Pilates Nedir? | Nasıl Yapılır? | Pilates Hareketleri Nelerdir?

pilates

PİLATES NEDİR?

Joseph Pilates tarafından vücudunun genel sağlık durumunu iyileştirmek amacıyla esnekliği artırarak kasları kuvvetlendirme felsefesine dayalı hareketlerden oluşan egzersiz sistemidir. Vücudun esnekliğini artırmak amacıyla yapılan farklı hareket kombinasyonlarından oluşan pilates hareketleri, minder üzerinde veya özel olarak tasarlanmış aletlerde yapılır. Egzersizler vücudumuzda ki bütün kas gruplarının çalıştırılmasına yönelik farklı hareketlerden oluşmaktadır. Joseph Pilates tarafından 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkarılan hareketler günümüze kadar popüleritesini yükselterek bilinirliği tüm dünyaya yayılmıştır.

PİLATES NASIL YAPILIR?

pilates
pilates

Egzersizler, nefes antrenmanları ile başlar ve hareketlerin doğru yapılması ile esnekliğin artırılarak kas gruplarının kuvvetlendirilmesi felsefesine dayanan hareketlerden oluşur. Egzersiz hareketleri ile vücudun merkezi yani karın bölgemizin kuvvetlendirilmesi sağlanarak dengeli ve düzenli hareketler ile fit bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Kas gruplarının kuvvetlenmesi,esneklik, denge ve koordinasyonu geliştirmeye yardım eden hareketlerden oluşan egzersiz ile birlikte zinde bir yaşam sürmek mümkündür. Günümüzün hareketsiz yaşam tarzından dolayı bedenimizde bulunan kas gruplarında kuvvetsizlikler oluşmakta ve rutin yaşamımızda ki hareketlerimiz yavaşlamaktadır. Esnekliğin ve kuvvetin azalması ile birlikte denge ve koordinasyon bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Günlük işlerimizi sağlıklı bir şekilde yürütmek için kuvvet, esneklik, denge ve koordinasyon becerilerine ihtiyacımız vardır. Bu becerilerin eksikliğinde bölgesel rahatsızlıklar ile karşılaşabiliriz. Bel ağrılarımız, göbek bölgemizdeki kasların zayıflaması ile yağlanmalar, yaşamımızdaki rutin hareketlerde bozulmalar ve hareketlerde zorlanmalar ortaya çıkmaktadır. Yine üst ekstremitede yağlanmalar kalp-damar rahatsızlıklarının ortaya çıkması için bir nedendir. Bu ve benzeri rahatsızlıkların ortadan kaldırılması için düzenli egzersiz yapmamız gerekmektedir.

Pilates, bayanlar arasında popüleritesi gün geçtikçe artan bir spor branşıdır. Düzenli bir spor hayatı isteyen ve sağlıklı bir vücuda ve ruhsal bir yapıya sahip olmak isteyenler için harika bir spor branşıdır.

Pilates Hareketleri Nelerdir?

pilates
pilates

Karın bölgemizde bulunan kasların kuvvetlenmesi ve şekil alması, sırt ve bel bölgesinde ki kasların kuvvetlenerek bel ağrılarının önüne geçilmesi, bacaklarda ve basenlerde ki kasların sıkılaştırılması, kollarda ki sarkmaların önüne geçilmesi amacına ulaşmak için günlük 30 dk egzersiz yapmaya ihtiyacımız vardır. İşte bu amaçlara ulaşmak için farklı pilates egzersizlerinden oluşan bir liste hazırladık. Egzersiz listemize yazımızdan ulaşabilirsiniz:

Pilates Topu İle Yapabileceğiniz Hareketler

Pilates topu ile evinizde yapacağınız egzersizler aslında çok kolay hareketlerden oluşmaktadır. Egzersizlerin neredeyse tamamı karın bölgemizdeki kasların kuvvetlenmesi ve şekillenmesi temeline dayanmaktadır. karın bölgesi vücudumuzun merkezini oluşturmaktadır. Karın bölgemizde ki yağlanmalar ile sırt bölgemizde ki kasların sıkılığı azalmakta ve sırt ağrılarımız başlamaktadır. Bu nedenle yapacağımız egzersiz hareketlerinin temelini karın bölgemizde ki kasların kuvvetlenmesi oluşturmaktadır.

Pilates Hareketleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pilates vücudumuzda ki birçok kas grubunu çalıştıran hareketlerden oluşmaktadır. Vücudun sadece bir bölümü yerine bütününü temel alan hareketlerden oluşan egzersizler çoğu zaman evde yapabileceğiniz kadar basit programlardan oluşmaktadır. Görünürde çok basit hareket tekrarlarından oluşan pilates, kas gruplarının kuvvetlenmesi, şekil alması, esnemesi, dayanıklılığının artması, denge ve koordinasyon becerilerinin gelişmesi yönünde birçok faydası vardır. Pilatesin bize sağladığı faydalardan şu şekilde bahsedebiliriz:

Pilates Bütün Vücudu Hedefler:

Pilates hareketleri temelde tüm vücudu hedef alan hareket tekrarlarından oluşmaktadır. Egzersiz hareketlerinin bu özelliğinden dolayı tüm kas grupları aynı oranda uyarılmakta ve şekillenmektedir.

Pilates Gücü Arttırır: 

Günlük hayatın rutin işlerinden spor yapmaya zaman bulamadığımızda öncelikle kaslarımızda kuvvetsizleşme sonrasında vücudumuzda yağlanmalar başlamaktadır. Kaslarımızda ki kuvvet kayıpları ve yağlanmalar günlük yaşamımızda hareket becerilerimizin kaybolmasına ve psikolojik yıkımlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle günlük en azından 30 dk lık egzersizler ile kas kuvvetimizin artırılması sağlanarak vücutta oluşabilecek yağlanmaların önüne geçebiliriz. Bu şekilde yaşam içinde gerekli hareket becerilerimizi de kaybetmemiş oluruz.

Genç Kalmayı Sağlar:

Düzenli olarak yapılan egzersiz metabolizmamızın yavaşlamasını önler ve mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar. Günlük yapacağımız pilates hareketlerinden oluşan egzersizler ile kas kuvvetimizin artırılması ile hareket becerimizi artırabiliriz. Hareket ile birlikte yaşamsal becerilerimizde artacaktır. Yaşam içerisinde ki hareket becerilerimizin artması ile yaşlanmanın önüne geçebiliriz.

Pilates Yağsız Kasların Oluşmasını Sağlar:

Gün içinde yediğimiz ve içtiğimiz bir çok besin maddesi ile vücudumuz biraz daha fazla yağlanmaktadır. Yağlanan vücuttaki kas oranı da ters orantıda azalacaktır. Bu nedenle beslenmemize dikkat ettiğimiz kadar günlük egzersizlerimizle de kas oranımızın dengesini korumamız gerekmektedir. Düzenli olarak yapacağımız egzersiz hareketleri kas kuvvetimizin ve şeklinin korunmasını sağlayacaktır.

Vücut Esnekliğini Geliştirir:

Pilates hareketleri kas kuvvetinin artırılmasını sağladığı gibi yapılan hareketlerde ki esnetmelerle kas lifleri arasında ki esnekliğinde artmasını sağlamaktadır. Gerilen kas lifleri vücut esnekliğini artıracaktır. Egzersiz hareketleri ile yapılan esnetme ve germe hareketleri kas lifleri arasında ki esnekliği artırırken kas lifleri arasında ki kan akışının da gerçekleşmesini sağlayarak kas ömrünün uzamasını sağlamaktadır.

Enerji Düzeyini Arttırır:

Egzersizlerde ki esnetme ve germe hareketleri ile kas lifleri arasında ki kan akışının hızlanması sayesinde vücuda pompalanan kan oranı çoğalmaktadır.Kas liflerinde ki kan dolaşımının artması aynı bölgelerde oksijen oranınında artmasını sağlamaktadır. Kas hücrelerinin beslenmesi ile kaslarda ki yıkımın önüne geçmek mümkündür. Bu nedenle düzenli egzersiz yapmalıyız. Yapılan egzersizler ile beden sağlığımızın korunduğu gibi ruh sağlığımızda korunacaktır.

Pilates Kilo Vermeyi Kolaylaştırır:

Bir çok egzersiz çeşidinde olduğu gibi pilates egzersizlerinde de kas kuvvetinin artırılması, esnekliğin artması ve yağ oranının azalması ile birlikte kilo vermeye de yardımcı olduğunuda söyleyebiliriz. Fazla kilolardan kurtulmak ve sağlıklı bir görünüme sahip olmak için yaşamımızda egzersize zaman ayırmalıyız.

Pilates Atletik Bir Vücut Sağlar:

Egzersizler tüm vücudu çalıştırmaya yönelik hareketlerden oluşturmaktadır. Karın bölgesi, sırt, kalça, omuz, bacak kaslarımızı aynı oranda çalıştıran hareketlerden oluşan egzersiz sayesinde fit bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Vücutta Dengeyi Geliştirir:

Kas kütlesinin artması ve kuvvetin artması ile birlikte dengemizde gelişecektir. Aletli ve aletsiz yapılan bütün egzersizlerde vücudun dengesini geliştirecek hareketler bütünlüğü bulunmaktadır.

Kas Ağrılarını Azaltır:

Düzenli yapılan egzersiz kas kuvvetinin ve esnekliğinin artmasını sağlayacaktır. Kaslarımızda ki kuvvet ve esnekliğin kaybolması yaşam becerilerimizi olumsuz etkileyebilmektedir. Kas yıkımları ile birlikte aynı bölgede yağ oranının artması bölgesel ağrılarımızın başlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle kas kayıplarının önüne geçerek yağlanmayı azaltmak ve yok etmek için düzenli egzersizlerden oluşan hareket tekrarlarını yapmamız gerekmektedir.

Ruh Sağlığını Korur:

Vücut şeklimizin bozulması ve hareket becerilerimizin kaybolması bizi fizyoloji olarak etkilese de aynı zamanda ruhsal olarak da olumsuz etkilemektedir. Koşarak çıkabildiğimiz merdivenleri yürüyerek çıkarken zorlanmak bizi psikolojik olarak olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle günlük yaşamda ki hareket becerilerimizi üst seviyede yapabilmemiz için kas kuvvetimizin ve dayanıklığının iyi olması gerekmektedir. Yine vücut şeklimizde ki bozulmalarda bizleri ruhsal anlamda olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için yaşamamızda spora yer ayırmalıyız. Sporun bir amaç değil ihtiyaç olduğunu unutmamalıyız.

Önerilen makaleler

3 Yorum

  1. […] hedefleyen egzersiz programlarından oluşmaktadır. Bölgesel kas gelişimi yerine tüm kas gruplarının çalıştırıldığı ve tüm vücudun eşit çalıştırıldığı hareketlerden oluşmaktadır. Crossfit hareketlerinin […]

  2. […] talep ettiği bir egzersiz haline gelmiştir. Aletli ve aletsiz yapılan hareketlerden oluşan pilates, tüm vücut kaslarının koordineli olarak çalışmasını sağlayan egzersiz programlarından […]

Bir cevap yazın