Kastamonu Üniversitesi Besyo Kılavuzu 2018

Kastamonu Üniversitesi Besyo

2018 – 2019 Eğitim – Öğretim yılında Kastamonu Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı ile Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’ne 25 Bayan – 38 Erkek ve 17 milli sporcu olmak üzere toplam 80 öğrenci, Antrenörlük Eğitimi Bölümü 1. Öğretim Programına 18 Bayan – 25 Erkek ve 7 milli sporcu, 2. Öğretim Programına 13 Bayan – 20 Erkek ve 7 milli sporcu olmak üzere 50+40=90 öğrenci, Spor Yöneticiliği Bölümü 1. Öğretim ve 2. Öğretim Programlarına ise ayrı ayrı 18 Bayan – 25 Erkek ve 5’er milli sporcu olmak üzere 50+50=100 öğrenci alınacaktır. Kastamonu Üniversitesi Besyo 2018 Özel Yetenek Sınav Kılavuzu

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ
ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ
SPOR YÖNETİCİLİĞİ BÖLÜMÜ

PUAN

 • 2018 yılında TYT sınavına girmiş ve her hangi bir puan türünde en az 250.000 puan almış tüm lise mezunları Kastamonu Üniversitesi Besyo bölümlerine Özel Yetenek Sınavı için ön kayıt başvurusunda bulunabileceklerdir.  Milli sporcularda ve spor lisesi mezunlarında asgari TYT puanının 150.000, engelli adaylarda ise 100 olması yeterlidir.
 • Kastamonu Üniversitesi Besyo Milli sporcu kontenjanı için adayların belgeleri değerlendirilirken son 5 yıl dikkate  alınacaktır (01.01.2013 tarihinden sonra). Daha önce milli olmuş adaylar milli sporcu kontenjanına dahil edilmeyecektir. Milli sporcu kontenjanına müracaat eden adaylar 2. Aşama sınavlarına direkt olarak katılacaklardır. C sınıfı milli sporcular en az 2 (iki) defa milli olduklarını belgelemek zorundadırlar. C sınıfı 1 defa milli olan sporcular başvuru yapamaz.
 • Kastamonu Üniversitesi Besyo Özel yetenek sınavına başvuru için ön kayıtlar Kastamonu Üniversitesi web sayfası üzerinden internet ortamında yapılacaktır. Ön kayıtlar 6 Ağustos 2018 Pazartesi günü saat 8.30’da başlayacak ve 17 Ağustos 2018 Cuma günü saat 17.00’da sona erecektir.
   İnternet ortamında başvurusunu tamamlayan adaylardan erkekler 31 Ağustos – 1 Eylül 2018 tarihlerinde, kadınlar ise 02 Eylül 2018 tarihinde 17.00’a kadar
 • ÖN KAYIT İÇİN İSTENEN BELGELER

 • Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu binasında kurulacak olan ön kayıt bürosunda, ön kayıtlarını onaylattırmak  zorundadırlar. Adaylar TC kimlik numara sırasına göre sınava alınacaklarından sıkışmaların önlenmesi ve mağduriyetlerin yaşanmaması açısından kayıt onaylarının son güne bırakılmaması rica olunur.
 • Ön kayıt için istenen belge ve koşullar aşağıda sıralanmıştır:

 • Kastamonu Üniversitesi Besyo özel yetenek sınavına girecek adaylardan aşağıdaki belgeler istenmektedir.
 • 1. Ön kayıtlarda ibraz edilmek üzere özel kimlik belgesinin aslı (Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) ve fotokopisi
  2. Çıktısı alınmış ve aday tarafından imzalanmış 2 adet aday başvuru formu belgesi (Ön kayıt esnasında ilgili büro tarafından verilecektir)
  3. Mezunların diploma fotokopisi (Diploma aslı ön kayıt sırasında ibraz edilecektir), mezun olma durumunda olanların ise okul müdürlüğünden alacakları durumlarını gösterir belge,
  4. Sportif faaliyetlere katılmasında herhangi bir sakınca olmadığını belirtir sağlık raporu,
  5. Milli sporcular için Spor Genel Müdürlüğü veya Bağımsız Spor Federasyonlarından usulüne uygun düzenlenmiş resmi “Millilik Belgesi” nin aslı ve fotokopisi (01 Ocak 2013 tarihinden itibaren milli olunmuş veya derece alınmış, onaylı millilik belgesi).
  6. Diğer sporlar için (01 Ocak 2015 tarihinden itibaren derece alınmış, Federasyon Başkanı, Genel Sekreter veya Spor Genel Müdürlüğü’nden en az Genel Müdür Yardımcısı tarafından 2018 yılı içinde onaylanmış belge) “İlgili Belge” nin aslı ve fotokopisi.
  7. Bir önceki sene sınavsız olarak 2 yıllık ön lisans programlarına yerleşen adaylar bunu yerleştirildikleri yıla ait sınav sonuç belgesi ile belgelendirmek zorundadırlar. Aksi takdirde herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilen tüm adaylar gibi orta öğretim başarı puanının oranı düşürülerek hesaplama yapılacaktır
  8. Engelli adaylar için Madde 12’deki şartları taşıyan Engelli Sağlık Raporu (Bkz s.10)
  9. 31 Mart 2012 tarihinden önce spor lisesine kayıt yaptıran adayların ise ek puan alabilmesi için lise kayıt tarihini gösterir resmi belge getirmeleri zorunludur.
  10. Kastamonu Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı banka hesabına 100 TL yatırdığına dair banka dekontu. (Dekontun açıklama bölümüne “2018 BESYO Özel Yetenek Parkur Tanıtımı ve Uygulama Ücreti” ve T.C. Kimlik numarası yazılmalıdır.)
 • Detaylı bilgi için Kastamonu Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınav Kılavuzu 2018 ‘i tıklayınız.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın