2019 Yılında Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

emekli maaşı

2019 Yılında Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

2018 yılının son günlerini yaşadığımız bu günlerde 2019 yılının emekli maaşlarının artış oranları merak ediliyor. Emekli maaşlarının düzenlenmesi ile taban maaşlarında yukarı çekilmesi söz konusu. Emekli maaşlarının düzenlenmesi için toplanan Askeri Ücret Tespit Komisyonunun alacağı karar ile işverenlerin ve hükümetin uygulayacağı askeri ücret kesinleşecek.  2019 yılının ilk maaşında maaşlara yansıyacak olan emekli maaşlarında yükselme yaşanacak. Peki 2019 yılında uygulanacak en düşük emekli maaşı ve devlet memurlarının maaşlarında ne kadar bir yükselme olacak? Merakla beklenen 2019 yılı emekli maaşı zamları belli oldu mu? Haberimizden detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Devlet Memuru

2019 yılında uygulanacak olan emekli maaşları zamları ile taban maaşlarda da yükselme yaşanacak. Önümüzde ki yıllarda taban maaşların askeri ücret seviyesine yükseltilmesi de düşünülmektedir. Askeri ücretin altında maaşın kalmaması için düzenlemeler yapılmaktadır.

Ek Ödeme Rakamları Yükseliyor

Ocak ayında uygulanacak yüzde 4 ‘lük zam oranları ve enflasyon farkları ile yeni yıla tüm çalışanlar ve emekliler zamlı maaş ile ödemelerini alacaklar. Ek ödemelerin de zamlanması ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacakları emekli maaşı yükselecek. Yeni yıldan itibaren emekli maaşı na uygulanacak zam oranlarıyla emekli maaşı nda artış yaşanacak. Ocakta maaşlar artacağı için, ek ödeme de zamlanacak. Ek ödemeler ve enflasyon farkları ile emekli maaşı nda 110 lira ile 550 lira arasında yükselme yaşanması düşünülmektedir.

En düşük Emekli Maaşında Yükselme Yaşanacak

Yeni düzenleme ile bin liranın altında olan emekli maaşı olan 100 binden fazla emeklinin maaşı yükseltilecek. En düşük emekli maaşı nın bin liraya yükseltilmesi ile 400 liraya varan iyileştirmeler yaşanacağı tahmin edilmektedir. Yapılması düşünülen düzenleme ile bin liranın altında emekli maaşı alan emekli kalmaması sağlanacak. Resmi Gazete de yayımlanacak olan düzenleme ile yeni emekli maaşları hayata geçmiş olacak. Şuan için düzenlemenin Resmi Gazetede ne zaman yayınlanacağı kesinlik kazanmadı.

Seyyanen Zam Oranları Maaşlara Yansıtılacak

Seyyanen zam oranları ile bin liranın altında emekli maaşının kalmayacağı tahmin edilmektedir. 400 liraya varan bir zam oranının yansıtılacağı emekli maaşları ile en düşük emekli maaşlarının 1000 liranın üstüne çıkartılması için çalışmalar devam etmektedir. Örneğin net maaşı 730 lira olan emeklinin maaşına 270 liralık seyyanen zam uygulanması için düzenlemeler devam ediyor. seyyanen uygulanacak zam oranlarına Temmuz ayından bu yana yaşanan enflasyon rakamları da yansıtılacaktır.  Bu şekilde emekliler ocak ayında hem seyyanen zam oranı aynı zamanda da enflasyon farkından doğan zam rakamlarını maaşlarında göreceklerdir.

Çalışanların Maaşlarında 2019 Yılında Zamlar Yaşanacak

2019 yılında Ocak ayında maaşlara yansıtılacak %4 zam oranı ve enflasyon rakamların eklenmesi ile tüm çalışanlar ve emekliler zamlı maaşlarını alacaklar. Kamuda çalışan devlet memurları kademe ve derecelerine aşağıda belirtilen zam oranları ile yeni maaşlarını alacaklardır.

Enflasyon rakamları ve toplu sözleşme sonucu verilecek zam oranları ile aşağıda belirtilen maaşlar yaklaşık değerleri temsil etmektedir. Eş yardımı, çocuk yardımı ve sendika ödemeleri aşağıda oluşturduğumuz hesapta kullanılmamıştır. açıklanmadığı bugünlerde Enflasyonun bugünkü seyri baz alınarak yapılan tahminlere göre 2019 yılında memur maaşları aşağıda yer almaktadır:

  • Lisans seviyesinden mezun 9/1 derece ve kademeye sahip bir devlet memuru 3 bin 378 lira maaş almaktadır. Ocak ayında yansıtılması düşünülen %4 toplu sözleşme zam oranı ve 7,14 enflasyon rakamları ile birlikte aynı devlet memuru 3 Bin 755 lira maaş alacaktır.
  • Lisans Mezunu 5/1 derece ve kademeye sahip sağlık personeli yaklaşık 4120 lira maaş almaktadır. Ocak ayında yansıtılması düşünülen %4 toplu sözleşme zam oranı ve 7,14 enflasyon rakamları ile birlikte aynı sağlık personeli 4579 lira bir maaş alması ön görülmektedir.
  • 8/1 derece ve kademe sahip bir polis memuru 2018 yılında 4 Bin 800 lira maaş almaktaydı. Enflasyon farklı ve devlet memurlarına uygulanacak %4 zam oranları ile aynı polis memuru 500 liraya yakın bir zam tutarını ocak ayında görecektir.
  • 5/2 derece ve kademeye sahip bir öğretmen 2018 yılının 2. altı aylık diliminde yaklaşık olarak net olarak 3 Bin 300 lira maaş almıştır. 500 liraya yakın bir ek ödemenin yansıtılacağı ocak ayında aynı öğretmen 3 Bin 800 liraya yakın bir ücret alacaktır.
  • 7/3 derece ve kademe ile kamu üniversitelerinde çalışan bir araştırma görevlisi 2018 yılının Temmuz ayından bu yana yaklaşık olarak 5 Bin 360 lira maaş almaktadır. Yeni zam oranı ve enflasyon rakamlarının maaşlara yansıtılacağı ocak ayında aynı araştırma görevlisi 600 liraya yakın bir fark alacaktır.

 

Önerilen makaleler