MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (EKYS) 21 Nisan 2019 Tarihinde Yapılacak

yönetici seçme sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer alan devlet okullarında görev almak isteyen Okul Müdürlüğü-Müdür Yardımcılığı’na ilişkin Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı 21 Nisan 2019 tarihinde yapılacak.
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün eğitim veren okullara müdür ve müdür yardımcısı olmak isteyen adaylar ÖSYM tarafından ilk kez yapılacak sınava tabi tutulacaklar. 28 Şubat-11 Mart 2019 tarihleri arasında başvuruları başlayacak Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavı
(EKYS) 80 sorudan oluşan ve 150 dakika süren bir sınavdır.

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı örgün eğitim kurumlarına müdür ve müdür yardımcısı seçmek amacıyla Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca ilk kez düzenlenecek ‘Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı’ (EKYS) 21 Nisan 2019 Pazar günü gerçekleştirilecek. İlgili sınava yönelik duyuru MEB internet sayfasında yayımlandı. Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (EKYS) ‘na başvuru yapacak adayların MEB öğretmen kadrosunda görev yapıyor olması gerekmektedir. Öğretmen ünvanını kazanmış ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden en az iki yıllık öğretmenlik görevini tamamlayan adaylar başvuru yapabilecektir.

Müdür ve Müdür Yardımcılığına İlk Kez Görevlendirilecekler Adaylarda Aranan Şartlar

Müdür ve müdür yardımcılığına ilk defa görevlendirilecekler için yazılı sınava Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin 5, 6 ve 7’nci maddelerinde belirtilen genel ve özel şartları taşıyan adaylar başvuruda bulunabilecektir.

MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin 7’nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde; “Adaylık dâhil en az iki yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak,” hükmü yer almaktadır

Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (EKYS) Konuları

MEB, 21 Nisan 2019 tarihinde Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavını ilk kez yapacak. ÖSYM ‘nin gerçekleştireceği sınavda adaylara aşağıda yer alan konulardan oluşan 80 soru yöneltilecektir. 150 dakika sürecek sınavda adaylar müdür ve müdür yardımcısı olabilmek için sorulara cevap vereceklerdir.

  • Genel yetenek ve genel kültür: %35
  • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi: %10
  • Değerler eğitimi: %5
  • Eğitim ve öğretimde etik: %5
  • Eğitim bilimleri: %35
  • Mevzuat: %10

Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (EKYS) Başvuruları Nasıl Yapılacak?

Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (EKYS) na başvuracak adayları, başvurularını ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminden yapacaklardır. Son 50 ay içinde ÖSYM aday işlemleri sistemine geçerli bir fotoğraf yüklemeyen adayların fotoğraflarını güncellemeleri gerekmektedir. Adaylar ÖSYM aday işlemleri sistemine kayıtlarını ÖSYM kayıt büroları aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Aday İşlemleri Sistemine giriş şifresi ve TC kimlik NO ile girilmesi gerekmektedir. Geçerli şifresi olan adaylar başvuru işlemlerini ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminden https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapacaklardır.

Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (EKYS) Sonuçlarının İlanı

Adaylar, 21 Nisan 2019 Pazar günü ÖSYM tarafından ilk kez yapılacak Müdür ve Müdür Yardımcısı Seçme Sınavına gireceklerdir. Sınav sonuçlarının ilan edileceği tarih ilerleyen günlerde ÖSYM tarafından belirlenecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr sayfasından T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebilecektir.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. […] MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (EKYS) 21 Nisan 2019 Tarihinde Yapılacak […]

Bir cevap yazın