Spor Salonu Nasıl Açabilirim ?

spor salonu

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere yani besyo öğrencilerine ve mezunlarına bir iş alanını tanıtmaya çalışacağız. Amacımız besyo mezunlarının ve öğrencilerinin spor ile nasıl para kazanabileceğini göstermek ve spor alanında  hizmet verebilmesini sağlamak için tavsiyeler vermektir. Günümüzde spor salonları ( fitness, crossfit) popüler bir iş alanı haline gelmiştir. Gerek spora olan ilginin artması gerekse sağlık yönünden gereksinimler doğrultusunda bir çok insan spor salonlarına yazılmakta ve bir ücret karşılığı spor hizmeti almaktadır. Spor salonları (fitness, crossfit, pilates, steb aerobik,) besyo öğrencileri ve mezunları için bir iş alanını oluşturmaktadır. Bu iş alanında kendini geliştirmek ve iyi paralar kazanmak için spor salonu açmak için iki yöntem bulunmaktadır. İlki bağımsız bir spor salonu yani sizin yarattığınız bir marka ile bu sektörde faaliyet göstermek ikincisi ise bayilikler yoluyla bir spor salonu açmak. Hangi yöntemin size daha uygun olduğunu yazımızda ilgili konularla vereceğimiz kısa bilgiler ile kendiniz keşfedebilirsiniz.

Spor Salonu Nedir ?

İnsanların formda kalmak ve sağlıklı bir görünüme sahip olarak yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla belirli antrenman yöntemleri ile spor yapmasına imkan veren, uzman eğitmen kadrosu ile bu antrenman yöntemlerinin takibi ve uygulanmasının sağlandığı aletli ve aletsiz egzersiz hareketlerinin yapıldığı alandır.

Kendi Markan mı Yoksa Bayilik mi

Kendi Markanı Oluşturmak

Bir işletme açmak istiyorsanız öncelikle maliyet hesaplaması yapmanız gerekmektedir. Tesis kirası, antrenör-eğitmen ücreti, spor aletleri için ödeyeceğiniz bir tutar ve tesis reklam giderleri sizin tahmin ettiğiniz tutarların üstüne çıkabilir. Orta çapta bir spor salonu açmak istiyorsanız günümüz şartlarında en az 200 Bin TL gibi bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu tutar, spor aletleri ile tesisinizin spor alanına dönüştürülmesinde, gerekli reklam giydirmeleri, soyunma odalarının düzenlenmesi ve diğer spor salonu açmak için gereken şartları taşımak için harcanmaktadır. Bu tutarların yanında tesis kirası ve personel giderleri bulunmaktadır. yani şöyle diyebiliriz aletler ve tesis düzenlenmesi haricinde cebinizde en az 6 aylık kira ve personel giderlerini karşılayacak bir miktar paranın olmasında fayda bulunmaktadır.

Bayilik Almak

Franchise büyük spor salonu işletmelerinin bayiliklerinin alınarak bir işletme kurulmasıdır. Bayilik sisteminde başvuru yapacağınız spor işletmesinin şartlarını taşımanız ve 30 Bin ile 100 Bin TL arasında ki Franchise bedelini ödemeniz gerekmektedir. Bu işletmeler sizlere spor salonunun mevkisinden tesislerine kadar birçok alanda danışmanlık yapmaktadır. Konsept işletmeler oldukları için tesisinizin düzenlenmesinde ve malzeme yerleştirilmesinden, kullanılacak malzemelere kadar size yardımcı olmaktadır. Anlaşmanıza göre kazancınızın değişen oranlarında bayilik ücreti vermektesiniz. Bayilik siteminin avantajı ünlü bir marka ile anlaşma yapmış olmanızdır. Bir çok insanın sadece isme göre markalara yöneldiğini unutmamak gerekir.

Spor Salonunda Hangi Bölümler Olmalı

İnsanların farklı istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda spor salonu nda bir çok farklı vücut hareketlerinin yapılmasına imkan veren aletler ve alanlar bulunmaktadır. Spor salonlarında fitness çalışmalarında kullanılan alanlar, cross fit alanları, aerobik, pilates, dans alanları, boks, yüzme havuzları ve daha birçok alan müşterinin isteklerine ve ihtiyaçlarına göre yer almaktadır.

Spor salonlarında antrenman alanlarının haricinde antrenman ve uygulanan egzersizden sonra insanların rahatlaması ve eğlenmesi amacıyla sauna, buhar odaları ile restoranlar, vitamin barlar ve sağlık ürünleri ile spor malzemeleri satan mağaza bölümleri bulunmalıdır.

Spor Salonu Açmak İçin İstenen Şartlar

Bir spor salonu açmak istiyorsanız yönetmenliklerle belirlenmiş bazı şartları taşıyan bir alanda bu işletmenizi açmanız gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır :

 • Spor salonunuzun tavan yüksekliği en az 2.40 m olmalıdır.
 • Spor salonu havalandırması için 2 adet 50’lik aspiratör veya klima sistemi olmalıdır.
 • Spor salonunda müşterilerinize hizmet vermek için bir bekleme ve dinlenme alanınız olmalıdır.
 • Danışma ve rezervasyon işlemleri için bir karşılama alanınız olmalıdır.
 • Bay ve bayanların ayrı ayrı kullanabileceği en az iki adet duş alanı ve tuvalet bulunması zorunludur. Bu alanlarda sıcak-soğuk su sisteminin olması gerekmektedir.
 • Spor salonunda bir sağlık uzmanı bulundurulması gerekir.
 • Soyunma odalarının boyutu en az 15 metre kare olmalıdır.
 • Spor yapmak amacıyla gelen insanların özel eşyalarını kilitlemek amacıyla yeterli kapasitede kilitli dolap bulunmalıdır.
 • Spor salonlarının ortam ısısının  egzersiz yapan insanları rahatsız etmeyecek seviyede olması gerekmektedir. Spor salonlarında bu ısı değeri 19 dereceden aşağı inmemelidir.

Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Spor salonunuzun adı ve adresi ile yapmak istediğiniz spor dallarının isimlerinin belirtildiği dilekçe,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ( Spor salonu kurulum aşamasında kurucu üyenin kimlik bilgileri istenmektedir)
 • İkamet adresiniz ile adliyeden veya e-devletten alabileceğiniz bir adli sicil kaydı,
 • Spor salonunda sizin olmadığınız zaman dilimlerinde size vekalet edecek biri var ise noterden yapacağınız bir anlaşma ile en az 1 (bir) yıllık mesul alan müdürlüğü sözleşmesi sureti,
 • Nüfus müdürlüğünden temin edebileceğiniz ikametgâh belgesi,
 • Son 6 aya ait üç adet vesikalık fotoğraf,
 • Faaliyette bulunulacak her spor dalının çalıştırıcısına ait antrenör, masör veya diğer eğiticilerle yapılan bir yıllık sözleşmenin ilgili federasyon veya il müdürlüğünden tasdikli sureti,
 • Bulunduğunuz ilin Ticaret Odasına kayıt belgesi veya Esnaf ve Sanatkâr Kooperatifine kayıt belgesi
 • Spor salonu açmak istediğiniz alanın, imza yetkisi olan bir mimar veya mimarlar odası onaylı 1/100 ölçekli vaziyet planı,
 • Spor salonu açmak için belediyeler tarafından verilen iş yeri açma belgesinin alınmış olması gerekmektedir. Yine salon açmak istediğiniz alan için itfaiye raporu ve il/ilçe sağlık müdürlükleri tarafından verilen bir rapor olması gerekmektedir,
 • Vergi levhası fotokopisi,
 • Salon açmak istediğiniz alan için kira sözleşmesinin fotokopisi,
 • Bir doktor, sağlık memuru veya klinik ile spor salonu açmadan önce bir anlaşma yapmanız ve bu anlaşmayı belgelendirmeniz gerekmektedir.

Fitness Salonu Açmak İçin Hangi Belgeye Sahip Olmalıyız

Fitness, spor yapmak isteyenlerin amaçları ve ihtiyaçları doğrultusunda aletli veya aletsiz yapılan hareketlerden oluşan egzersiz yöntemidir. Bir fitness salonunda belirli vücut kombinasyonlarını çalıştırmak amacıyla aletler bulunmaktadır. Bu ve benzeri aletlerin olduğu spor salonlarının açılabilmesi için Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonundan Fitness 2. kademe antrenörlük belgesi almanız gerene ihtiyaç vardır. Bir spor salonu açmak istiyorsanız Fitness 2. kademe antrenörlük belgesi almalısınız veya belgesi olan birisi ile en az bir yıllık anlaşma yaparak bunu belgelendirmeniz gerekmektedir. 2. kademe fitness antrenörlük belgesi almak istiyorsanız ilgili federasyonun açacağı kurslara katılmanız gerekmektedir. Birinci kademe antrenörlük belgesini aldıktan sonra 1 yıllık süre sonrası ikinci kademe kursuna başvurabilirsiniz. Kursta başarılı olmanız durumunda belgeyi almaya hak kazanırsınız. Federasyonun kurs ilanlarını sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Spor Salonunun Mevkisi Önemli midir?

