Emniyet Genel Müdürlüğü PÖH Alımı Yapacak !

PÖH

EGM PÖH Alımı Yapacak!

EGM Polis Akademisi Başkanlığı tarafından Polis Özel Harekat alımı yapılacak. Polis Özel Harekat olmak isteyen adaylar için eğitim ve yaş  şartı bulunmaktadır. Binlerce adayın merak ettiği PÖH alımı için ilanın çıkacağı tarih merakla bekleniyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü daha önce ki açıklamalarında Polis Özel Harekatlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada yaklaşık 10 bin 700 PÖH ihtiyaçlarının olduğunu ifade etti. Binlerce aday yapılan açıklamalar sonrası PÖH ilanının yayımlanmasını beklemeye başladı.

Yakın zamanda kamuoyunda polis olmak için yaş şartının 32’ye yükseltilmesi için toplantılar ve görüşmeler yapılmıştı. Yine tartışılan başka bir konu ise eğitim durumu idi. Adaylar PÖH alımı için başvurularda eğitim şartının en az lise olması gerektiğini ifade etmektedir.

Sona alımlara baktığımızda istenilen yaş şartının 28 ‘inden gün almamış olmak olduğunu görmekteyiz. PÖH alımları için yaş şartının 32 ‘ye çıkartılması için MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem çeşitli soru önergeleri ve kanun teklifleri vererek konu ile ilgili çalışmalar yapmıştır.

Kamuoyunda merakla beklenen PÖH alımları ile ilgili ise şuana kadar bir duyuru yapılmamıştır. Polis Akademisi Başkanlığının PÖH alımları ile ilgili duyuruya ne zaman çıkacağı belirsizliğini korumaktadır.

Adaylardan Aranılan Özellikler

Adaylar tarafından merak edilen bir başka konu ise Polis Özel Harekat alımlarında istenilecek şartlardır. 23. dönem Polis Özel Harekat alımlarında istenilen şartlar şu şekildeydi.

  • TC vatandaşı olmak,
  • En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
  • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve sonrasında doğanlar),
  • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

Yukarıda belirtilen şartlar içinde yaş ve eğitim şartlarında ise düzenleme yapılabileceği düşünülmektedir.

PÖH Maaşları Ne kadar?

Polis Özel Harekatların 2018 yılında aldıkları maaşlar derece kademelerine göre şu şekildeydi. 8/1 Derece ve Kademeye sahip bir Polis Özel Harekatçı 5100 TL civarında maaş almaktaydı. 9/2 derece ve kademeye sahip önlisans mezunu bir Polis Özel Harekat ise 5000 TL civarında maaş almaktaydı. Lise Mezunu 11/1 derece ve kademeye sahip bir Polis Özel Harekat memuru ise 4900 TL civarında bir maaş almaktaydı. Bu maaşlara ek olarak operasyon tazminatı, aile yardımı ve çocuk yardımı gibi ek ödemelerde eklendiğinde bir Polis Özel Harekat6000 TL yi aşan bir maaş almaktadır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın