Emniyet Genel Müdürlüğü 35 Bin Polis Alımı Yapacak ! 

24. Dönem POMEM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamalarında Emniyet genel Müdürlüğü bünyesine 35 Bin polis alınacağını belirtmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 2019 yılı içinde 35 Bin polis alımı yapılacak. 24. Dönem POMEM ile ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz…

24. Dönem POMEM Sınav Tarihi Belli Oldu mu?

Binlerce adayın polis olmak amacıyla beklediği tarihler şekillenmeye başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü polis ihtiyacını gidermek amacıyla erkek ve kadın adaylar arasından Polis Akademisi başkanlığı’na öğrenci alımı gerçekleştirecek. 2019 yılı içinde 24. dönem POMEM sınavının yapılacağı tarihler binlerce aday tarafından büyük bir heyecan içinde bekleniyor. Peki 24. Dönem POMEM sınavları ne zaman? İşte sorunun cevabı haberimizde…

Hayalleri üniforma giyerek Türkiye Cumhuriyetine ve vatandaşlarına hizmet etmek olan binlerce adayın merak ettikleri o tarihler henüz belli olmadı. 23. Dönem POMEM sürecinin devam ettiği bugünlerde sürecin hemen sonunda 24. Dönem POMEM tarihlerinin şekilleneceği düşünülmektedir. Resmi açıklama yapıldığında sitemizden açıklamanın detaylarını öğrenebilirsiniz.

POMEM Nedir?

Polis Meslek Eğitim Merkezi ‘nin kısaltması anlamına gelen POMEM Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polis memuru ihtiyacını karşılamak amacıyla polislik mesleki eğitiminin verildiği eğitim kurumudur. POMEM ‘lerde 4 yıllık Fakülte veya lisans eğitimi verilen yükseköğretim kurumlarından mezun olan adaylara 6 (altı) aydan az olmamak üzere polislik mesleği ile ilgili eğitim verilir.

35 Bin Polis Memuru Alınacak

Konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamalarında 2018 yılı içinde 10 bin polis alımının daha yapıldığını ifade etti. Bunun yanı sıra Bakan Soylu açıklamalarında 2019 yılında da toplam 35 bin polis memuru alımı yapılacağını ifade etti. Bakanı Soylu daha önce yaptığı açıklamalarında da PÖH alımları hakkında değerlendirmelerde bulunmuş kadın PÖH alımı yapılacağını da ifade etmişti.

2019 yılı içinde alımı yapılması muhtemel 35 Bin polis memurunun farklı tarihlerde ilanlarla alımlarının gerçekleştirileceğini düşünmekteyiz.

Polis Alımlarında Muhtemel Genel Şartlar

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans veya bunlara denkliği YÖK tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
  • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak
  • Emniyet Genel Müdürlüğünce belirtilen genel sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak

Emniyet Teşkilatı Gençleşiyor

2014 yılından bu yana son 4 yıllık süre içinde 10 bin 362 komiser yardımcısı Polis Akademisinden mezun olarak emniyet teşkilatına katıldı. Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nde (PAEM) eğitimleri devam eden 4 (dört) bin komiser yardımcısı 2019 yılı içinde mezun olarak emniyet teşkilatına taze kan olarak eklenecekler. Mezun olacak 4 Bin komiser yardımcısı ile birlikte son beş (5) yıl içinde 14 Bin 300 ‘ün üzerinde komiser yardımcısı emniyet teşkilatına dahil olmuş olacak.

17 Bin Özel Harekatçı

2015-2018 tarihleri arasında üniversite mezunlarınında içinde bulunduğu 74 bin 677 polis memuru eğitimlerini tamamlayarak emniyet müdürlüğünün birer ferdi oldular. Bu sayılarla birlikte şuan aktif görevde olan polis memurlarının 3 ‘te 1 ‘inden fazlası emniyet teşkilatına yeni katılmış polis memurlarından oluşmaktadır. 74 Bin 677 polis memurunun ise 17 Bini özel harekat olarak tasnif edilerek terörle mücadele de bire bir görevlendirildiler.

2019 Yılında Bekçi Alımı Devam Edecek

Emniyet Genel Müdürlüğü başta Ankara ve İstanbul olmak üzere bir çok şehirde bekçi alımları ile teşkilatı kuvvetlendirmeye devam ediyor. 2018 yılında 10 bin 500 bekçi alımı gerçekleştirdi. 2019 yılında Bekçi alımlarının devam edeceğini belirten Bakan Soylu, Mart ayı içinde 8 Bin bekçi alımının yapılacağını açıkladı. Bu alımlarla birlikte Emniyet Teşkilatında göreve başlayan personel sayısı 110 Bini geçeceği düşünülmektedir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın