Son Sınıfta Okuyan Öğretmen Adaylarını Üzen Bir Gelişme! MEB 20 Bin Öğretmen Ataması

20 Bin Öğretmen Atamasında Atama Bekleyen Adayları Üzecek Gelişme! MEB Öğretmen Ataması

Milli Eğitim Bakanlığı 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması için atama takvimini yayımladı. 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen atamasına sevinen binlerce öğretmen adayının yanında daha fazla öğretmen adayıise açıklanan sayı sonrası yıkıldı. Kamuoyunun ortak düşüncesi ilan edilen 20 Bin sayısının yetersiz olduğu yönünde…

Facebook ve Twitter gibi sanal ortamlar üzerinden yapılan duyurular ile Şubat ayı içinde en az 40 Bin atama isteyen binlerce öğretmen adayı açıklanan sayı sonrası üzüntülerini gizleyemedi…

Adayların istediği sayı olan 40 Bin yerine 20 Bin sayısının verilmiş olmasının şokunu yaşayan atama bekleyen binlerce adayı üzdü.

Adayları üzen bir başka konu ise Atama Takviminin neredeyse bir yıla yayılmış olması ve atanacak öğretmenlerin görevlerine ne zaman başlayacaklarının belirsiz olması…

Atama Takvimi Açıklandı

Adayları düşündüren sorular ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Ataması yapılacak 20 Bin ne zaman görevlerine başlayacak?
  • 20 Bin Kontenjan şuan ki öğretmen ihtiyacını karşılar mı?
  • Atama takvimi neden bir yıla yayıldı?
  • 2019 yılında KPSS’ye girecek öğretmen adayları bu atamadan faydalanabilecek mi?
  • Şuan son sınıfta okuyan ve mezun olma aşamasında olan öğretmen adayları ne yapacak?

Ataması Yapılacak 20 Bin Öğretmen Ne Zaman Görevlerine Başlayacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanlığının açıklamış olduğu 20 Bin öğretmen ataması ile ilgili atama takvimi yayımlandı. Başvuru tarihlerinin ve sözlü sınav tarihlerinin belirtildiği atama takviminde atama takvimi ise belirtilmedi.

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada 20 Bin Öğretmen atamasını ilgilendiren tarihlerin ilerleyen günlerde açıklanacağını belirtti.

20 Bin Kontenjan Şuan ki Öğretmen İhtiyacını Karşılar mı?

MEB açıkladığı atama takvimi ile 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen alımı yapacağını belirtmişti. Açıklaması yapılan öğretmen sayısı okullarımızda ki öğretmen açığı sayısına ne yazık ki yaklaşamadı. Çağdaş bir gelecek isteğimizin olduğu bu günlerde, bizleri çağdaş medeniyetler seviyesine çıkaracak öğretmenlerimizin atama bekliyor olması ise bizleri üzen bir başka konu. Binlerce adayın atama beklediği bu günlerde, ilan edilen 20 Bin sayısı beklentileri karşılayamadı.

Atama Takvimi Neden Bir Yıla Yayıldı?

Atama bekleyen binlerce öğretmeni üzen bir başka konu ise atama takviminin neredeyse bir yıla yayılmış olması. Ön başvuruların 26 Martta başlayacağı 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen alımına ilişkin atama takviminin neden bir yıla yayıldığı ise hala bilinmiyor. “Atama Takvimi Neden Bir Yıla Yayıldı” sorusu yetkililerin cevaplandırması gereken bir soru olmuştur.

2019 Yılında KPSS’ye Girecek Öğretmen Adayları Bu Atamadan Faydalanabilecek mi?

Atama takviminin neredeyse bir yıla yayılmış olması binlerce öğretmen adayını mağdur edecektir. Özellikle ilan edildiği gibi 2017 ve 2018 KPSS puanları ile atama yapılacak olması mezun olma aşamasında olan binlerce son sınıf öğrencisini (Öğretmen Adayını) üzmüştür. 2018 yılından KPSS yeterli puanı olmayan öğretmen adayları bu atamaya başvuru yapamayacaktır. 14 Temmuz 2019 tarihinde yapılacak KPSS’ye girecek adaylar bu atamaya başvuramayacaklardır. Öğretmen adaylarının merak ettiği bir başka konu ise 2019 yılı bu atama ile kapanırsa ne olur? Bu atama ile 2019 yılının kapanması durumunda özellikle son sınıfta okuyan ve 2019 KPSS ‘ye girecek adayları üzecek bir durumla karşılaşılacak. “Öğretmen olma hayallari kuran son sınıf öğrencileri 2019 yılı içinde atanamayabilir?”

Şuan Son Sınıfta Okuyan ve Mezun Olma Aşamasında Olan Öğretmen Adayları Ne Yapacak?

14 Temmuzda KPSS (Genel Kültür-Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri)’ne girecek öğretmen adayları daha sonrada ÖABT ne tabi tutulacaktır. Ağustos ayı içinde sınav sonuçları açıklanacak olan binlerce öğretmen adayı elde ettiği puanları 2019 yılı içinde kullanabilecek mi? 03-15 Mayıs tarihleri arasında 2019 yılı KPSS başvuruları alınacak binlerce aday MEB‘in açıklamış olduğu atama takvimi ile yıkılmış durumda. 2018 yılından bir KPSS puanı bulunmayan son sınıf öğrencileri ne yazık ki bu atamaya başvuru yapamayacak. İlerleyen günlerde ise 2019 KPSS puanı ile atamaların yapılacağı yapılacağı tarihler ise belirsizliğini korumakta.

okul

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın