Okul Sporları İçin Lisans Nasıl Çıkarılır?

lisans nasıl çıkarılır

Merhaba arkadaşlar, göreve yeni başlayan beden eğitim ve spor öğretmenleri için kaleme aldığımız yazımızda ” lisans nasıl çıkarılır ?” sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Okul sporlarına katılacak olan öğrenci sporcuların lisans işlemleri Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Okul Sporları Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Okul Sporları Bilgi Yönetim Sistemini Nasıl Kullanabilirim?

Göreve yeni başlayan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin ve okullarında beden eğitimi öğretmeni olmayan okul idarecilerinin en çok merak ettikleri ve öğrenmek istedikleri konu muhakkak ki ” lisans nasıl çıkarılır ” sorusudur.

Okul sporlarına katılacak olan öğrenci sporcuların lisans işlemleri Okul Sporları Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Okul Sporları Bilgi Yönetim Sistemi ‘ne giriş yapacak olan yetkili öğretmenin ve okul idaresinin sisteme giriş şifresinin olması gerekmektedir. Daha önce sisteme giriş şifresi almamış veya unutmuş kaybetmiş olan arkadaşlar bulundukları illerde Gençlik ve Spor il Müdürlüğü Okul Sporları birimine başvuru yaparak şifrelerini temin edebilirler.

Kullanıcı adı olarak belirlediğiniz ad veya kurum kodu ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden okulunuzun mail adresine gönderilmiş olan şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Lisans Nasıl Çıkarılır?

1.Adım

Okul Sporları Bilgi Yönetim Sistemine giriş yapan yetkili öğretmen veya idare tarafından görevlendirilmiş kişi Sporcu Modülü üzerinden Sporcu Ekle sekmesine tıklayarak yeni öğrenci sporcunun lisans işlemleri için bilgi girişi yapabilir.

TC kimlik numarası girilen öğrencisinin kimlik bilgileri otomatik olarak sistemden getirilecektir. Lisans çıkarmak istediğiniz öğrencinin fotoğrafını da sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Bunun içinde en pratik e-okul sisteminden öğrencinin fotoğrafını alabileceğiniz gibi kendinizde cep telefonunuzla fotoğraf çekebilirsiniz. Daha sonra bilgisayara yükseldiğiniz fotoğrafı Dosya Seç sekmesine tıklayarak alabilirsiniz. Daha sonra da Resmi Yükle demeniz gerekmektedir. Ekranın sağ tarafında yüklemek istediğiniz fotoğrafı gördüğünüzde sağ altta yer alan Kaydet sekmesine tıklayarak bilgileri kaydedebilirsiniz.

Sisteme bilgilerini kaydettiğiniz öğrencinin lisans işlemleri için sıra 2. adımda. Bunun içinde Sporcu Modülü üzerinden Sporcu Listele sekmesinden öğrencinin TC Kimlik Numarası ile arama yapmanız gerekmektedir. Aradığınız öğrencinin daha önceki yıllardan lisansı varsa sistemde kayıtlı bir fotoğrafı da bulunmaktadır. Aynı fotoğrafı kullanabileceğiniz gibi yeni fotoğrafta yükleyebilirsiniz.

Öğrenci bilgilerini sisteme kaydettiğiniz öğrencinin daha önce ki yıllardan bir lisansı yok ise Sporcu Modülü üzerinden Sporcu Listele sekmesinden öğrencinin TC Kimlik Numarası ile arama yapmanız gerekmektedir. Alt bölümde TC kimlik numarası yazan öğrencinizin kimlik numarasının üzerine mouse ile gelerek sağ tıklamanız gerekmektedir. Mouse ‘un TC kimlik numarası üzerine gelmesi ile açılan pencereden Sporcu Lisans Ekle sekmesine basmanız gerekmektedir. Açılan yeni sayfadan sporcunuza ait ana spor dalı ve varsa 2. dal eklenmelidir. Daha sonra sıra ile Sınıfı, Okul Numarası ve Okula Kayıt Tarihi bilgileri girildikten sonra Ek 5 formunun doğruluğunu onayladıktan sonra bilgileriniz kaydetmelisiniz.

Bilgilerini girdiğiniz öğrencinin lisansını çıkartmak için Sporcu Modülü ‘nü tıklayarak Sporcu Listele sekmesine gelmelisiniz. TC. kimlik bilgileriniz girdiğiniz öğrencinizin bilgileri ekrana geldikten sonra kimlik numarasının üzerine mouse ile gelerek lisans yazdır sekmesine basmalısınız. Yeni açılan sayfadan ise öğrencinize ait olan lisansı bilgisayarınıza bağlı yazıcıdan çıkartabilirsiniz. Okul sporlarında yarışacak olan sporcularınızın lisanslarının renkli çıktı olmasına dikkat ediniz. Özellikle bölge ve Türkiye Şampiyonalarında kesinlikle renkli yazıcılardan alınmış lisanslar kabul edilmektedir. Lisans yazdırma işleminizin sonunda ilgili lisansların okul müdürü tarafından imzalanması ve okul mühürü ile mühürlenmesi gerekmektedir. Bunu kesinlikle unutmayınız.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın