MEB’te Çalışan Bir Öğretmen Spor Kulübü Kurabilir mi?

öğretmenler

Merhaba arkadaşlar bugün sizler için Milli Eğitim Bakanlığında kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenler bir spor kulübü kurabilir mi sorusuna cevap vereceğiz. Beden eğitimi  öğretmenleri bir spor kulübü kurmak isterse ne yapması gerekiyor? Öğretmenlerin spor kulübü kurması ile ilgili mevzuatlarda bir engel durumu var mı? Detaylı tüm bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Öğretmenler Dernek Kurabilir mi?

Bir öğretmen izin almaksızın bir dernek kuruluşu içinde görev alabilir ve derneklere üye olabilir. 1982 Anayasasında “Dernek kurma hürriyeti” başlıklı 33. maddenin 1. fıkrasında “Herkes, önceden izin almaksızın dernek kurma ve bunlara üye olma ya da üyelikten çıkma hürriyetine sahiptir.” şeklinde belirtilmiştir. Yine 5253 Sayılı Dernekler Kanununun “Dernek kurma hakkı ” başlıklı 3. maddesinin 1. ve 2. fıkrasında “Madde 3- Fiil ehliyetine sahip gerçek veya tüzel kişiler, önceden izin almaksızın dernek kurma hakkına sahiptir” ibaresi bulunmaktadır.

Dernek Nasıl Kurulur?

Dernek nasıl kurulur başlıklı yazımızda dernek kurulumunu detayları ile yazmıştık. Dernek kurulumu ve spor kulübü tescilinin nasıl yapılacağı ile ilgili yazımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayınız.

Dernek kurmak istiyorsanız en az 7 gerçek veya tüzel kişinin bu kulübün kuruluş aşamasında bir araya gelmesi gerekmektedir. Spor Kulübü Derneği Tüzüğü’nün hazırlanarak bulunduğunuz şehirde ki dernekler il müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir. Spor Kulübü Derneği Tüzüğü’nde aşağıda yer alan bilgilerin olması gerekmektedir:

 • Derneğin adı ve faaliyet göstereceği yerin adresi,
 • Derneğinin amacı, çalışma konuları ve çalışma şekillerinin belirlendiği faaliyet alanını belirlenmesi,
 • Spor Kulübü Derneğinin üyelik şartlarının ve üyelikten çıkma şartların belirtilmesi,
 • Dernek Genel Kurul Toplantısının toplanma şeklinin ve zamanının tanımlanması,
 • Dernek Genel Kurulunun görevleri, yetkileri, oy kullanma ve karar alma usul esaslarının belirlenmesi,
 • Dernek Yönetim ve Denetim Kurullarının görev ve yetkilerinin tanımlanması, nasıl seçileceğinin belirlenmesi, asıl ve yedek üye sayısının ve listesinin belirlenmesi ve tanımlanması,
 • Derneğinin başka bir şehirde veya bulunduğu şehirde başka bir şubesinin olup olmayacağının ve eğer şubesi olacak ise nasıl kurulması gerektiğinin tanımlanması, şubelerin görev ve yetkilerinin kimler tarafından Dernek Genel Kurulunda temsil edileceğinin tanımlanması gerekmektedir,
 • Dernek üyelerinin ödeyecekleri giriş aidatlarının ve sene içinde ki aidat tutarlarının belirlenmesi,
 • Derneğin borçlanma usullerinin tanımlanması,
 • Derneğin iç denetim mekanizmasının tanımlanması ve görev dağılımlarının yapılması,
 • Spor Kulübü Derneğine ait tüzüğünün değiştirilme usul ve esaslarının belirlenmesi,
 • Derneğin fesih halinde derneğe ait mal varlığının tasfiye şekillerin belirlenmesi ve tanımlanması gerekmektedir.

1982 Anayasasında “Dernek kurma hürriyeti” başlıklı 33. maddenin 1. fıkrası

Madde 33 -Herkes, önceden izin almaksızın dernek kurma ve bunlara üye olma ya da üyelikten çıkma hürriyetine sahiptir.”

