Cankurtaran Nasıl Olabilirim?

cankurtaran nasıl olabilirim

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere cankurtaranlık mesleğini tanıtmaya çalışacağım. Yaz aylarında özellikle turistik tesislerde havuzlarda ve denizlerde, belediye ve üniversite havuzlarında ve özel spor salonlarına ait yüzme havuzlarında görev yapan cankurtaran arkadaşlarımızın yapmış olduğu mesleği sizler için araştırdık. Bir besyo öğrencisi için harika bir iş alanı olan cankurtaranlık hem yazın çalışmanızı hemde eğlenmenizi sağlayabilecek aynı zamanda da turistik tesislerde çalışanlar için yabancı dil gelişimi için harika fırsatlar sunmaktadır. Sizleri fazla sıkmadan ” cankurtaran nasıl olabilirim ?” sorusunun cevabını sizlere aktarmaya ve bu mesleği tanıtmaya başlayalım. Yazımız aşağıda ki konu başlıklarından oluşmaktadır:

 • Cankurtaran Kimdir?
 • Cankurtaran Nasıl Olabilirim?
 • Cankurtaran Belge ve Sertifika Düzeyleri Nedir?
 • Nasıl İş bulabilirim?
 • Ne Kadar Maaş Alırım?

Cankurtaran Kimdir?

Turistik tesislerde, belediye, üniversite ve özel spor salonlarına ait yüzme havuzlarında ve denize kıyısı olan turistik tesisler ile özel ve belediyelerin işlettiği sahil (deniz) işletmelerinde yüzenlerin güvenliğini sağlayan ve boğulma gibi vakaalarda insanlara yardım eden ve ilk müdahale de bulunan kişilerdir.

Cankurtaran Nasıl Olabilirim ?

18 yaşını doldurmuş ve yüzme bilen herkes cankurtaran olabilir. Tabi ki bir eğitim merkezinden eğitim almalı ve eğitimin sonunda da başarılı olarak sertifika sahibi olmalıdır.

Türkiye ‘de Cankurtaran eğitimlerini Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) ‘ndan Yetki belgesi almış Cankurtaran Eğitim Merkezleri ve eğitmenler vermektedir. Cankurtaran Eğitim Merkezlerinde alınan eğitimlerde başarılı olan kişilerin belgeleri eğitmenler ve Eğitim Merkezi tarafından imzalanarak TSSF ‘ye gönderilir. TSSF’de Cankurtaran Sertifiklarını onaylayıp kart baskısını yaptıktan sonra ya eğitim merkezlerine yada kursiyerlerin adreslerine göndermektedir.

Cankurtaran Belge ve Sertifika Düzeyleri Nedir?

Cankurtaran belge ve sertifika düzeylerini şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Bronz Cankurtaran
 • Gümüş Cankurtaran
 • Altın Cankurtaran
 • Bronz Cankurtaran Eğitmen
 • Gümüş Cankurtaran Eğitmen
 • Altın Cankurtaran Eğitmen

Nasıl İş bulabilirim?

Her belge sahibi bir yüzme havuzu veya turistik tesislerde ki tesislerde çalışabilir mi? Evet çalışabilir. Bunun için yapmanız tek gereken şey belge aldığınız Cankurtaran Eğitim Merkezine çalışmak istediğinizi belirtmeniz. Çünkü ülkemizde bulunan bir çok cankurtaran eğitim merkezi turistik tesislerle ve yüzme havuzları ile anlaşmalar yaparak kendi ekibini bu tesislerde çalışmasını sağlamaktadır.

Turistik tesislerin veya yüzme havuzlarında çalışmak isteyen cankurtaran belgesi olan besyolular kendileri de bu işletmelere başvuru yapabilir. Bir besyolu olmak zaten bir çok iş kapısını açarken cankurtaran belgenizin de olması bu işi almanız için yeterli olacaktır.

Ne Kadar Maaş Alırım?

Öğrencilik döneminizde yaz dönemlerinde bir turistik tesiste cankurtaran olarak çalışarak hem para kazanabilirsiniz hemde tatil yapma imkanınız olur. Bunu nasıl mı yapacaksınız? Öncelikle bir cankurtaran olmanız yani belge (sertifika) sahibi olmanız gerekmektedir. TSSF yetkili Cankurtaran Eğitim Merkezlerinden ve eğitmenlerinin düzenli aralıklarla açtığı bronz, gümüş veya altın cankurtaran eğitim kurslarına katılarak bu belgeye sahip olabilirsiniz. Neredeyse her ilde açılan bu kurslarda başarılı olduktan sonra sertifikalı bir cankurtaran olarak bir yüzme havuzunda ve turistik tesislerde yer alan eğlence parklarında yer alan havuzlarda çalışabilirsiniz.

Peki bir cankurtaran ne kadar maaş alır? Sadece yaz aylarında çalışan bir cankurtaran asgari ücret olan 2020 TL ‘den başlayan ücretler almaktadır. Çalıştığınız turistik tesis, spor salonlarına ait yüzme havuzları gibi tesislerde uygulanan maaş uygulamalarına göre de değişmektedir aldığınız tavan maaş oranları.

Belediye ve üniversite havuzlarında ise maaşlar asgari ücret oranına göre biraz daha değişkenlik göstermektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında maaşlar ise 3000 TL civarında değişkenlik göstermektedir.

12 ay çalışma imkanı bulunan tesislerde görev alan cankurtaranların maaşları ise sadece yaz döneminde çalışanlara göre biraz daha yüksek olabilmektedir.

Bir besyo öğrencisi ve mezunu için harika bir iş imkanı olan cankurtaranlık gümüş eğitmen olduğunuzda ise kendi eğitim merkezinizin sahibi olmak için size fırsatlar sunmaktadır. Eğitmen seviyesinde çalışan cankurtaranlar ise çalıştıkları eğitim merkezleri ile olan anlaşmalarına göre 5000 TL ve üzerinde maaş alabilmektedir. Eğitmen cankurtaranlar, eğitim merkezleri ile yaptıkları anlaşmalara göre verdikleri eğitimler için maaşlarının yanında primlerde kazanabilmektedir.

Yaz dönemlerinde hem tatil yapmak hem de para kazanmak istemez misiniz? Bir cankurtaran eğitim merkezi aracılığı ile sertifikanızı alın ve çalışmaya hemen başlayın….

Önerilen makaleler

1 Yorum

 1. […] havuzlarında ve turistik tesislerin su parklarında ve havuzlarda cankurtaranlık yapabilirsiniz. Cankurtaran nasıl olabilirim? yazımızdan bu meslek ile ilgili tüm detayları […]

Bir cevap yazın