Sporcu Kafilesi Okul Pansiyonlarında Konaklayabilir mi?

sporcu kafilesi

Okul sporlarında faklı illerde ki müsabakalara kayılan sporcu kafilesi veya sporcular, gittikleri illerde okul pansiyon ve yurtlarında konaklayabilir mi? Birçok beden eğitimi öğretmenini ve antrenörü yakından ilgilendiren detaylar haberimizde…

Okul Sporlarına Katılan Kafileler MEB’e Bağlı Yurtlarda ve Pansiyonlarda Konaklayabilir mi?

Sporcu kafilesi veya ferdi sporcuların gittiği müsabakalarda barınma ihtiyacını MEB’e bağlı resmi okulların pansiyon ve yurtlarında karşılaması mümkün. Peki bu pansiyon ve yurtlarda konaklamak için neler yapmalıyız? Öncelikle müsabakaya gideceğimiz illerde ki yatılı devlet okullarının idari personeli ile görüşmeliyiz ve yurtların ve pansiyonların müsait olup olmadığı sormalıyız. Telefon ile yapılan görüşmelerde çoğu zaman pansiyonun müsaitlik durumuna göre olumlu bir cevap alınabilmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden veya okul idaresinden yapılan telefon aramaları pansiyonlarda konaklama şansınızı çoğaltmaktadır. Bilginize…

Pansiyondan sorumlu idari personel ve okul idaresi sizlerin pansiyonda konaklaması için Valilik Oluru isteyecektir. Müsabakalara katılmak amacıyla aldığınız valilik olurunun bir fotokopisi ile o tesislerde ki konaklamanızı da yasallaştırmış olursunuz.

MEB’e Bağlı Pansiyonlarda Konaklamanın Gerekçeli Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Pansiyonları ile ilgili Yönetmeliğinin “Pansiyonlarda Barınma” başlıklı 24. maddesinde şu hükümler ele alınmaktadır:

24. Madde (1) 35‘inci maddenin birinci fıkrası hükmü saklı kalmak üzere. pansiyonlarda Bakanlıkça izin verilenler hariç yatılı öğrenciler ve görevli oldukları günlerde belletici veya nöbetçi belletici öğretmenler dışında kimse barındırılamaz. Ancak bilimsel, sosyal, kültürel veya sportif alanlarda düzenlenen faaliyetler kapsamında gelen öğrenciler ve öğrencilerden sorumlu görevliler barındırılabilir. Hizmet içi eğitim ve diğer eğitim faaliyetlerine katılanlar, mülki idare amirinin onayı ile okul pansiyon ücretinin merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen miktarın ödenmesi ile geçici olarak barınabilirler.

Kafile Sorumlusu ve Antrenör Pansiyonda Konaklayabilir mi?

Bir spor müsabakası için farklı bir ile geldiğinizde MEB’e bağlı okul pansiyonları yönetmeliğinin 24. Maddesinin 1 fıkrasının 35. bendi gereği okul pansiyonlarında konaklamanız mümkün. Bunun için resmi yazılarınızın olması ve pansiyonun konaklamak için müsaitliği önemli birer etken. Bir erkek öğretmen olarak bayan öğrencilerin olduğu pansiyonda konaklamanıza izin verilmeyecektir. Bu nedenle konaklama yapmak istediğiniz pansiyonun müsaitlik durumu ve kız mı – erkek pansiyonumu olduğunu araştırın. Resmi bir kurumun pansiyonunda veya yurdunda konaklamak istiyorsanız Valilik Olurunda isminizin olması gerekmektedir. Eğer o listede isminiz yoksa konaklayamazsınız.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın