Futbol Okulu Nasıl Açılır | Futbol Okulundan Para Kazanabilir miyim?

futbol okulları

Dünyanın bir çok bölgesinde ve ülkemizde çılgınlar gibi takip edilen, sevilen futbol, milyon dolarlarla ifade edilen transferlerle göz büyülüyor. Büyük bir endüstri haline gelmiş olan bu sektörün futbol kuluplerinden sonra en önemli mihenk taşlarından birisi ise kuşkusuz ki futbol okulları dır.

Günümüzde hızla betonlaşan şehirlerde çocuklarımızın oyun alanları gün geçtikçe azalmaktadır. Çocuklarımızın hareket ihtiyaçlarını karşılayacak oyun alanlarının azaldığı hatta yok olduğu şehirlerimizde çocuklarına spor yaptırmak için tüm veliler arayış  içindedir. Büyümekte olan bir sektör olan futbol ve futbol okulları çocukların hareket ihtiyaçlarını karşılamak için önemli bir ihtiyacı karşılayan bir hizmet sunmaktadır.

Futbolcuların renkli ve lüks yaşamları ve ulaştıkları tanınırlıkları tüm çocukların hayallerini süsleyen bir noktaya ulaşmıştır. Futbol okulları çocukların hayallerini gerçekleştirmek, sosyal bir çevreye sahip olmalarını sağlamak ve psiko-motor ve fiziksel gelişimlerini olumlu yönde geliştirme yönünde önemli bir noktada yer almaktadır.
Futbolda milyon dolarlık transfer bedeller ifade edilirken futbol okulları işletmeciliğinin de bu büyük pastada bir payının olması kaçınılmazdır. Maliyetlerinin düşük olması gelirinin de yüksek olmasından dolayı futbol okulu işletmeciliği bu sektörde önemmli bir yere sahiptir.

Yazımız aşağıda yer alan konu başlıklarından oluşmaktadır:

 • Futbol Okulu Nasıl Açılır?
  • Futbol Okulu Kayıt başvurusu
 • Futbol Okulu Açmak İçin Antrenörlük Belgesine İhtiyaç Var mı?
 • Futbol Okulu Açmak İçin İstenen Belgeler
 • Futbol Okulundan Para Kazanabilir miyim?
 • Futbol Kulüplerinin İsmiyle Nasıl Futbol Okulu Açabilirim?

Futbol Okulu Nasıl Açılır?

Futbol okulu açmak isteyenler, bulundukları ilin bağlı bulunduğu Bölge Müdürlüğüne TFF Futbol Okulları Siciline kayıt olmalıdır. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verilen bir yetki belgesine sahip olmalıdır. Futbol okulları kayıt başvurusu ve gerekli belgeler aşağıda belirtilmiştir.

Futbol Okulu Kayıt Başvurusu

Futbol okullarının kayıt işlemleri için gerekli başvurular aşağıda belirtilmiştir.

İşletmeyi açacak olan kişinin;

 • Başvuru dilekçesi
 • Nüfus cüzdanı örneği
 • İkametgah adresi
 • Adli Sicil Kaydı (E-Devlet Kapısı üzerinden alınmış QR kodlu olabilir)
 • Ticaret ve Sanayi Odası Kayıt Belgesi veya Esnaf ve sanatkarlar Odasına kayıt belgesi
 • (Kullanılacak tesislerin kira sözleşmesi (En az 6 aylık)
 • Antrenörlerin lisans sözleşmesi
 • İlkyardım Sertifikası fotokopisi
 • Bir spor kulübünün adı ve logosu kullanılıyorsa spor kulübünden alınmış sözleşme örneği,
 • Kayıt ve denetim bedelinin ödendiğine dair banka dekontu

Futbol Okulu Açmak İçin Antrenörlük Belgesine İhtiyaç Var mı?

Futbol okulu açabilmeniz için bir futbol antrenörlük belgesi olan birisi ile sözleşme imzalamanız yeterli olacaktır. Kendinize ait bir antrenörlük belgeniz olması ise tercihen olması gerekendir.

Futbol Okulundan Para Kazanabilir miyim?

Futbol okulları, amatör liglerde yer alan takımların ve profesyonel takımların alt yapılarına verdiği futbolcularla prestijleri hızla artan ve hedeflerini büyüten bir sektör durumuna gelmiştir.

Futbol Okulları, ülkemizde 50-100 TL arasında değişen aidat bedelleri ile aynı zamanda antrenman malzemesi ve forma, eşofman satışları ile iyi bir gelir elde etmektedir. Aynı zamanda aile etkinlikleri  ve turnuvalara katılımlarla ciddi kazançlar elde etmek mümkündür.

Malzeme satışları ve futbol eğitim aidatları ile aylık 10.000 (on bin) TL yi aşan paralar kazanmak mümkündür. Gelirinizi artırmak sizin elinizde. Yenilikçi fikirlerle yukarıda ki gelir miktarını ikiye hatta üçe katlamak sizin elinizde.

Futbol Kulüplerinin İsmiyle Nasıl Futbol Okulu Açabilirim?

Buyuk bir sektor olan futbol da ismi bilinen spor kulupleri ile yapacaginiz anlasma dogrultusunda isim haklarini kullanma sansiniz bulunmaktadir. Buyuk kuluplerin belirttikleri sartlari tasimaniz durumunda istediginiz kulubun ismiyle futbol okulu acabilirsiniz. Buyuk futbol kuluplerinin isim haklarini alacaginiz bir futbol okulu ile daha fazla para kazanabilirsiniz. Futbol okulunuzda özellikle buyuk kuluplerin storium magazalarini da acarak spor kiyafetleri, antrenman malzemeleri de satarak gelirinizi artirmak sizin elinizde.

 

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın