Kar Tatilinde İYEP Ek Ders Ücreti Ödenir mi?

iyep ek ders ücreti

Soğuk bir kış mevsimi yaşadığımız bu günlerde bir çok il merkezinde ve ilçeler de kar yağışlarının yoğun olmasından dolayı kar tatilleri yaşanmaktadır. Kar tatilinde İYEP ek ders ücreti ödenir mi? Bir çok okul idarecisi ve öğretmen kar tatiline denk gelen günlerde ki İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) doğrultusunda açılan kurs ücretlerinin alıp alamayacağını bilmemektedir. Bu doğrultu da öğretmen arkadaşlarımıza ve okul idarecilerine yardımcı olmak adına bu yazıyı hazırladık. Kar tatilinde İYEP ek ders ücreti ödenir mi? Detaylar haberimizde…

Bir çok öğretmen kar yağışlarının sebep olduğu kar tatillerine denk gelen günlerde okullarında yapması gereken İlkokullarda Yetiştirme Kursu (İYEP) ‘nu yapamamaktadır. Kar tatilleri nedeniyle yapılamayan
İlkokullarda Yetiştirme Kursu yani İYEP ek ders ücreti ödenir mi? İlden ile farklı uygulamaların olduğu kar tatillerine denk gelen kurslar ile ilgili farklılıkları ortadan kaldırmak adına Milli Eğitim Bakanlığı görüş yazısı yayımladı.

11 Ocak 2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından 28892082-869-E.750901 sayı ile yayımlanan ek dersler ve İYEP ek ders ödemelerine ilişkin görüş yazısı aşağıdadır:


“Bu çerçevede, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin kar yağışı nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği iş günlerinde. kendilerine verilmiş ders görevi varsa, (İYEP dâhil, ders dışı eğitim çalışmaları ile nöbet görevi hariç) bu ders görevlerini yapmış sayılarak. karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerektiği değerlendirilmektedir.”

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nün 11 Ocak 2019 tarihinde 750901 sayısı ile yayımlamış olduğu genelgeye göre;

  • kar tatiline denk gelen günlerde ki kurslar yapılmış sayılmalıdır ve ek ders ücreti ödenmelidir.

İYEP NEDİR?

İLKOKULLARDA YETİŞTİRME PROGRAMI (İYEP) 2018-2019 eğitim öğretim yılında tüm illerde başlamış ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik bir programdır. Herhangi bir sebeple okuma, yazma, okuduğunu anlama becerileri ve doğal sayılar, doğal sayılarda dört işlem öğrenme alanlarında yeterli kazanımlara ulaşamayan öğrenciler için uygulanmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nün 11 Ocak 2019 tarihinde 28892082-869-E.750901 sayı ile yayımlanan görüş yazısı. Yukarıda belirttiğimiz görüş yazısından anladığımız kadarıyla kar tatilinde idari izinli olunması sebebiyle İYEP ek ders ücretleri ödenmelidir.

Kurum müdürlüğümüze dilekçe ile başvurduğumuz taktirde kar tatiline denk gelen günlerde ki İYEP ek ders ücretlerinizi alabileceksiniz.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. […] Destekleme ve yetiştirme kursları,– İlkokullarda yetiştirme programları,– Evde eğitim hizmetleri,– Destek eğitim odası uygulamaları,– Öğrenci sosyal ve kişilik […]

Bir cevap yazın