Pilates Salonu Nasıl Açılır?

pilates salonu
Pilates, günümüzde tek başına bir spor sektörü haline gelmiştir. Özellikle bayanların sıkılaşmak, kilo kontrolü sağlamak, fiziksel anlamda iyi bir görünüm elde etmek amacıyla bir program doğrultusunda yaptıkları bir egzersizdir. Mekan ve herhangi bir malzeme sınırı olmadan ister tek başımıza isterse bir grup içinde bir eğitmen gözetiminde hareketleri yapabiliriz. Bu nedenle popülerliği gün geçtikçe artan bir egzersiz programı olan pilates bir çok insan tarafından kolaylıkla yapılan bir spor türü olmuştur. İnsanların taleplerinin çoğaldığı günümüzde pilates antrenörlerine ve pilates salonu (salonları)’na olan ihtiyaç artmıştır. Bu ihtiyaç ile birlikte bir sektörde ortaya çıkmıştır. Böyle bir sektör ortaya çıkmış iken biz besyo mezunları hem antrenör olarak hemde işletme sahibi olarak bu sektörde faaliyet göstermemiz gerektiğine inanıyorum. Kariyer planımızda pilates salonu işletmeciliği veya antrenörlüğü olması için hazırladığımız yazımız aşağıdaki konu başlıklarından oluşmaktadır:
 • Pilates Salonu Nasıl Açılır?
 • Gerekli Belgeler Nelerdir?
 • Pilates Salonu Açarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Pilates Salonu Nasıl Açılır?

Pilates salonu açmak ve kişiye özel dersler vermek bir çok besyo mezununun kariyer planı içinde yer almaktadır. Girişimci bir yapıya sahip kişilerin bir meslek olarak düşündükleri spor salonu işletmeciliğinin bazı yasal sorumlulukları bulunmaktadır. Pilates salonu açmak için gerekli yasal sorumlulukları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Spor salonunuzun adı ve adresi ile yapmak istediğiniz spor dallarının isimlerinin belirtildiği dilekçe,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ( Spor salonu kurulum aşamasında kurucu üyenin kimlik bilgileri istenmektedir)
 • İkamet adresiniz ile adliyeden veya e-devletten alabileceğiniz bir adli sicil kaydı,
 • Spor salonunda sizin olmadığınız zaman dilimlerinde size vekalet edecek biri var ise noterden yapacağınız bir anlaşma ile en az 1 (bir) yıllık mesul alan müdürlüğü sözleşmesi sureti,
 • Nüfus müdürlüğünden temin edebileceğiniz ikametgâh belgesi,
 • Son 6 aya ait üç adet vesikalık fotoğraf,
 • Faaliyette bulunulacak her spor dalının çalıştırıcısına ait antrenör, masör veya diğer eğiticilerle yapılan bir yıllık sözleşmenin ilgili federasyon veya il müdürlüğünden tasdikli sureti,
 • Bulunduğunuz ilin Ticaret Odasına kayıt belgesi veya Esnaf ve Sanatkâr Kooperatifine kayıt belgesi
 • Spor salonu açmak istediğiniz alanın, imza yetkisi olan bir mimar veya mimarlar odası onaylı 1/100 ölçekli vaziyet planı,
 • Spor salonu açmak için belediyeler tarafından verilen iş yeri açma belgesinin alınmış olması gerekmektedir. Yine salon açmak istediğiniz alan için itfaiye raporu ve il/ilçe sağlık müdürlükleri tarafından verilen bir rapor olması gerekmektedir,
 • Vergi levhası fotokopisi,
 • Salon açmak istediğiniz alan için kira sözleşmesinin fotokopisi,
 • Bir doktor, sağlık memuru veya klinik ile spor salonu açmadan önce bir anlaşma yapmanız ve bu anlaşmayı belgelendirmeniz gerekmektedir.

Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pilates, spor yapmak isteyenlerin amaçları ve ihtiyaçları doğrultusunda aletli veya aletsiz yapılan hareketlerden oluşan egzersiz yöntemidir. Bir pilates salonunda belirli vücut kombinasyonlarını çalıştırmak amacıyla aletler ve malzemeler bulunmaktadır. Pilates salonlarının açılabilmesi için Türkiye Cimnastik Federasyonundan Pilates 2. kademe antrenörlük belgesi almanız gerekmektedir. Bir pilates salonu açmak istiyorsanız Pilates 2. kademe antrenörlük belgesi almalısınız veya belgesi olan birisi ile en az bir yıllık anlaşma yaparak bunu belgelendirmelisiniz. 2. kademe pilates antrenörlük belgesi almak istiyorsanız Cimnastik Federasyonunun açacağı kurslara katılmanız gerekmektedir. Birinci kademe antrenörlük belgesini aldıktan sonra 1 yıllık süre sonrası ikinci kademe kursuna başvurabilirsiniz. Kursta başarılı olmanız durumunda belgeyi almaya hak kazanırsınız. Federasyonun kurs ilanlarını sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 • Spor salonunuzun tavan yüksekliği en az 2.40 m olmalıdır.
 • Spor salonu havalandırması için 2 adet 50’lik aspiratör veya klima sistemi olmalıdır.
 • Spor salonunda müşterilerinize hizmet vermek için bir bekleme ve dinlenme alanınız olmalıdır.
 • Danışma ve rezervasyon işlemleri için bir karşılama alanınız olmalıdır.
 • Bay ve bayanların ayrı ayrı kullanabileceği en az iki adet duş alanı ve tuvalet bulunması zorunludur. Bu alanlarda sıcak-soğuk su sisteminin olması gerekmektedir.
 • Spor salonunda bir sağlık uzmanı bulundurulması gerekir.
 • Soyunma odalarının boyutu en az 15 metre kare olmalıdır.
 • Spor yapmak amacıyla gelen insanların özel eşyalarını kilitlemek amacıyla yeterli kapasitede kilitli dolap bulunmalıdır.
 • Spor salonlarının ortam ısısının  egzersiz yapan insanları rahatsız etmeyecek seviyede olması gerekmektedir. Spor salonlarında bu ısı değeri 19 dereceden aşağı inmemelidir.

Pilates Salonu Açarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Spor Salonunun Mevkisi Önemli midir?

Açmak istediğiniz pilates salonunun mevkisi kazanmak istediğiniz para ile doğru orantılıdır. İyi bir mevkide kira ve diğer giderleriniz yüksek olabilir ama kazanacağınız gelirde aynı oranda yükselecektir. Kaliteli bir işletme ile iyi bir mevkide güzel paralar kazanmak sizin elinizde. Pilates salonunuzda müşteri odaklı bir çevre araştırması yapmalısınız. Alışveriş merkezleri günümüzde birçok insan sirkilasyonunun olduğu mekanlardır. AVM’lerde yada çevresinde açacağınız bir spor salonu hem tanıtım için harcayacağınız reklam giderini düşüreceği gibi gelirinizi de yükseltecektir. Yine ekonomik geliri yüksek olan bölgelerde açılacak spor salonları sizlere iyi paralar kazandıracaktır. Bunların haricinde müşterilerinizin rahatlıkla ulaşabileceği bir yer seçmenizde fayda bulunmaktadır.

Kime Hizmet Vermek İstiyorsunuz?

Günümüz spor salonu fikirleri değişkenlik göstermektedir. Her spor salonu değişik bir kompleks alan içinde belirlediği gruba hizmet vermektedir. Eğer bir pilates salonu açmak ve bu işi bir işletme mantığıyla işletmek istiyorsanız öncelikle açmak istediğiniz salonun hizmet alanını belirlemelisiniz. Bayanlara mı hizmet vermek istiyorsunuz, erkeklere mi yoksa karışık seanslar ile her iki gruba da mı hizmet vermek istiyorsunuz?

Müşteri Profilinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir pilates salonu vereceği hizmet ile müşteri profilini oluşturmaktadır. Pilates salonunuzun bir işletme olduğunu unutmamalısınız. İşletmeniz kaliteli bir eğitmen kadrosuyla, kaliteli bir alanda vereceğiniz, kaliteli bir hizmetle anılırsa ulaşacağınız profilde kendiliğinden oluşacaktır. Kaliteli işletmelerde uygulanan ücretlerde diğer işletmelere göre yüksek olmaktadır. insanlar aldıkları hizmet doğrultusunda ödedikleri ücretleri önemsemezler. Yeter ki verdiğiniz hizmet ile insanları mutlu edin. Pilates salonları insanların işlerindeki, sosyal ortamlarında ki ve ailelerinde ki stresten uzaklaşmalarını sağlayan bu amaca hizmet ederken spor yapmalarını da sağlayan işletmelerdir. Sadece antrenman alanları ile değil diğer hizmet alanları (dinlenme alanı, kafeterya, soyunma odaları vb.) ile de kaliteyi yakalamalısınız.

Hamile Bayanlara Özel Programlar Yapın

Hamileliğin getirdiği kilo alma sürecini daha sağlıklı geçirmek isteyen bayanların tercih ettiği yegane egzersizlerden birisi muhakkak ki pilates ‘tir. Aletli ve aletsiz yapılan pilates hareketleri ile hamilelik sürecinin daha sağlıklı atlatılması sağlanmaktadır. Bu nedenle müşteri profilimizde hamile bayanlara yönelik hamile pilatesi bulundurmakta fayda bulunmaktadır. Böyle bir müşteri profilini de hizmet verdiğimiz profil içinde bulundurmak kazanacağımız gelirinde artmasını sağlayacaktır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın