gelir vergisi hesaplamaları

Gelir Vergisi Kesintisi Nasıl Hesaplanır?

Merhaba arkadaşlar bugün sizler için gelir vergisinin nasıl hesaplandığını ve maaşlarımızda ki eksilmenin nedenlerini sizlere anlatmaya çalışacağız. Sene içinde aldığımız maaşlarının neden farklılık gösterdiğini açıklayacağız. Gelir vergisi hesaplamaları oldukça kolay bir konu olmasına rağmen hiç kimse tarafından nasıl hesaplanacağı bilinmediği için maaşlarında ki farklılıkların sebeplerini birçok kişi açıklayamamaktadır. Yazımızla gelir vergisi hesabının nasıl yapılması gerektiğini sizlere açıklayacağız.

Öğretmenlerin, Antrenörlerin, Sportif Eğitim Uzmanlarının ve Memurların Vergi Dilimine Girmesi Nasıl Hesaplanır?

Ekonomik olarak bir kazanç sağlayan bireylerin, elde ettikleri kazanç tutarlarına göre devlete bir gelir vergisi ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. İster devlet memuru olun isterse özel sektörde çalışan bir işçi olun, ekonomik olarak bir gelir elde etmeniz durumunda elde edilen gelirin vergisini devlete ödemek zorundasınız. Peki gelir vergisi ödemelerinizi nasıl yapacaksınız. Bir vergi mükellefi olarak aslında gelir vergisi ödemelerini çalışanlar olarak  bizler yapmıyorsunuz. İşveren konumunda ki kurumunuz veya işvereniniz sizin adınıza vergi sorumlusu olarak ödemelerinizi gerçekleştirmektedir. Bu nedenle sene içerisinde faklı vergi dilimlerine girdiğiniz için maaşlarınızda farklar oluşmaktadır. Gelir vergisi hesaplamaları ile ilgili yazdığımız bu yazımızla sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu‘nun 1. maddesinde gelir vergisi ile ilgili detayları şu şekilde belirtilmektedir:

“Gerçek kişilerin gelirleri, gelir vergisine tabidir. Gelir, gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır.”

Tüm çalışanlar ve memurların her senenin Ocak ayında gelir vergisi dilimleri sıfırlandığı için maaşlarında kesintiler olmamaktadır. Sene içerisinde elde edilen kazanç tutarının artması ile vergi dilimine giren çalışanlardan girdikleri vergi dilimine göre kesintiler yaşanmaktadır. Gelir vergisi hesaplamasını bilmeyenlerin Ocak ayından itibaren maaş bordrolarında bulunan vergi dilimlerini kontrol etmelerini ve diğer aylarda ki bordroları ile karşılaştırmalarını tavsiye ediyoruz.

Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı Nedir?

Geçen Aylar Vergi Matrağı olarak ifade edilen Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı, Ocak ayından itibaren her ay toplanarak artan ve Aralık ayında artışını tamamlayan verginin toplanmış şeklidir. Gelir vergisi hesaplamaları, çalıştığımız kurumlarda görevli personeller tarafından hesaplanan ve bizlerin hesaplamak zorunda olmadığımız bir durumdur. Gelir vergisi hesaplamaları nda kullanılan Kümülatif Vergi Matrahı gelir vergisi hesaplamalarında kullanılan kalemlerden biridir.

Vergi oranları değişmeyen oranlardır. Ancak vergi oranlarının karşılığına denk gelen gelir rakamları her sene değişmektedir. Vergi oranlarını şu şekilde ifade edebiliriz:

 • % 15,
 • % 20,
 • % 27,
 • % 35

2018 yılında vergi oaranlarına karşılık gelen gelir oranları şu şekildeydi:

 • % 15 vergi dilimi : 14.800 TL. na kadar olan gelirler için uygulanan vergi dilimi
 • % 20 vergi dilimi : 34.000 TL ‘nin ( 14.800 TL. kısmı için %15 vergi dilimine denk gelen 2.200 TL ) geriye kalan kısım için %20
 • % 27 vergi dilimi : 80.000 TL ‘nin ( 34.000 TL. kısmı için 6.060 TL. ) geriye kalan kısım için %27
 • % 35 vergi dilimi : 80.000 TL. sinden fazlası tutar için (80.000 TL. kısmı için 18.480 TL. ) geriye kalan kısım için %35

2018 yılında Kümülatif Vergi matrahınız 14.800 TL’ye gelene kadar “aylık vergi matrahınız” %15 ile çarpılmaktaydı.

2019 Yılı Gelir Vergisi Hesaplamalarında Rakamlar Değişti

 • % 15 vergi dilimi : 18.000 TL. na kadar olan gelirler için uygulanan vergi dilimi
 • % 20 vergi dilimi : 40.000 TL ‘nin ( 18.000 TL. kısmı için %15 vergi dilimine denk gelen 2.700 TL ) 40.000 TL’ye kadar geriye kalan kısım için %20
 • % 27 vergi dilimi : 98.000 TL ‘nin ( 40.000 TL kısmı için 7.100 TL. ) 98.000 TL ye kadar geriye kalan kısım için %27
 • % 35 vergi dilimi : 98.000 TL den fazla geliri olanlar için  (98.000 TL ye kadar olan kısmı için 22.760 TL. ) geriye kalan kısım için %35

Maaşlarda Vergi Kesintisi Nasıl Hesaplanır?

Maaş hesaplamalarında önemli başka bir husus ise Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ‘dir. Gelir vergisi hesaplamalarında kişinin gelir vergisinden AGİ rakamlarının düşülmesi gerekmektedir. Bordrolarınıza baktığınızda AGİ rakamlarını görebilirsiniz.

Gelir vergisi hesaplamalarını daha iyi anlayabilmeniz için  formül üzerinde rakamlarla kısaca örneklendirmeye çalışacağız. Verilerimizde 2019 yılına ait vergi dilimlerinin karşısına denk gelen rakamları kullanacağız.

Aylık Gelir Vergisi x (%…) Vergi Dilimi Oranı/100 – AGİ Miktarı

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın