Doğum Fotoğrafçılığı Bir Meslek midir?

doğum fotoğrafçılığı

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere son yılların en popüler mesleklerinden birini anlatmak ve bu mesleği sizlere tanıtmak istiyorum. Belki besyo ile alakalı bulmayabilirsiniz biraz sonra size anlatacağım mesleği. Ama bence bu meslek tam bir besyolunun yapabileceği bir meslek grubu. Tabi ki bayan arkadaşlarımıza daha çok yakışacak bir meslek diyebiliriz. “Doğum Fotoğrafçılığı”. bu nedir? nasıl yapılır diyenleri duyar gibiyim. Doğum fotoğrafçılığı son zamanlarda popülerliğini artıran ve güzel bir kariyer imkanı sunan bir meslek grubu. Bu mesleği sizlere kısaca aktarmaya ve nasıl başlamak gerektiğine dair bir yazı hazırladık. Yazımız aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır:

  • Doğum Fotoğrafçılığı Nedir?
  • Doğum Fotoğrafçılığı Mesleğini Kimler Yapabilir?
  • Nereden Eğitim Alabilirim?
  • Kaç Para Kazanırım?

Doğum Fotoğrafçılığı Nedir?

Doğum fotoğrafçılığı son yılların en popüler meslek gruplarından biridir. Hastanelerde, doğumhanelerde bir bebeğin dünyaya gelmesine şahit olmak ve bu dakikaları ölümsüzleştirmek ve bunu yaparken de para kazanmak istemez misiniz?

Yabancı filmlerden hatırlayanlar vardır, “bir baba eşine destek olmak amacıyla doğumhaneye girer ve elinde ki kamera veya fotoğraf makinesi ile çocuğunun dünyaya geldiği ilk dakikaları ölümsüzleştirir”. Tabi ki hayat filmde ki kadar basit ve eğlenceli olmayabilir. Bu nedenle aileler, çocuklarının doğum anlarını profesyonel fotoğrafçılar vasıtası ile ölümsüzleştirmek istiyor. Tabi ki her fotoğrafçı bir doğum fotoğrafçısı değildir.

Doğum fotoğrafçılığı yeni doğan bir bebeğin ilk anlarını ve yenidoğan ünitesinde yıkanarak kıyafetlerinin giydirilmesini de kapsayan bir fotoğraf serüveni diye bahsedebiliriz. Tabi ki verdiğimiz tanımla bu mesleği de biraz sınırlandırmış oluruz. Aslında en güzel tanımı şu şekilde verebiliriz: “Bir annenin en özel anlarını hamilelik sürecinin başından doğum anına ve sorasında bebeğin aile ile tanışmasına kadar geçen tüm zamanın ölümsüzleştirilmesi adına fotoğraflanması”.

Doğum Fotoğrafçılığı Mesleğini Kimler Yapabilir?

Doğum fotoğrafçılığı bir bayanın en özel anı olan doğum anının fotoğraflanması ve çocuğunun dünyaya geldiği ilk dakikaların ölümsüzleştirilmesini sağlayan bir meslektir. Doğumhane gibi bir ortamda erkek fotoğrafçıların çalışması ülkemiz şartlarında çok hoş karşılanmamaktadır. Bu nedenle bayan fotoğrafçılar, fotoğrafçılığı konusunda erkeklere göre daha avantajlı durumdadır. Hem bir bayan olmaları hemde bir fotoğrafçı olmaları bu güzel mesleği yapabilmeleri için yeterlidir diyebiliriz.

Nereden Eğitim Alabilirim?

Doğum fotoğrafçılığı yapmak isteyenler için öncelikle temel fotoğrafçılık eğitimi almalarını tavsiye ederim. Daha sonra sırası ile ileri fotoğrafçılık eğitimi ve stüdyo eğitimleri almalarını sonrasında ise doğum fotoğrafçılığı ile ilgili bir eğitime katılmalarını öneririz.

Doğumhaneler ve yenidoğan yoğum bakım üniteleri doğum fotoğrafçılarının çalışacakları ortamlardır. Buralar soğuk ve şiddetli ışıkların olduğu ve fotoğrafçıları zorlayacak ortamlardır. Doğum anının da anlık bir zaman dilimi olması fotoğraf çeken fotoğrafçıya çok kısa zaman vermektedir. Bu kısa zaman içinde makinesinin ışık ayarlarını, enstantane, diyafram ve iso ayarlarını yapmalı ve bebeğin o ilk anlarını ve anne ile buluşmasını fotoğraflayabilmelidir.

Biraz el alışkanlığı, biraz tecrübe ve biraz da soğuk kanlı bir fotoğrafçı bu ölümsüz anları tablo yapan ressam gibi oluşturmalıdır. Doğum anında durması gereken noktadan o ölümsüz anı fotoğraflayacağı zaman dilimine kadar her şeyi önceden planlamalı ve kurgulamalıdır. Unutmamak gerekir ki erkekler askerlik anılarını bir ömür anlatırken bayanlarda doğum hikayelerini bir ömür anlatmaktadır. Sizlere para vererek bu hizmetten faydalanmak isteyen ailelere çocuklarının doğum anında ki her anı ve anne ile buluşmalarını ve yenidoğan ünitesinde yıkanmasından kıyafetlerinin giydirilmesine kadar hatta aile ile ilk buluşma anınında fotoğraflanması gerekmektedir.

Doğum fotoğrafçılığı bayanların bir ömür anlatacakları bu güzel hikayeyi fotoğraflayabilmektir. Unutmayın fotoğraflarının bir ailenin en mutlu oldukları anı ölümsüzleştirecek. Bu nedenle tecrübenizi artırmak adına eğitim almalısınız. Bu mesleği en iyi şekilde öğrenmek için içinizde bir heyecan ve öğrenme azmi olması gerekmektedir. Nede olsa bir annenin en özel anını ölümsüzleştirmek kolay bir iş değildir. Ama bir o kadar da özeldir.

Kaç Para Kazanırım?

Doğum fotoğrafçılığı pazarı yeni gelişmekte olan bir sektör diyebiliriz. Şu parayı kazanabilirsiniz demek ise yeni doğan bu meslek grubunda biraz zor. Yaşadığınız şehrin yapısı, sizin reklama verdiğiniz önem, mesleğinizde ki başarı , tanınırlık, tavsiyeler, çalıştığınız hastane ve doktorlar sizlerin kazancınızı etkileyecek ve yükseltecek kriterlerdir. Bu meslekte yaptığınız işler, insanlarla iletişiminiz, çektiğiniz fotoğraflar ve insanların sizi tavsiye etmesi sizin reklamınız olacaktır. Çalıştığınız doktorlar ve hastaneler ise kazancınızı olum yönde etkileyecek birer araç durumundadır.

Önerilen makaleler

4 Yorum

  1. Kaleminize sağlık Evrim Bey .. Duygularıma tercüman olmuşsunuz ?

  2. bu güzel anlara tanık olmak ve bu anları ölümsüzleştirmek inanılmaz keyifli bir iş..eğitimini alan ve fotoğraf çekmeyi seven herkes bu işi yapabilir..bilgiler için teşekkürler=)

Bir cevap yazın