Besyo Öğrencileri Nasıl Para Kazanabilir?

besyo öğrencileri nasıl para kazanabilir

Merhaba arkadaşlar bugün sizler için besyo öğrencileri nasıl para kazanabilir başlığında bir yazı hazırladık. Amacımız besyo öğrencilerinin girişimci özelliğini ortaya çıkarmaya yardımcı olmaktır. Bu nasıl olacak diyenleri duyar gibiyim. Bugüne kadar yazdığımız tüm yazılarda besyo ‘da okutulan teorik ve uygulamalı derslerin birer hazine olduğunu vurgulamaya çalıştık. Eskilerin deyişi ile kolunuzda birden fazla altın bilezik var. Yeter ki bu altın bileziklerin farkına varın.

Spor, günümüzde popülerliği artan ve para kazanmak için de bir pazar konumuna gelmiş bir sektör olma yolunda hızla ilerlemektedir. Her yaş grubu için sporun önemi ve ihtiyacı gün geçtikçe artan bir gereksinim durumundadır. Peki spor bir sektör olmuş iken neden bu alanda kendimizi geliştirmek için çaba sarf etmeyelim. Bizler bunun okulunu okurken neden spordan para kazanan kişiler başkaları olsun. Öncelikle mesleğimize sahip çıkmalıyız. Evet bizler besyo okuyoruz ve bu sektörde birer yönetici, antrenör, eğitmen veya öğretmen olacağız. Ama hayat bizlere altın tepsi içinde fırsatlar sunmuyor. Bunu da bilmeliyiz. Mezun olmadan önce kendimizi ne kadar geliştirebilirsek okulumuz bittikten sonra hayata adapte olmak ve bu yarışta rekabet etmek o kadar kolay olacaktır.

Besyo Öğrencileri Spor Branşlarından Nasıl Para Kazanabilir?

Besyo öğrencileri nasıl para kazanabilir sorusunun aslında birçok cevabı bulunmaktadır. Yazımızda bu sorulara kısa örnekler ile cevaplar vermeye çalışacağız.

Hakemlik

Besyo öğrencilerinin en kolay para kazanabileceği ve sporun içinde kalmasına fayda sağlayacak iş alanlarından biri muhakkak ki hakemliktir. Her spor branşının okul sporları, spor kulüpleri müsabakaları ve federasyon müsabaka ve yarışmaları olmak üzere birçok müsabakası bulunmaktadır. Her yaş kategorisinde yapılan bu müsabakalarda hakemlik yaparak az da olsa para kazanabilirsiniz. Hakem nasıl olunur? sorusunu soruyorsanız linkte yer alan yazımızdan tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Yüzme Antrenörlüğü

Yüzme branşı birçok branş içinde belki de en çok parayı kazanabileceğiniz spor branşıdır. Neredeyse her üniversitenin öğretim programında yer alan yüzme dersini seçerek hem yüzme yeteneğinizi artırabilirsiniz hemde yüzme öğretim yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Birçok besyo öğrencisinin yaz aylarında ve kış aylarında yüzme havuzlarında çalışarak para kazandığını herkes bilmekte. Peki siz de yüzme antrenörlüğü yapmak istemez misiniz?

Besyo öğrencisi olmak birçok yüzme havuzunda iş kapılarını açmaktadır. Tabi ki başlangıçta öğrenci stajyer olarak başladığınız bu işten daha yüksek ücretler almak istiyorsanız Türkiye Yüzme Federasyonunun açmış olduğu antrenörlük kurslarına katılarak antrenör belgenizi almanızı tavsiye ederiz.

Okulunuz bittiğinde atanamazsanız bile yüzme antrenörlüğü yaparak geçiminizi sağlayabilirsiniz. Grup dersleri ve özel dersler olarak her yaş grubuna yüzme dersleri vererek para kazanmanız tamamen sizin elinizde.

