Reformer Pilates Nedir? | Faydaları Nelerdir?

reformer pilates

Reformer Pilates Nedir?

Joseph Pilates tarafından vücudunun genel sağlık durumunu iyileştirmek, kas gruplarının esnekliklerinin artırılmasını, kuvvetlenmesini sağlayarak gün içinde kaybettiğiniz enerji seviyenizin yükselmesini ve vücudunuzun zinde olmasını  sağlayan özel tasarlanmış aletlerle uygulanan egzersiz hareketleridir. Pilates hareketlerinin geliştirilmesi ve özel tasarlanmış aletlerle yapılan şeklini ifade eder. Doğru nefes kullanımının esas alındığı reformer pilates hareketleri ile arzu ettiğiniz (istediğiniz) vücut hatlarına sahip olurken, denge ve koordinasyon becerilerinizi artırabilir ve gün içinde yaşadığınız iş stresinden uzaklaşarak yaşam kalitenizi yükseltebiliriz.

Neden Reformer?

Kelime anlamı yenilenmek, yeniden forma girmek olan reformer pilates vücudunuzda ki tüm kas gruplarını çalıştırmaya izin veren hareketlerden oluşan bir egzersiz sistemidir. Hareketsiz yaşam tarzınızdan uzaklaşmanıza izin veren reformer pilates hareketleri sizlerin zorlanmadan yapabileceği kolaylıkta ki hareketlerdir. Yapacağınız egzersiz ile yaşam kalitenizi artırarak zinde bir yaşam sürmek ve fit bir görünüme sahip olmak istiyorsanız kesinlikle denemeniz gereken bir spor branşı diyebiliriz. Kas esnekliğinin artırılmasını sağlayarak kuvvetlenmesine izin veren hareket kombinasyonlarından oluşan egzersizler ile düzgün vücut hatlarına kavuşabilirsiniz. Gün içinde iş yerlerinizde yanlış oturma şeklinizden dolayı iskelet ve kas sisteminiz olumsuz etkilenmektedir. Vücut şeklinizin bozulmasına, bel ve boyun ağrılarına neden olan yanlış oturma şekliniz ve pasif yaşamınızdan reformer pilates ile kurtulabiliriz. Fiziksel faydaları kadar zihinsel (mental) faydası da sayılamayacak kadar çok olan reformer pilatese başlamak için zaman kaybetmeyin.

Reformer Pilatese Başlamadan Önce

Reformer pilatese başlamadan önce yapmanızı tavsiye edeceğimiz iki konu var. Bu konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

Nefes Eğitimi: Reformer pilates hareketlerinin temeli doğru nefes kullanımına bağlıdır. Bu nedenle yapılan hareketlerde zorlanmak istemiyorsanız ve hareketleri doğru yapmak istiyorsanız öncelikle spor salonunuzda ki eğitmenlerden nefes egzersizleri hakkında bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

Karın Bölgesindeki Kas Grupları: İnsan vücudunda ki merkez bölge olarak kabul edilen karın bölgemiz, hareket kombinasyonlarında en çok kullandığımız kas gruplarıdır. Bu nedenle karın bölgesinde bulunan kas gruplarını nasıl çalıştırmanız gerektiğini eğitmenlerinizden öğrenmelisiniz.

Reformer Pilatesin Zengin Hareket Çeşitliliği

Özel olarak tasarlanmış aletler ile yapılan reformer pilates hareketleri zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Yüzlerce hareket çeşidinden sizlere uygun olan yapabileceğiniz hareketler ile kas gruplarınızı çalıştırabilirsiniz. Eğitmenlerinizin yönlendirmesi ve tavsiyeleri ile öğreneceğiniz hareketler, arzuladığınız vücut hatlarına sahip olmanız için bir başlangıç olabilir. Öğreneceğiniz yeni hareketler ile hem fiziksel hemde mental gelişimizi destekleyebilirsiniz.

Egzersiz Hareketleri İle Yer Çekimine Karşı Gelin

Yüzlerce hareket çeşidi içinde yer çekimine meydan okuyarak yapabileceğiniz egzersiz hareketleri de bulunmaktadır. Sırt üstü yatarak yapılan hareketlerden zorlanırsanız yer çekimine meydan okuyan hareketlerden yapabilirsiniz. Bu hareketler yer çekimi kuvvetini azaltarak daha kolay uygulanmasından dolayı bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Tüy Gibi Hafifleyin

Vücut ağırlığı ile yapılan egzersiz çeşitlerinde ağırlık eklemlere baskı yaptığından hareketi yapmak zorlaşmaktadır. Özel tasarlanmış aletleri ile reformer pilates vücuda binen ağırlık oranını azaltarak eklemlerin hareket genişliğini sağlamaktadır. Eklemlerde ki yükün azalmasından dolayı vücuda uygulanacak şekiller çoğalmakta ve kolaylaşmaktadır.

Alt Karın Kaslarınızı Sıkılaştırın

Reformer pilates hareketlerinin yapıldığı egzersizler ile özellikle pelvik taban kasları ve alt karın kasları güçlenmektedir. Karın bölgesinde ki kasların şeklinden ve sıkılığından memnun olmayan insanların kolaylıkla karın kaslarını çalıştırabileceği ve şekillendirebileceği egzersiz çeşitlili reformer pilateste yer almaktadır. Doğum sonrası fazla kilolarından ve karın bölgesinde ki gevşeklikten rahatsız olan bayanların özellikle tercih ettiği bir spor branşıdır. Fit bir görünüme sahip olmak istiyorsanız ve zinde bir yaşam sürmek istiyorsanız haftanın üç gününü reformer pilates hareketlerine ayırın.

Bel ve Boyun Ağrılarına İdeal Çözüm

İş hayatınızda ve günlük yaşamınızda bel ve boyun ağrıları yaşıyorsanız öncelikle oturma şekliniz yanlıştır ve hayatınızda spor eksikliğinden dolayı vücudunuz ağırlaşmıştır yani kilo almışsınızdır. Fazla kilo ve oturma şeklinizin yanlış olmasından dolayı omurganızı destekleyen kaslar kuvvetsizleşmiş ve esnekliğini kaybetmiş olabilir. Reformer pilates ile kaslarınızın esnekliğini tekrar artırabilir ve kuvvetlenmelerini sağlayarak bel ve boyun ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.  Daha zinde bir yaşam için hayatınızda spora zaman ayırın ve reformer ile yaşamınıza renk katın.

Reformer / Yenilenme

Yanlış nefes kullanımından dolayı egzersizlerinizde çabuk yorulabilirsiniz ve hareketlere adaptasyonunuz zorlaşabilir.Doğru nefes egzersizleri ile kaslarınızın gerginliğini azaltabilirsiniz. Reformer pilates hareketlerinin temelini oluşturan nefes egzersizleri hareketlerin yapılabilirliğini artırırken egzersize olan adaptasyonunuzu da sağlar. Yapacağınız hareketler ile vücudunuz yenilenirken sizde mental anlamda yenilenirsiniz.

Vücudunuzu Tanıyın ve Yapabileceklerinizin Farkına Varın

Sağlıksız bir yaşamla birlikte vücudunuzda ki yağ oranı çoğalır, hareket yeteneğinizi kaybedersiniz ve buna bağlı olarak fiziksel sağlığınızla birlikte mental sağlığınızda tehlike altına girer. İnsanoğlu vücudu sağlıklı olduğu sürece zihinsel olarakta sağlıklıdır. Fazla kilosunu takmayan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle günümüzün yavaş yaşam tarzından uzaklaşmanız ve beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Hayatınızda spora yer vermeniz ise kesinlikle yapmanız gerekendir. Spor mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlarken yapılan egzersizler ise metobolizmanızın eskisi gibi hızlı çalışmasına yardım edecektir.

Spor fiziksel gelişiminize katkı sağlarken aynı zamanda mental gelişiminizi de destekleyecektir. Fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayacak düzenli spor vücudunuza şekil vermenizi de sağlayacaktır. Bütün kas gruplarının çalışmasını sağlayan reformer hareketleri ise bu spor branşları içinde kolaylıkla yapabileceğiniz hareket bütünlüğünü sağlamaktadır. Yaşamınıza bir renk vermek istiyorsanız ve vücudunuzun yapabileceklerini öğrenmek istiyorsanız vakit kaybetmeden bir reformer pilates salonuna yazılın ve eğitmen eşliğinde egzersiz yaşamınız başlasın.

Reformer Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Vücudumuzda ki tüm kas gruplarını çalıştırmaya yarayan reformer pilates, sağlıklı bir yaşam ve fit bir görünüme sahip olmanız için sayılamayacak kadar çok fayda sunmaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemi olarak ortaya çıkan ve sonrasında omurga ve iskelet sağlığına olan katkılarından dolayı sağlıklı bireylerinde formda kalmak amacıyla tercih ettiği reformer pilates hareketlerinin başlıca faydalarını aşağıda sizler için sıraladık:

 • Kas gruplarının esnekliğini artırır.
 • Boyun, sırt ve bel kaslarını kuvvetlendirerek BEL ve BOYUN FITIĞI riskini azaltır.
 • Esnemeler sonucu, kemiğin kasa karşı direnç göstererek kuvvetlenmesi, dolayısıyla OSTEOPOROZ riskinin azalmasını sağlar.
 • Kasların esnekliğinin ve kuvvetinin artırılması ile sakatlanma riski azalır.
 • Uzun, ince bir kas yapısı ve hareket özgürlüğü
 • Yapılan egzersizler ile dayanıklılık artar.
 • Yapılan egzersizler ile kas enkeliği ve kuvvetinin artması sağlanırken kas kuvvetsizliğinden dolayı ortaya çıkan ağrılar ortadan yok olur ve zinde bir yaşam sürersiniz.
 • Egzersizler vücut ağırlığının kullanılan aletlere aktarılması ile yapıldığı için eklemler zorlanmadan hareketleri yapabilirsiniz.
 • Yapabildiğiniz hareketleri gördükçe şaşıracaksınız ve bedeninizle yapabileceğiniz hareketlerin farkandalığını yaşayacaksınız. 
 • Yapılan egzersizler ile vücudunuzda ki kas gruplarının esnekliği ve kuvveti artacaktır.

Reformer Pilatesin Özelliği

Reformer pilates ile yapılan yüzlerce hareketin sağladığı özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz: Konsantrasyonu sağlar, doğru nefes egzersizleri ile nefes kullanımınız değişir, egzersizlerin karın, bel ve kalçaların oluşturduğu merkez bölgede yoğunlaşmasından dolayı bölgesel egzersizden ziyade tüm vücuda yönelik hareketler yapılır, her hareketin bir amacı olduğunu bilerek programa titizlikle uymak gerekir, Yapılan egzersiz programı bir bütün şeklinde uygulanmalı ve hareketlerde akıcılık sağlamalıdır.

Önerilen makaleler

1 Yorum

 1. […] ve ayrıca tıbbi muayeneyi gerektiren nedenlerin ortaya çıkmasını önlemektir. Çünkü bedensel aktiviteler vücut kapasitesinin ve fonksiyonların artırılmasına veya korunmasına yardımcı olurlar […]

Bir cevap yazın