Spor Salonları İçin Pazarlama Fikirleri

Spor salonları için pazarlama teknikleri

Spor Salonları İçin Pazarlama Teknikleri

Spor Salonları için Pazarlama Teknikleri

Birçok kişi günümüzün rutin yaşam temposundan biraz olsun uzaklaşmak, psikolojik ve fizyolojik bir dinginliğe ulaşmak umuduyla spor salonlarına yazılmaktadır. Uzun çalışma saatleri ve açık alanda spor yapma olanaklarının daralmasından dolayı spor salonları, spor yapmak isteyenlerin isteklerine hitap etmektedir. Ama yazılmadan önce insanlar spor salonlarının fiziki yapısını, ekipmanları, antrenörlerin sunduğu eğitim hizmetlerini yakından görmek ve bir süre bu hizmetten faydalanmak isterler.

Bin bir güçlükle açtığınız ve hizmet vermeye çalıştığınız spor salonunuzun pazarlamasının nasıl yapılması gerektiğini bilmiyorsanız ve bu sektörde yeniyseniz yazımızda yer alan pazarlama fikirlerinden faydalanabilirsiniz. Spor Salonları için Pazarlama Teknikleri başlığı ile yazdığımız yazımızı oluşturan konu başlıkları aşağıda yer almaktadır:

 • Ücretsiz Giriş Kartları
 • Güncel Bir İnternet Sitesi Oluşturun
  • İnternet sitenizin tasarımında dikkat edilmesi gerekenler
 • Facebook Sayfası
 • Eğitmen Kadronuz İle Üyelerinizin İletişimini Artırın
 • Üyeliğini İptal Eden Üyelere Anket Yapın
  • Anket Formunda Olması Gereken Sorular
 • Üyeleriniz İçin Sosyal Etkinlikler Düzenleyin
 • Üyeleriniz Arasında Yarışmalar Düzenleyin

Ücretsiz Giriş Kartları

Spor Salonları için Pazarlama Teknikleri

Üyelerinizin, arkadaş çevresine ve ailelerine sunacağınız bir hizmettir. İnsanlar spor salonlarına çoğu zaman arkadaş tavsiyesi ile yazılmaktadır. Ücretsiz giriş kartları sistemininde spor salonunuza üye olan kişilerin arkadaşlarının ve aile bireylerinin faydalanması amacıyla bir (1) haftalık ücretsiz giriş kartları kullanabilirsiniz. Her üye için 5 (beş) arkadaşı veya aile yakını için bu sistemi uygulayabilirsiniz. Bu süre içinde yeni üye adayları sizin işletmenizde sunulan hizmetten faydalanarak spor salonunuzu tanıma fırsatı bulabilecektir.

Güncel Bir İnternet Sitesi Oluşturun

Spor Salonları için Pazarlama Teknikleri

Teknoloji günümüzün en hızlı iletişim yollarından biridir. Eğer markanız ve hizmetinizle bu sektörde faaliyet göstermek istiyorsanız öncelikle görünür olmalısınız. Görünür olun derken sokağa çıkıp bağırın demiyorum ama sosyal ağlarda devamlı güncellenen bir internet sitenizin olmasında fayda var diyebilirim. Bir çok insan spor salonlarına gitmeden önce bu salonlar hakkında bilgi almak istiyor. Salonunuzu ve verdiğiniz hizmeti anlatan ve mümkünse güzel yorumlarında olduğu bir internet sitesi sizin global dünya da görünürlüğünüzü sağlayacak bir unsurdur. Eğer ki teknoloji ile aranız iyi değilse veya yoğunluktan internet sayfası ile uğraşamıyorsanız profesyonel bir yardım almalısınız. Sizlere web sayfanızın hazırlanmasından güncellenmesine kadar bir çok konuda yardım edecek teknoloji şirketleri bulunmaktadır. Bu şirketlerden yardım alabilirsiniz.

İnternet sitenizin tasarımında nelere dikkat etmelisiniz:

Spor Salonları için Pazarlama Teknikleri

 • Sembolünüz olabilecek bir logo tasarlayın
 • Web şablonu seçiminde spor salonunuzun tüm imkanlarını gösteren bir şablon seçmenizde fayda var. İnsanlar internet sayfalarında karşılarına çıkan görsellere daha çok dikkat etmektedir.
 • Sade ve herkesin kullanabileceği şekilde basit bir web sayfası oluşturun.
 • İnternet sayfanızda bir üyelik formu oluşturun. Spor salonunuza üye olmak isteyenler bu formları doldurarak sizlere ulaşabilsin.
 • Spor salonunuzda sunulan hizmetleri anlatan bir video ve görseller galerisi oluşturun. İnsanlar uzun yazıları okumaktan hoşlanmazlar bu nedenle kısa ve öz yazılarla ve görsellerle anlatımınızı güçlendirin.
 • Programların isimlerini ve saatlerini yazan bir sayfa oluşturun.
 • Müşteri memnuniyetlerini anlatan bir video çekimi gerçekleştirin. Yine müşteri memnuniyetinin yer aldığı yorumları sayfanızda görünür bir noktaya ekleyin.
 • Spor salonunuzda çalışan personelin (eğitmen kadrosunun) fotoğraflarının ve cv’lerinin yer aldığı bir sayfa oluşturun ve sayfanızda görünür olmasını sağlayın.
 • Web sayfanızda bir iletişim bölümü oluşturun. İletişim bölümünde bulunmasında fayda olan bilgiler şunlardır:
  • Salonunuza ait sabit bir telefon numarası,
  • GSM numarası,
  • Online kayıt formu,
  • İletişim Formu
  • Salonunuzun Google veya Yandex Haritası (salonunuzun gps ve navigasyon sistemleri ile bulunurluğunu artırmanız için google ve yandex haritalar bölümüne kaydınızı yaptırın.)
 • İnternet siteniz sizin bu sektörde hizmetinizi ve markanızı pazarlama yöntemlerinden birisidir. Bu nedenle internet sitenizin düzenli aralıklarla güncellenmesi ulaşılabilirliğinizi ve tanınırlığınızı artıracaktır.

Facebook Sayfası Açın

Facebook bir çok insanın gün içinde sanal ortamda dolaştığı global bir sanal toplanma ortamıdır. Facebook hayatımızın bir parçası olmuşken spor salonumuz için facebook sayfası acmamak hata olur. Spor Salonları için Pazarlama Teknikleri içinde yer alan reklamın yapılabilmesi için sanal ağları kullanmak önemlidir. Bir çok insana ulaşmak ve üyelerinize yeni fırsatları tanıtmak istiyorsanız facebook u kesinlikle kullanmalısınız. Ücretsiz bir alan olmasından dolayı burada açacağınız sayfa sizin hem büyümenize katkı sağlayacaktır hemde reklam giderlerinizin düşmesini sağlayacaktır. Reklam bir işletmenin büyümesi ve tanınması için olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir adımdır. Bu nedenle günümüzün sosyal iletişim ağlarını etkin kullanmalıyız. Üyelerinizin işletmenize ait olan facebook, twitter, instagram, youtube, google hesaplarına aboneliği sağlamalısınız. Bu şekilde hayal bile kuramayacağınız geniş bir insan kitlesine ulaşma şansınız olacaktır.