5253 Sayılı Dernekler Kanununun “Dernek kurma hakkı ” başlıklı 3. maddesinin 1. ve 2. fıkrası

“Madde 3- Fiil ehliyetine sahip gerçek veya tüzel kişiler, önceden izin almaksızın dernek kurma hakkına sahiptir.”

Ancak, Türk Silahlı Kuvvetleri ve kolluk kuvvetleri mensupları ile kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri hakkında özel kanunlarında getirilen kısıtlamalar saklıdır.”

Beden eğitimi öğretmenlerinin içinde bulundukları mevzuat hükümlerinde dernek kurmak ve bu derneği spor kulübü olarak tescillemek anlamında engelleyici bir madde bulunmamaktadır. Yani Öğretmenler ve beden eğitimi öğretmenleri bir dernek kurabilir veya üye olabilir, kurdukları dernekler ile spor kulübü tescili kulüp kuruluşunu tamamlarlar ve müsabakalara katılabilirler.

Not:

İlgili mevzuatlar incelendiğinde öğretmenlerin herhangi bir dernek kurma veya derneğe üye olmalarına, bu dernekleri spor kulübü tescili yaparak faaliyetlerde bulunmalarına engel bir düzenleme bulunmamaktadır. Spor kulüplerine Gençlik ve Spor Bakanlığınca belirlenen zaman dilimlerinde maddi yardım yapılmaktadır. Kulüplerin bu yardımlardan faydalanabilmesi için amatör spor branşlarında spor faaliyetlerine katılmaları gerekmektedir. Yine Derneklere kamu idarelerince yardım yapılabilmektedir. Dernekler ilk genel kurul toplantısını yaptıktan sonra dernek organlarını oluştururlar ve sonrasında faal birer dernek olarak İçişleri Bakanlığından yardım alabilirler. Kamu idarelerinin derneklere yardımı bütçe imkanları ve ilgili kurumların idarelerinin taktiri ile gerçekleşmektedir.

Dernekler Spor Kulübü Statüsü Nasıl Alırlar?

Dernekler Gençlik ve Spor Kulüpleri Yönetmeliği (Resmi Gazete Tarihi: 08/07/2005 Sayısı: 25869)’nin 5. maddesi çerçevesinde kurulur. 4/11/2004 tarihli ve 5253 sayılı Dernekler Kanunu ile 31/3/2005 tarihli ve 25772 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Dernekler Yönetmeliğinin belirttiği gerçek ve tüzel kişiler tarafından tescil ve kayıt işlemleri ile faal duruma gelirler.

Bir spor kulübü kurmak isteyen öğretmenler, beden eğitimi öğretmenleri öncelikle bir dernek kuruluşu yapmaları gerekmektedir. Bulunduğunuz ilde bulunan dernekler il müdürlüğünden detaylı bilgiyi alabilirsiniz. Dernek kuruluşu olduktan sonra Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinden kurmuş olduğunuz derneğin spor kulübü olarak tescillenmesini gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra spor kulübünüz belirlediğiniz spor branşlarında faaliyetlere katılabilir ve ilgili spor branşlarında sporcu yetiştirebilirsiniz.

Spor Kulübü Kuruluşunda Kaçıncı Kademe Antrenör Belgesi Gerekiyor

Spor kulüplerinin tescilinde ve faaliyetlerinde ilgili spor branşlarına ait en az 2. kademe antrenör belgesi olan birisi ile sözleşme imzalanması gerekmektedir. İhtisas spor kulüplerinin faaliyetlerinde ise en az 3. Kademe Antrenör belgesi olan birisi ile sözleşme imzalamak gerekmektedir.

Bu yazının tüm hakları sporbilimlerihaber.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca tarafımızdan izin alınmadan alıntılanamaz. Telif hakları sporbilimlerihaber.com’ a ait olan sitemizde ki yazıların hakları saklı tutulmuştur. Sitemizde yer alan yazıların alıntılanması halinde yasal işlem yapılacaktır.©

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın