Spor Nedir?

spor nedir

Spor Nedir?

Spor terimi belli bir kalıbın içine konularak sınırları çizilebilecek kadar sığ bir konu değildir. Spor bir çok kişiye ihtiyaçları ve olanakları doğrultusunda farklı tatlar verebilmektedir. Bireyin sahip olduğu motivasyon spor branşlarına yönelmesine etki etmektedir. Kimi insan fazla kilolarından kurtulmak adına spor yaparken kimi insan ise hayattan zevk almak adına spora yönelmektedir. Bütün spor branşları bedenle yapılan bir etkinlik ve belli hareketler bütünlüğünden oluşmaktadır. Spor Nedir ? Beden eğitimi faaliyetlerini yerine getirmek amacıyla bireysel veya grup ile yapılan belli kurallar çevresinde yenmek, geçmek, başarı kazanmak amacıyla yapılan sistemli hareketlere spor denir.

Spor Nedir ? Beden eğitimi faaliyetlerini özelleştirerek çeşitli branşlarda somutlaşmış, üst düzeyde yapıldığında fizyolojik, psikolojik, estetik, teknik özellikleri gerekli kılan yarışmaya dayalı ve katı kurallarla çevrili bir etkinliktir. Görünürdeki en çarpıcı amacı yarışmak ve kazanmaktır.

Spor Hakkında Yapılan Tanımlar

Spor, başarıyı genişletme ve yarışmada üstün gelme amacını içerir. Bunun için bedensel açıdan daha yetenekli olanların seçilmesi ve seçilenlerin sürekli ve yoğun bir eğitimle yetiştirilmeleri gerekir. Spor, gerçek anlamda başarı gücünün artırılması ve kişisel açıdan en yüksek noktaya çıkarılması yolunda gösterilen yoğun bir çabadır.

Ferdin doğal çevresini, insani çevre hâline getirirken elde ettiği kabiliyetleri geliștiren, belirli kurallar altında araçlı veya araçsız, ferden veya grupla boș zaman ya da tüm zamanı alacak șekilde meslekleștirerek yaptığı, sosyalleștirici, ruh ve fiziği geliștiren rekabetçi, dayanıșmacı ve kültürel bir kavramdır (İnal,2003).

Kișinin belli düzenlemeler içinde fiziksel aktivitelerini ve motorik becerilerini, zihinsel, ruhsal ve sosyal davranıșlarını geliștiren, bu özelliklerin belirli kurallar içinde yarıștırılmasını amaçlayan biyolojik, pedagojik ve sosyolojik bir olgudur.

Evrensel kültürün bir parçası, dili, dini, ırkı farklı insanları birleștiren önemli bir vasıtadır. Dünya barıșına katkı sağlayan çok önemli bir etkinliktir. Bu ișlevlerinin yanı sıra çağımız sporu, insanların fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu yönde etkileyen, sosyal ve moral kazançlar sağlamak amacı ile yapılan hareketler topluluğu olarak tanımlanabilir.

Beden eğitimi faaliyetlerini özelleștirerek çeșitli branșlarda somutlașmıș, üst düzeyde yapıldığında fizyolojik, psikolojik ve estetik özellikleri gerekli kılan, yarıșmaya dayalı ve katı kurallarla çevrili bir etkinliktir. Amacı yarıșmak ve kazanmaktır (Aracı, 2004).

Uğraşanları açısından kazanmaya dönük, fiziksel, zihinsel ve teknik bir çaba izleyenler açısından heyecan ve estetik duygusu kazandıran bir süreç genel bütünlüğü içerisinde ise anatomi, fizyoloji, ortopedi, biyo-mekanik, psikoloji gibi bilim dallarının yardımı ile gelişen, sürdürülen bir bilimsel olgudur (Erkal,1982)

Spor üzerine yapılmış tanımları şu şekilde belirtebiliriz:

Spor hakkında yapılmış literatürde yer edinmiş tanımları yazar isimlerini belirterek aşağıda sıraladık. Yazılarımızda belirtilen tanımların yazarları yazımız içinde yer almaktadır:

Spranger’e (1928) göre spor, kültürel hastalıklar karşısında kendini iyileştirme olayıdır

Plessner’e (1970) göre, endüstriyel iş bölümüyle gereksinimleri giderilmeyen insanlar için bir ödünleme olanağı ve “rasyonalize edilmiş iş dünyasının baskısına, fabrika yada bürodaki yaşama karşı bir isyandır.

Pistone’a (1969) göre ise, oyun ve iş biçimleri arasında yer alan bir ilişkidir.

“İnsanın mücadele azmini kullanarak, kazanma ve başarılı olmak için, sistemli ve düzenli kurallar içerisinde yaptığı bedensel etkinliklerdir. Yenmek, geçmek, başarı göstermek amacı ile düzenlenmiş, belirli kurallara dayanan sistemli hareketlerdir.”

Spor Nedir ? Birbirinden farklı hatta birbiriyle çelişen çok yönlü faaliyetler olarak değerlendirilebilir. Bunlar eğlenmekten, dinlenmeye ve hoşça vakit geçirmekten, sağlığın koruması, sosyal çevre edinme yada ekonomik gelir elde etmeye kadar geniş bir yelpazede ele alınabilir. Örneğin profesyonel bir futbolcu doğrudan ekonomik gelir elde etmek için spora yönelirken bir manken daha mükemmel bir gösteri gerçekleştirebilme amacına yönelik spor yapabilmektedir. Aynı şekilde spor üst sınıfın farklılıklarını alt sınıflara karşı koruma, orta ve alt sınıfların yukarıya sosyal hareketliliğini engelleme ve geciktirme beklentisi olarak da görülebilir (Yetim, 2005: 132-133).

Spor toplumsal yaşamın, toplumsal kültürün organik üyelerindendir. Zaman içinde kültürdeki sonuç olarak toplumdaki değişiklikler spor kavramına yüklenen
anlam ya da işlevi değiştirmektedir. İnsan doğayı işleyerek bir ölçüde olsa kendi buyruğu altına almıştır. Spor da insan vücudunu işlemekle geliştirmiştir (Güven, 1992: 57).

Spor ders notlarına ulaşmak için linke tıklayınız.

 

Önerilen makaleler

12 Yorum

  1. […] Spor, sağlıklı yaşam için vazgeçemeyeceğimiz bir olgudur. Sağlıklı bir yaşam için spor yapmak bu derece önemli iken spor yapmak için tesislere ve eğitmenlere ihtiyaç artmaktadır. Yazımızda spor yapma ihtiyacı ile ortaya çıkmış bir sektörden bahsedeceğiz. Bayanlara özel spor salonu hakkında detaylı bilgi vereceğimiz yazımızda bu sektörde işletme sahibi olmak isteyenler için bir araştırma yaptık. Yazımız aşağıda ki konu başlıklarından oluşmaktadır: […]

  2. […] karşılayacak oyun alanlarının azaldığı hatta yok olduğu şehirlerimizde çocuklarına spor yaptırmak için tüm veliler arayış  içinde. Büyümekte olan bir sektör olan futbol ve […]

  3. […] bir spor branşında ceza almadığına dair bir belge (Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinden […]

  4. […] Spor branşları ile ilgili her türlü yayını ve gelişmeyi takip etmelidir. […]

  5. […] ve teknolojinin gelişimi ile büyük bir ivme ile artmaya başlamıştır. Birçok sporcunun spor ahlakına uygun etik davranışlar ile müsabaka ve yarışmalara hazırlanmasına rağmen […]

  6. […] Nicel anlamda mahalle sayılarına eşit sitelerde yaşıyoruz. Ama kapı komşumuzu tanımıyoruz. Çocuklarımızı emanet edecek kimseleri bulamıyoruz bu lüks yaşantımız içinde. Ve sonra çocuklara bilgisayar […]

  7. Kaynakçayı tam olarak paylaşabilir misiniz ?

  8. […] atlamalar, çoklu branşlar, kır koşuları (kros), dağ ve yamaç koşuları da bulunan temel bir spor dalıdır. Günümüzde modern atletizm olarak ifade ettiğimiz bu temel spor dalının içinde yer […]

  9. […] 30 Eylül 2018 Editör 11 yorum literatürde spor tanımları, spor, spor hakkında bilinmesi gereken tanımlar, spor nedir, sporun tanımı nedir […]

Bir cevap yazın