KYK Yurt Başvuruları Başladı | Burs Başvuruları

Kayıt İşlemleri

KYK Yurt Başvuruları Başladı, Burs Başvuruları Ne Zaman? Kayıt İşlemleri Ne Zaman? Besyo ve Spor Bilimleri Fakültesi Kayıt İşlemleri | e-Devlet Üniversite Kayıt İşlemleri

 • Üniversite Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?
 • Gerekli Evraklar Nelerdir?
 • KYK Yurt Başvurularını Nereden Yapabilirim?
 • KYK Burs Başvurularını Nasıl Yapabilirim?

 

31 Ağustos 2018 tarihinde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından YKS üniversite yerleştirme sonuçları ve Özel Yetenek Sınavı ile alan Besyo ve Spor Bilimleri Fakültelerinin sınavları yapıldıktan sonra kazanan öğrenciler için merak edilen soruların cevapları haberimizde…

ÜNİVERSİTE KAYIT İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Milyonlarca öğrenci arasından YKS de başarılı olan öğrenciler ve TYT de yeter puanı alarak yetenek sınavları veya özgeçmiş ile Besyo ve/veya Spor Bilimleri Fakültelerini kazanan öğrenciler merakla kayıt işlemlerinin başlayacağı günleri beklemeye başladı. ÖSYM’nin resmi web sitesinde yapılan açıklamaya göre: YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 03-07 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 03-05 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

Özel yetenek sınavıyla veya özgeçmiş ile öğrenci alan okullar  (Besyo ve Spor Bilimleri Fakülteleri) kayıt işlemlerinin kendi okullarında yapılmasını istemektedir. Besyo ve spor Bilimleri Fakültelerinin kayıt tarihleri okulların belirlediği tarihlerde yapılmaktadır.  Besyo veya Spor Bilimleri Fakültesinin öğrenci işlerine gerekli belgeler ile belirtilen tarihlerde şahsen başvurulması gerekmektedir. Öğrenciler şahsen başvuru yapamayacak ise birisine vekalet bırakarak bu işlemleri yaptırabilir. Vekalet işlemleri için bir notere giderek vekalet vereceğiniz kişiye noter onayı almanız gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir?

Özel yetenek sınavları ile öğrenci alan Besyo ve Spor Bilimleri Fakülteleri okullarını kazanan öğrencilerden kayıt işlemlerinde genel olarak aşağıda ki evrakları istemektedir:

 • Besyo veya Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim hakkı kazanan adaylar, kayıt işlemleri için başvurularını şahsen ya da yasal temsilcileri veya noter onaylı özel vekâletname ile yetki verdikleri temsilcileri aracılığıyla yaparlar.
 • Adaylar kayıt işlemleri sırasında eksik veya yeterli olmayan belgelerle kayıt yapamazlar.
 • Erkek adaylar için askerlik durumunu belirten beyanlarını belirtmeleri gerekmektedir.
 • Adayları kayıt işlemlerinde beyan ettikleri adres tebligat adresi olarak kullanılmaktadır.
 • Kesin kayıt yaptıran adayların kayıt işlemleri sırasında beyan ettikleri ve teslim ettikleri belgelerin doğru olmadığının tespit edilmesi durumunda, ilgili yönetim kurulu tarafından kayıtları iptal edilir ve yasal işlem başlatılır.

KAYITTA İSTENECEK BELGELER

Besyo, Spor Bilimleri Fakülteleri veya faklı fakülteler içinde kurulmuş olan Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerini kazanan adaylar için kayıt işlemleri sırasında genel olarak şu belgeler istenmektedir:

 • Adayın YKS Sonuç Belgesi;
 • Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ve fotokopisi ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi ve fotokopisi (Başarı belgesi veya öğrenci belgesi gibi belgeler mezuniyet belgesi yerine kullanılmaz);
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi;
 • İkametgâhı ile ilgili beyanı;
 • Son altı (6) ay içinde tam teşekküllü resmi bir hastaneden alınmış Heyet Raporu
 • Engelli Adaylar için Resmi kurumlardan alınmış Engelli Sağlık Kurulu Raporu

ÖNEMLİ !!! Üniversitelerin istediği belgeler değişkenlik gösterebilir. En doğru bilgiyi sitemizden ilgili üniversitenin sayfasından istediği belgeleri öğrenebilirsiniz. 

Kayıt işlemlerini tamamlayan öğrenciler, üniversitelerin 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Akademik Takvimine göre hareket etmelidir.

KYK Yurt Başvurularını Nereden Yapabilirim?

3 Eylül tarihinde başlayan üniversite kayıtları ile birlikte KYK yurt başvuruları da aynı tarihte başladı. Adaylar KYK yut başvurularını e-devlet üzerinden yapacaklardır. https://www.turkiye.gov.tr/kyk-yurt-basvurusu linkinden işlem yapabilirsiniz.

KYK Burs Başvurularını Nasıl Yapabilirim?

3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında üniversitelerin kayıt işlemlerini e-devlet sayfası üzerinden  yapabilirsiniz. İnternet üzerinden kayıt işlemlerinizi yapmak için linke tıklayabilirsiniz.

KYK burs başvurularına,  bütün üniversite öğrencilerinin başvurabilmesi için ÖSYM Dikey Geçiş Sınavı tercih sonuçları açıkladıktan sonra yapılacaktır.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın