Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Kuvvetlendirilir?

bağışıklık sistemi

Yetişkinlik döneminde sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmenin yolu çocukluk döneminde bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinden geçmektedir. Çocuklarının bağışıklık sistemi ni kuvvetlendirmek isteyen ebeveynler çocuklarını sağlıklı ortamlarda büyütmeli ve beslenmenin önemini çocuklarına aşılamalıdır.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bizi mikroplardan korumak için görev yapan bağışıklık sistemi, proteinler, çeşitli dokular ve organlardan oluşmaktadır. bağışıklığımızın düşmesi durumunda hastalıklara daha kolay maruz kalırız. Hastalık anında vücudumuzda dolaşan mikropları saptama görevi Akyuvarlar (lökositler)’dedir. Kemik iliği, timus ve dalak tarafından yapılan lökositler aynı zamanda azda olsa lenf bezlerinde de yer alır.

İki tür lökosit bulunmaktadır. ilk grup lökositler mikroplar ile mücadele ederek onları yok eder iken diğer grup lökositler vücuda giren mikropları takip ederek onlara karşı asker olarak ifade edilen antikor geliştirirler ve mikroplar ile onlarda mücadele ederler. Vücuda aynı mikrop tekrar girmeye çalıştığında antikorlar anında mücadelelerine başlarlar. Örneğin kızamık geçiren bir birey tekrar kızamık geçirmez bununda nedeni antikorların kızamık mikrobuna karşı direnç kazanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Aşılar da bu mantık ile geliştirilmiş antikorlardır. Bebeklik döneminde başlayan aşılanma ile her birey koruyucu tedavi altına alınmaktadır. Aşının mantığı şudur, vücuda hasta etmeyecek kadar mikrop verilerek vücudun antikor üretmesi sağlanır ve benzer mikroplar ile savunma hattı oluşturulmuş olur.

Anne Sütü En Önemli Besin Öğesidir!

Anne sütü bağışıklı sistemimizi kuvvetlendiren en önemli besin ögesidir. Anne sütü İçeriğinde bulunan besin maddeleri bağışıklık ömür boyu bağışıklık sisteminin korunması için temelleri bebeklik döneminde atmaktadır.

Bol Bol Meyve ve Sebze Tüketin

Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek istiyorsanız mevsim meyve ve sebzelerinden bol bol tüketin. Öğünlerinizde renkli sebzelerden oluşan içerisinde C vitamini, karoten ve antioksidanların da olduğu salatalar tüketin. Özellikle portakal, brokoli, bal kabağı, havuç kayısı, biber çeşitleri ve mevsim sebze ve meyvelerinden oluşan besinler tüketin.

Şekerden Uzak Durun

Son dönemde özellikle üzerinde durulan bir konu oldu şeker. Gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar şeker ve şeker içerikli besinlerin akyuvarları olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. şeker içerikli besinlerin yerine bal, pekmez ve meyvelerin tüketilmesi gerektiği birçok bilim insanı tarafından tekrar edilmektedir.

Omega 3

Yağ asitlerinden en faydalısı muhakkak ki omega 3’tür. Özellikle soğuk iklimlerde yetişen balıklarda bol oranda bulunan omega 3 çok değerli bir bağışıklık sistemi envanteridir. Omega yağ asitleri, bakterilerin vücudumuzda serbest bir şekilde dolaşmasına engel olan önemli bir bağışıklık sistemi elamanıdır. Bu nedenle özellikle kış sezonunda omega yağ asitleri yönünden zengin balık türevlerinin tüketimi oldukça önemlidir.

Uyku

Uyku vücut direncinin düşmesini önleyen hayati öneme sahip bir işlevdir. Çocukların 12-13 saat ve okul öncesi çocukların ise günlük 10 saat uykuya ihtiyaçları vardır.

Kilo

Fazla kilo vücut direncini düşüren ve vücudun antikor üretmesini engelleyen bir durumdur. Günlük yaşantısında aktif bir yaşamı olmayan bireylerin bağışıklık sistemleri de oldukça düşüktür. Bu nedenle çocuklarımızın aktif bir yaşam sürmeleri için spor ile iç içe bir hayat yaşamaları için ortamlar oluşturulmalıdır.

Hayatınızda Spor Olsun

Spor hayatımız boyunca yaşamımızda olması gereken bir yaşam şeklidir. Rekreasyon ve egzersiz amaçlı yapılan aktiviteler vücut direncimizin yükselmesini sağlayacağı gibi mutlu bir yaşam sürmemize de katkı sağlayacaktır.

Sigaradan Uzak Durun

Sigaranın zararları bilenen ama önemsenmeyen bir gerçektir. İçen kadar içenin yanında bulunanları da etkileyen sigara özellikle akciğer rahatsızlıkları geçirmenize sebep olmaktadır. Unutulmamalıdır ki ebeveynler çocukların olmak istedikleri kişilerdir. Bu nedenle yaptığımız her davranış onlar tarafından tekrar edilerek yaşamlarını şekillendiren hareketleri oluşturmaktadır. Çocuklarımızı sigaradan uzak tutmak istiyorsak öncelikle kendimiz ve çevremizde ki insanları sigaradan uzak tutmalıyız.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın