Gençlik ve Spor Bakanlığı Bünyesinde Kadroya Alınan Taşeron İşçisine Müjde!

taşeron

2018 yılı Nisan ayında kadroya alınan taşeron işçisini (4/D ‘li kamu personeli) sevindiren haber. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde sürekli işçi (4/D) statüsünde kadroya geçirilen taşeron işçilerine yer değişikliği imkanı geliyor. Mazeret tayininin önünü açacak olan proje üzerinde çalışılıyor. 850 Bin sürekli işçi kadrosunda çalışan kamu personelini ilgilendiren çalışma hayata geçtiğinde iller arasında mazeret tayinleri gerçekleşebilecek.

Taşeron firmalar aracılığı ile kamuda çalışan yüz binlerce personel Nisan 2018 ‘de 4/D statüsünde sürekli işçi olarak kadroya alındı. Bu süreçte Gençlik ve Spor Bakanlığınında taşeron olarak çalışan lisans mezunu antrenörler ile birlikte diğer personelde kadroya alındı.

Kadroya Alınan Taşeron Antrenörlere Tayin Hakkı Geliyor?

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde lisans mezunu antrenörler görev yapmaktadır. Aynı sıralarda öğrenim gören ve Türk Sporu için hizmet eden aynı işi yapan antrenörlerimiz bakanlık bünyesinde farklı istihdam yöntemleri ile çalıştırılmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde aynı işi yapan lisans mezunu antrenörler üç farklı istihdam yöntemi ile çalıştırılmaktadır. Kadrolu, sözleşmeli ve taşerondan kadroya geçen 4/D’li antrenörler aynı işi yaptıkları halde farklı özlük haklarına sahiptirler. Kadrolu antrenörler iller arası tayin hakkına sahip iken kadroya geçirilen 4/D ‘li antrenörlere herhangi bir sebeple tayin hakkı tanınmamaktadır.

Üzerinde çalışılan proje ile yüz binlerce taşeronla birlikte 4/D ‘li antrenörlere de tayin hakkı tanınacağını ve kadrolu antrenörlerle özlük haklarının aynı olacağını düşünmekteyiz.

Özellikle aile bütünlüklerinin sağlanması ve sağlık mazeretleri gibi durumlarda kadroya geçirilen taşeron personel iller arası ve il-ilçe arasında tayin haklarını kullanabilecek.

İller arasında tayinlerin hangi şartlarla yapılacağı hala belirsizliğini korurken yüz binlerce sürekli işçi kadrosunda istihdam edilen personel hayata geçirilmesi planlanan düzenlemenin tarihini merakla bekliyor.

Sendikalar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ne Zaman Masaya Oturacak?

Son günlerin en çok merak edilen konularından birisi her halde kadroya geçirilen taşeron personelin tayin hakkının verilip verilmeyeceğidir. Gündem içinde yerini koruyan tayin hakkı için çalışmalar devam ediyor. Birçok kamu kurumunda aynı işi yapan ama farklı istihdam yöntemleri ile çalıştırılan kamu personeline ait özlük haklarında ki farkların azaltılması planlanıyor. Farklı illerde çalışmak zorunda kalan evli sürekli işçi statüsünde istihdam edilen kamu personelinin en büyük sorunlarından birisi tayin haklarının olmaması.

Aile bütünlüklerini devam ettiremeyen taşeron işçilerin istekleri tayin haklarının verilmesi ile ailelerine kavuşmak.

Sendika yöneticileri ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bürokratları ne zaman masaya oturacaklar? Yüz binlerce adayı ilgilendiren sorunun cevabı belirsizliğini koruyor.

Bilindiği gibi 2018 yılının Nisan ayında kadroya alınan taşeron işçiler 4/D statüsünde sürekli işçi olarak istihdam ediliyorlar. Kadroya geçmeden önce ki hakları ile birlikte kadroya alınan taşeron işçilere tayin hakkı verilmemişti. Zaman içinde özellikle aile bütünlüklerini devam ettiremeyen ve tayin hakkı isteyen sürekli işçi olan 4/D ‘li personelin haklarının, yapılacak düzenleme ile iyileştirileceği düşünülüyor.


Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. Hadi inşallah en yakın zamanda tayinimiz çıkar

Bir cevap yazın