Eğitmen Kadronuz İle Üyelerinizin İletişimini Artırın

Spor Salonları için Pazarlama Teknikleri

Spor salonlarında insanlara hizmet verdiğinizi unutmamalısınız. İş yerlerinde, sosyal ortamlarında belki de aile ortamlarında bir çok stres ve sıkıntı yaşayan üyeleriniz spor salonlarında spor ile rahatlamak istemektedirler. Müşterileriniz, üyeleriniz spor salonuna geldiğinde güler yüzle karşılanmak, ismi ile hitap edilmek isteyeceklerdir. İnsan ilişkilerinde isim ile hitap edilmek birçok konuda saygınlığı artırmakta ve ikili ilişkilerde insanlar arasında köprülerin yıkılması sağlamaktadır. Bu nedenle spor salonuna personel alırken güler yüzlü ve konuşma yeteneği güçlü insanları almanız sizin salonunuzda çalışan personel ile üyelerinizin etkileşimini çoğaltacaktır. İnsanoğlu konuşmayı seven bir canlıdır. Bu nedenle kaliteli bir hizmetin yanında güler yüz ve güzel sohbet ortamı ile salonunuzda bir aile ortamı, arkadaş ortamı oluşturmanız gerekmektedir. Üyeleriniz spor salonunuzun bir parçası olduğunu hissettiğinde salona olan bağlılıkları artacak ve üyelik süreleri uzayacaktır.

Üyelerinizin isimlerini biliyor olmanızın yanında personelinizin de isimlerinin bilinirliğini artırmalısınız. Bu nedenle personelinizin isimlerinin yazıldığı yaka kartları takmasını sağlamalısınız.

Danışma da sabit bir personel çalıştırmanız spor salonuna gelen üyelerinizin karşılanması ve antrenman sonrasında güler yüzle salondan ayrılmalarının sağlanması için önemlidir. İnsanlara isimleri ile “Hoş Geldiniz Ayşe Hanım”, “Hoşçakalın-İyi Günler Ayşe Hanım” demeniz üyeleriniz arasında aidiyet hissi yaşamalarını sağlayacaktır.

Güler yüz, hoş sohbet insanları işletmenize bağlarken lağbali hareketler ve hoş olmayan sohbetler üyelerinizin salondan kopmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle personelinizin ikili ilişkilerde seviyeli davranmasını ve gereksiz münakaşalardan uzak durmalarını sağlamak siz işletme sahibinin görevidir.

Spor, ilk başlayanlar için zor, çoğu zamanda insanların şevkini kıran bir uğraşıdır. Spor yapan üyelerinizin seviyelerine göre program yapılması ve gerekiyorsa motive edici konuşmalarla gururlarının okşanması üyeliklerin uzun soluklu olmasını sağlayacak etkenlerden biridir.

Üyeliğini İptal Eden Kişilere Anket Yapın

Spor Salonları için Pazarlama Teknikleri

Fitness salonlarının üyeleri devamlı olarak değişmektedir. Çoğu zaman kayıt olan hatta parasını ödeyen üyeler bile iş spor yapmaya gelince salona adımını atmamaktadır. Spor yapmak zor bir zanaattir diyebiliriz. Her gün aynı saatte televizyonun karşısından kalkıp spor yapmak için arabalarına atlayıp yarım saat yol gitmek üyelerinize zor gelebilmektedir. Üyelerinizin spor yaptıktan sonra duşlarda ki hijyenden hoşnut kalmaması veya antrenman yapmak istedikleri saatlerde salonun doluluk oranı onları rahatsız edecek seviyelerde olması aboneliklerin iptal edilmesine sebep olabilmektedir. Ve daha birçok sebep sayabiliriz aboneliklerinizin sayısının düşmesine neden olan. Önemli olan aboneliklerinizin düşmesine neden olan sebepleri bulup bu sebepleri ortadan kaldırmak için tedbirler almaktır. Bu nedenle aralıklı olarak müşterilerinizi sıkmayacak şekilde kısa ve öz bir anket çalışması yaparak işletmenizden duyulan memnuniyet seviyesini düzenli olarak takip edebilirsiniz. Bu anket çalışmasını işletmenize gelen abonelerinize dinlenme saatlerinde bir sohbet ortamı yaratarak yaptırırsanız sorularınıza ve anketinize katılım oranını yükseltebilirsiniz.Müşterilerinizin sizden ve işletmenizde verilen hizmetten beklentisini görebileceğiniz gibi kendinizi bu sektörde yenilemek için tavsiyelerde alabilirsiniz.

Anket Formu aşağıdaki sorulardan oluşmalıdır:

Spor Salonları için Pazarlama Teknikleri

 • Salona kayıt tarihiniz nedir?
 • Salonda ki aboneliğinizi neden iptal etmek istiyorsunuz? ( taşınma, spor salonundan memnun kalmamak, üyelik ücretinin yüksek olması, salon ve ev arasında ki mesafenin uzak olması, spora zaman ayıramamak vb.)
 • Personelin size verdiği hizmetten memnun musunuz? (1 ile 5 arasında bir değerlendirme yapınız, en düşük 1 puan, en yüksek ise 5 puandır.)
 • Spor salonunun bölümlerinden memnun musunuz? (Antrenman alanı, ekipman, dinlenme alanı, duş-wc, park yeri vd. alanların temizliği 1 ile 5 arasında bir değerlendirme yapınız, en düşük 1 puan, en yüksek ise 5 puandır.)
 • Şikayet ve tavsilerinizi belirtiniz.

Anket formlarını doğrudan üyelerinize vererek doldurmalarını isteyebileceğiniz gibi sanal ortamlardan göndereceğiniz formlarla da üyelerinizin bu anketleri yapmasını sağlayabilirsiniz. Üyelerinizin doldurduğu formları düzenli olarak takip etmelisiniz. Bu şekilde üyelerinize sunacağınız hizmet kalitesini de yükseltme şansınız olacaktır.

Üyeleriniz Arasında Yarışmalar Düzenleyin

Spor Salonları için Pazarlama Teknikleri

Spor salonunuzda üyelerinizin motivasyonunu artırmak ve eğlenmelerini sağlamak için ayın belirli dönemlerde yarışmalar düzenleyin. Yarışma ortamı ve psiklojisi insanların antrenmanlarına düzenli olarak devam etmelerini sağlayacağı gibi insanlar arasında bir tatlı bir rekabet ortamı oluşturmanızı sağlayacaktır.Farklı yaş kategorilerinde yapacağınız yarışmalarda vereceğiniz ödüller insanların motivasyonunu artıracak şekilde düzenlenmelidir. Yarışmalar sonrasında şu ödülleri verebilirsiniz:

 • İlk üç dereceye giren üyelerinize madalya ve/veya kupa verebilirsiniz. Bu madalya ve kupaların üzerine vereceğiniz reklamlar sizin için bir tanıtım yolu oluşturabilir.
 • Dereceye giren üyelerinize küçük ödüller verebilirsiniz (Bedava sporcu içecekleri, tişörtler, üyelik indirimi, bir gecelik iki kişilik tatil imkanı vb.)

Yarışmaları ise bay-bayan yaş kategorileri şeklinde şu aletlerin birinde veya bir kaçında gerçekleştirebilirsiniz:

 • Kürek çekme yarışması
 • Koşu bandında koşu yarışması
 • Şınav, mekik, barfiks yarışması
 • Yüzme yarışması

Üyeleriniz İçin Sosyal Etkinlikler Düzenleyin

Spor Salonları için Pazarlama Teknikleri

Önemli günlerde yapacağınız sosyal etkinlikler üyelerinizin eğlenmesini sağlayacağı gibi bir aile ortamı oluşturmanızı da sağlayacaktır. İnsanlar sosyal ortamlar sayesinde kendi içlerinde ve personel ile kaynaşmaları kolaylaşacaktır. Seviyeli ve saygılı sohbetlerin olduğu sosyal ortamlar insanların kaynaşmasına katkı sağlayacaktır. Özel günlerde yapacağınız bir organizasyon, yılbaşında yapacağınız bir parti veya sıradan bir hafta sonunda yapacağınız organizasyonlar üyelerinizin işletmenize olan bağlılığını artıracaktır.

 

 

 

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın