Besyo Mezunları İçin CV Yazma Rehberi

CV nasıl yazılır

Lisans eğitimini tamamladın ve üniversiteden mezun oldun. KPSS’ye girerek devlet kurumlarında çalışmak istemiyorsun ve özel sektörde bir kariyer planlıyorsun. Özel sektörde belirlediğin alanda kariyer yapmak istiyorsan öncelikle etkili bir CV oluşturman ve hedeflediğin iş kolunda çalışan kurum ve kuruluşlara göndermen gerekiyor. Etkili bir CV yazmalısın ki seni tanımayanlar o kağıtta yazılanları gördüğü zaman seni tanımak için mülakata davet etsin. Yazımızda etkili bir CV nasıl yazılır ve içeriği ne olmalıdır sorularının cevaplarını bulacaksınız.

CV Nasıl Yazılır?

Lisans hayatını tamamladın ve üniversite de öğrencilik yılların geride kaldı. Artık hayata atılmanın zamanı geldi. Lisans öğrenimin boyunca en az bir spor branşında uzmanlaştın ve devlet kurumlarında kendini geliştirebileceğini düşünmediğin için özel sektörde kariyer planı yapmaya karar verdin. Belirlediğin alanda kariyer yaparken aynı zamanda da yüksek maaşlar alabileceğin bir alanda çalışmaya karar verdin. Öncelikle etkili bir cv yazmalısın. Bir çok besyo mezunu cv nasıl yazılır ve içeriğinde neler olması gerekir sorularının cevaplarını bilmemektedir. Hedeflediğin alanda çalışmak istiyorsan güzel bir CV ile işverenleri etkilemelisin.

Özel sektörde, turistik tesislerde olsun özel spor okullarında veya kulüplerde olsun iş ilanları çoğu zaman kariyer sayfalarında yer alır veya eş dost vasıtası ile bu işin var olduğundan haberin olur. İşletme sahipleri adayları mülakata çağırmadan önce bir CV görmek istemektedirler. Öncelikle kısa bir özgeçmişinizin olduğu ve mesleki deneyiminizin ve eğitim durumunuzun gösterildiği aynı zamanda da referanslarınızın olduğu bir CV ile sizler için ön eleme yapmak isterler. Unutmayın ki başvurduğunuz iş pozisyonu için sizden önce ve sonra başvuran besyo mezunları olacaktır.

Sizleri tanımayan iş verenler iş pozisyonu için başvurmuş adaylar arasından ilk elemelerini yazılan CV ‘lere göre yapmaktadır. Onlarca kişi ile mülakat yapmaktansa CV ‘lerini beğendikleri bir kaç kişi arasından aday ile mülakat yapmak iş veren açısından hem daha ekonomik hemde zaman kaybını azaltır. Bu nedenle CV ‘lerinizi hazırlarken dikkatli olmasınız.

Peki etkili bir CV nasıl olmalı, bir CV nasıl yazılır ve içeriğinde neler mutlaka olmalı bütün bu soruların cevapları yazımızda…

Etkili bir CV kısa ama öz olmalı

Uzun cümleler ile yazılmış CV ‘ler çoğu zaman okunmadan çöpe atılmaktadır. İş verenler CV okumak için zaman ayırmayı sevmezler bu nedenle ne kadar kısa bir CV hazırlarsanız okunma şansı yükselir.

Kişisel Bilgileriniz olmalı

Kişisel bilgileriniz bir CV ‘de oması gereken en önemli detaydır. Kimlik bilgilerinizin de yer aldığı kişisel bilgilerinizi özgeçmişinize mutlaka yazmalısınız.

Eğitim Durumunuz

Özel sektörde, turistik tesislerde olsun özel spor salonlarında veya işletmelerinde olsun besyo mezunu olmanız birçok kapıyı açacaktır. Besyo mezunları spor alanında aranılan kalifiye elemanlardır. Özellikle spor salonlarında çalışan antrenörlerin birkaç haftalık federasyon eğitimleri ile antrenör olduğunu düşündüğümüzde sizler almış olduğunuz eğitim ve spor yaşantınız ile bir çok işverenin aradığı antrenör, eğitmen veya spor yöneticisiniz. Etkili bir CV ile hedeflediğiniz işte çalışmak tamamen sizin elinizde.

İş Deneyiminiz

Lisans yıllarınızda uzmanlık alanınızda deneyim kazanmak için çalıştığınız işler ve sahip olduğunuz spor hayatı sizlerin mesleki deneyiminizi oluşturmaktadır. Başka hiçbir üniversite öğrencisinde mesleki deneyim bulunamazken besyo öğrencileri gerek spor hayatlarının vermiş olduğu deneyim gerekse öğrencilik yıllarında uzmanlık alanı ile ilgili spor işletmelerinde çalıştıkları için bu deneyime sahiptirler. Öğrencilik yıllarınızda ve spor hayatınızda ki mesleki deneyimi mutlaka cv’nizde belirtin.

Referansınız Olsun

Birçok işletme yöneticisi veya sahibi ilan verdikleri iş pozisyonu için adaylardan bir referans göstermelerini beklemektedir. Öğrencilik yıllarınızda çalıştığınız sektörlerde ki işletme yöneticileri, işverenler veya okulda ki hocalarınız sizlerin referans gösterebileceğiniz kişilerdir.

Sosyal ortamınızda ki iletişiminiz, eski işyerinizde ki uyumunuz ve takım çalışmasında ki yeriniz, üniversite yıllarınızda ki öğrenciliğiniz ve sorumluluk alma tutumunuz referans gösterdiğiniz kişilere sorulacak ilk sorulardır. İş verenler hangi iş pozisyonu olursa olsun uyumlu çalışabilecekleri ve takım çalışmasına inanan adaylarla devam etmek isterler. Bu nedenle takım çalışmasında yer alabileceğinizi hem yaşantınızla hemde iletişim tarzınızla karşınızdakilere gösterebilmelisiniz.

En İdeal CV Uzunluğu Ne Olmalı

Yazımızın başında da belirtiğimiz gibi sizleri tanımayan iş verenlerin sizler hakkında bilgi alabilecekleri ama yazılanları da okurken sıkılmayacakları uzunlukta bir CV en idealidir. Hazırlanılan CV ‘lerin bir sayfa olması idealdir, detaylı vermeniz gereken bilgilerin olduğu durumlarda iki sayfayı geçmemesini de tavsiye ederiz. Kısa ama öz bir CV sizi tanıtmaya yetecektir.

 

 

 

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. […] Besyo, Spor Bilimleri Fakültesi, üniversitelerin beden eğitimi ve spor eğitimi veren bölümlerinden mezun olanlar onaylı transkript ile teorik derslerden muaf olmak için dilekçe ile başvuru yapmalıdır. […]

Bir cevap yazın