Açmak istediğiniz spor salonunun mevkisi kazanmak istediğiniz para ile doğru orantılıdır. İyi bir mevkide kira ve diğer giderleriniz yüksek olabilir ama kazanacağınız gelirde aynı oranda yükselecektir. Kaliteli bir işletme ile iyi bir mevkide güzel paralar kazanmak sizin elinizde. Spor salonunuzda müşteri odaklı bir çevre araştırması yapmalısınız. Alışveriş merkezleri günümüzde birçok insan sirkilasyonunun olduğu mekanlardır. AVM’lerde yada çevresinde açacağınız bir spor salonu hem tanıtım için harcıyacağınız reklam giderini düşüreceği gibi gelirinizi de yükseltecektir. Yine ekonomik geliri yüksek olan bölgelerde açılacak spor salonları sizlere iyi paralar kazandıracaktır. Bunların haricinde müşterilerinizin rahatlıkla ulaşabileceği bir yer seçmenizde fayda bulunmaktadır.

Kime Hizmet Vermek İstiyorsunuz?

Günümüz spor salonu fikirleri değişkenlik göstermektedir. Her spor salonu değişik bir kompleks alan içinde belirlediği gruba hizmet vermektedir. Eğer bir spor salonu açmak ve bu işi bir işletme mantığıyla işletmek istiyorsanız öncelikle açmak istediğiniz salonun hizmet alanını belirlemelisiniz. Bayanlara mı hizmet vermek istiyorsunuz, erkeklere mi yoksa karışık seanslar ile her iki gruba da mı hizmet vermek istiyorsunuz?

Müşteri Profilinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir spor salonu vereceği hizmet ile müşteri profilini oluşturmaktadır. Spor salonunuzun bir işletme olduğunu unutmamalısınız. İşletmeniz kaliteli bir eğitmen kadrosuyla, kaliteli bir alanda vereceğiniz, kaliteli bir hizmetle anılırsa ulaşacağınız profilde kendiliğinden oluşacaktır. Kaliteli işletmelerde uygulanan ücretlerde diğer işletmelere göre yüksek olmaktadır. insanlar aldıkları hizmet doğrultusunda ödedikleri ücretleri önemsemezler. Yeter ki verdiğiniz hizmet ile insanları mutlu edin. Spor salonları insanların işlerindeki, sosyal ortamlarında ki ve ailelerinde ki stresten uzaklaşmalarını sağlayan bu amaca hizmet ederken spor yapmalarını da sağlayan işletmelerdir. Sadece antrenman alanları ile değil diğer hizmet alanları ile de kaliteyi yakalamalısınız.

 

Önerilen makaleler

7 Yorum

 1. […] ki pasif yaşamlarından gerekse sosyal hayatlarında ki pasif yaşamlarından uzaklaşmak için spor salonlarına, rekreaktif faaliyetler için sivil toplum kuruluşlarına ve spor kulüplerine yönelmektedir. […]

 2. […] Spor salonu açmak için gerekli belgelerin yer aldığı listemiz aşağıda yer almaktadır: […]

 3. […] Personal Trainer elinde ki belge ve sertifikalarla alanında spor salonu, butik salon, stüdyo salon gibi spor hizmeti verebileceği spor merkezleri açabilir. Spor salonlarının açılmasında istenen belgeler gerekli şartları öğrenmek için linke tıklayabilirsiniz. […]

 4. […] Endüstrisi , taraftarlara ve tüketicilere sportif faaliyetler, fitness, boş zamanları değerlendirme etkinlikleri ile bu alana dayalı çeşitli mal, hizmet, işgücü, […]

 5. […] salonu açmak için istenen belgeler sizler içinde geçerlidir. Bir işletme açmak istiyorsanız İşletme ruhsatınızı […]

Bir cevap yazın