Çocuğum Hangi Sporu Yapmalı

Çocuğum Hangi Sporu Yapmalı

Sporbilimlerihaber.com olarak bugün ebeveynlere yönelik bir yazı hazırladık. Yazımız ” Çocuğum Hangi Sporu Yapmalı ?”, ” Spor Öncesinde En Geç Kaç Saat Önce Yemek Yenmeli ?”, ” Spor Yapan Çocuğumuzda Nelere Dikkat Etmeliyiz ?” konu başlıklarından oluşmaktadır.

Çocuğum Hangi Sporu Yapmalı?

Çocuklarımızın spor yapmaları hem sağlıklarının korunması yönünde hemde sosyal açıdan gereksinimlerinin karşılanması doğrultusunda büyük önem taşımaktadır. Çocuğum hangi sporu yapmalı diyen ebeveynlerin, çocuklarını herhangi bir spor branşına başlatmadan önce uzman spor eğitmenlerinden, bulundukları illerde ki Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinde görevli spor uzmanlarından ve antrenörlerden bilgi almalarını tavsiye ediyoruz.

Çocukların yaşları, gelişim durumları, beceri gereksinimleri, hareket yetenekleri ” Çocuğum Hangi Sporu Yapmalı ” diyen ebeveynlerin spor branşı seçiminde etken ve belirleyici olmalıdır. Spor alışkanlıkları, ebeveynlerin yönlendirmesi ve ilgili spor branşının antrenörünün sporu sevdirmesi ile küçük yaşlarda başlamaktadır.  Gelişim dönemlerini şu şekilde ayırabiliriz;

  • 0-1 yaş, refleksif hareketler
  • 1-2 yaş, ilkel hareketler
  • 2-6 yaş, temel hareketler dönemi
  • 7-12 yaş ise sporla ilgili dönem

Yukarıda belirttiğimiz gelişim dönemlerine baktığımızda hareket becerisinin yaş ile arttığını görebiliriz. Yaşantımızda hareket becerisi bu kadar önemliyken, çocuklarımızın bir eğitmen/antrenör eşliğinde bu hareket becerisini artıracak çalışmalar ve antrenmanlar yapması bir ihtiyaç haline gelmiştir.

2-6 yaş temel hareketler döneminde özellikle bir çocuğun cimnastik ile spora başlamasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Kas gelişiminin ve bilişsel gelişimin bir arada yürütüldüğü cimnastik çalışmaları çocuklarımızın hareket becerilerini artıracağı gibi kendine olan güvenini artıracaktır aynı zamanda da sosyalleşmesine yardımcı olacaktır. Cimnastik aynı zamanda çocuğumuzun kuvvet, dayanıklılık, hız ve denge gibi özelliklerin gelişmesine de faydalı olacaktır.

7-12 yaş ise çocuklarımızın spor branşına yönelmesi gerektiği yaş gruplarıdır. Ergenlik öncesi yaş grubunu temsil eden 7-12 yaş aralığı çocuklarımızın herhangi bir spor branşında zaman geçirerek teknik becerilerinin gelişmesine katkı sağlayan temel hareket becerilerinin yapıldığı yaş aralığıdır. Cimnastik ile başlayan temel hareket becerilerinin yüzme branşı ile desteklenmesi tavsiye ediyoruz. Cimnastik ve yüzme çocuklarımızın yaşantılarında temel olarak yapılmasını tavsiye ettiğimiz spor branşlarıdır. Bu spor braşlarında temel hareket becerilerini öğrenmiş ve fiziksel gelişimlerini tamamlamış çocuklarımız hangi spor branşını yaparsa yapsın başarılı olacaktır. Diğer spor branşlarının da yer aldığı yaş aralıklarının belirtildiği listemiz şu şekilde devam etmektedir: cimnastik 3 – 6 yaş, yüzme 5 – 6 yaş, tenis 7 – 8 yaş, basketbol 9 – 10 yaş, voleybol 10 – 12 yaş, hentbol 10 -12 yaş, atletizm 10 – 16 yaş, okçuluk 12 -14 yaş,
Futbol 12 – 14 yaş, bisiklet 10-15.

Spor Öncesinde En Geç Kaç Saat Önce Yemek Yenmeli?

Çocuklarımızın yapmış olduğu spor branşı ve yapılan antrenman programına göre bir beslenme beslenme programları değişmektedir. Ama genel olarak şunu söyleyebiliriz, çocuklarımız spor yapmadan önce en geç 2 saat önce beslenmelerini tamamlamış olmalıdır. Açlık ve tokluğun spor branşında performansı olumsuz etkilediği unutulmamalıdır. Yapılan fiziksel aktivite sonrası ise vücudun toparlanması için bol su tüketimi, sonrasında da meyve ve kompleks karbonhidratlı yiyecekler tercih edilmelidir. Çocuklarımızın spor yaşantılarında ki performans artışlarının sağlamak için proteinli yiyecekler ve süt ürünlerinin tüketimi de oldukça önemlidir.

Spor Yapan Çocuğumuzda Neler Dikkat Etmeliyiz?

Düzenli spor yapan çocuğumuzun fiziksel görünüşünde olumlu bir iyileşme olacaktır. Gözle görülür değişikliklerin ebeveynlerin ve antrenörlerin gözetiminde takip ediliyor olması oldukça önemlidir. Her çocuğun fizyolojik ve bilişsel gelişiminin aynı olmadığını unutmamalıyız. Çocuklarımızın bilişsel ve fizyolojik gelişimlerinin takiplerini başka çocuklarla karşılaştırmadan, yaşın verdiği beceri gereksinimleri ile kıyaslama yapmak daha sağlıklı olacaktır.
Yapılan egzersiz çalışmalarının çocuklarımızın gelişimlerini destekleyecek şekilde çok yönlü olmasına dikkat edilmelidir.

 

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. […] Bu yaş grubunda tavsiye edebileceğimiz yegane spor branşı kesinlikle cimnastiktir. Temel cimnastik eğitimi ile çocuklarımız denge, koordinasyon, sıçrama, koşma gibi hareket becerilerine sahip […]

Bir cevap yazın