Cankurtaranlık

Birçok besyo öğrencisinin yaz aylarında hem tatil yapmak hemde dilini geliştirmek amacıyla çalıştığı eğlenceli bir sektör olarak tanımlayabiliriz cankurtaranlığı. 2019 yılı içinde 600 liradan başlayan bronz cankurtaran kursları ile belgenizi alabilirsiniz. Neredeyse her il de sene içinde açılan kurslar ile alacağınız belge sayesinde asgari ücret karşılığında neredeyse tüm yüzme havuzlarında ve turistik tesislerin su parklarında ve havuzlarda cankurtaranlık yapabilirsiniz. Cankurtaran nasıl olabilirim? yazımızdan bu meslek ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Cimnastik

Cimnastik küçük yaş gruplarında oldukça popüler bir spor branşıdır. 4-5 yaşlarından itibaren her ebeveyn çocuklarını kısa süreliğine de olsa cimnastik sporuna yönlendirmektedir. Bu kadar popüler bir spor branşını öğrenerek para kazanmak ise tamamen sizin çabanıza ve girişkenliğinize kalmış bir özveridir. Tüm besyo ve spor bilimleri fakültelerinin öğretim programı içinde zorunlu ders olarak uygulanan cimnastik ve artistik cimnastik dersleri sizler için harika birer fırsat diyebiliriz. Evet daha önce cimnastik branşında sporcu geçmişiniz olmayabilir ama bir eğitimci olarak kendinizi geliştirerek bu branştan para kazanmak sizin elinizde.

Türkiye Cimnastik Federasyonunun düzenli aralıklar ile açtığı Artistik Cimnastik, Aerobik Cimnastik, vd cimnastik kurslarına katılarak bu işin öğretim yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Bu kurslarda başarılı olarak alacağınız belgeler ile herhangi bir cimnastik kulübünde eğitmenlik yaparak bilginizi pekiştirebilir ve bu alanda uzmanlaşabilirsiniz. Başlangıçta alacağınız ücretlerin düşük olmasına aldırmadan işin tüm detaylarını öğrenerek kendinizi geliştirebilirseniz ileri ki yıllarda kazancınız da artacaktır. Unutmayın artistik cimnastik tüm spor branşları içinde en zor ve en keyifli spor branşlarından birisidir. Zor olmasının nedeni erkeklerde altı (6) yarışma aleti; bayanlarda ise dört (4) yarışma aletinin olmasıdır. Bu da demek oluyor ki erkeklerde 6 beceriyi de öğretmek zorundasınız. Bayanlarda ise 4 beceriyi.

Hemen korkmayın ebeveynlerin çoğunluğu çocuklarının genel cimnastik öğrenmesini istemektedir. Bunun da nedeni cimnastiğin çocukların kaba-motor becerilerin yanında koordinasyon, postür duruşu gibi özellikleri geliştirmekte en etkili spor branşlarından birisi olmasıdır. Bu nedenle çocuklarının sporcu olmasından ziyade spor yapması için cimnastiğe yönlendiren veli sayısı oldukça çoktur.

Hangi Branşlardan Para Kazanılabilir?

Besyo öğrencileri nasıl para kazanabilir başlığı ile yazdığımız yazımızda kısaca detaylar vererek konunun özünü anlatmaya çalıştık. Besyo ‘da teorik ve uygulamalı dersler sizler için birer para kazanma yöntemidir. Bu spor branşlarında ki uzmanlığınızı geliştirerek kazanacağınız ücretleri artırmak tamamen sizlerin elinde. Başlangıçta stajyer olarak çalışacağınız bu spor branşlarının öğretiminde ya çok az ücretler alacaksınız yada hiç alamayacaksınız. Böyle bir durum sizlerin şevkini kesinlikle kırmasın arkadaşlar.

Unutmayın sizler spor branşlarının para kazanmak için nasıl kullanılması gerektiğini okul dışında stajyer olarak çalıştığınız bu spor kulüplerinde ve işletmelerde öğreniyorsunuz. Evet besyo sıralarında da sizlere bir şeyler öğretiliyor ama asıl işin sofrasının spor kulüpleri ve spor işletmeleri olduğunu unutmayın.

Aşağıda sizler için para kazanabileceğiniz branşları kısaca listeledik. Umarım yazdıklarımız sizlerin yaşamında yer edinir ve sizlere ufakta olsa faydamız dokunur. Çalışma hayatınızda hepinize başarılar dileriz…

vd.

Önerilen makaleler