bir cevap yazın