Besyo Kazanmak için Sporcu Lisansına Gerek Varmı?

Merhaba arkadaşlar, besyo ve spor bilimleri fakültelerinde okumak isteyen genç arkadaşlarımız için “besyo kazanmak için sporcu lisansına ve sportif özgeçmiş ‘e gerek varmı?” konu başlıklı yazımızı hazırladık. Yazımız aşağıda ki konu başlıklarından oluşmaktadır. Yazımızın alt bölümünde yer alan “Yorumlar” bölümü ile sorularınızı bizlere sorabilirsiniz. Bizler, sizlerin çıktığı bu yolculukta sahip olduğumuz bilgi ile yolunuzu aydınlatmaya çalışıyoruz.

  • Sportif Özgeçmiş Nedir?
  • Besyo Kazanmak İçin Sporculuk Özgeçmişi Önemli midir?
  • Hangi Üniversiteler Sporcu Özgeçmişi İstemektedir?
  • Sporcu Özgeçmiş Belgelerini Nereden Temin Edebiliriz?

Sportif Özgeçmiş Nedir?

Sportif özgeçmiş, besyo adayının spor yaptığı yıllarda ki başarılarını, hangi kulüplerde spor yaptığını, kaç yıllık bir spor yaşamı olduğunu yani kişinin spor kariyerinin belgelenmesidir. Günümüzde bir çok spor bilimleri fakültesi ve besyo, özel yetenek sınavı yerine sporcu özgeçmişleri ile değerlendirme yapmaktadır. Bu değerlendirme içinde sporculuk yıllarının belgelendirilmesini istemektedirler.

Besyo Kazanmak İçin Sporculuk Özgeçmişi Önemli midir?

Her üniversitenin öğrencilerini değerlendirirken kullandıkları kriter vardır. Her üniversite değerlendirme kriterini kendisi belirlemektedir. Bütün besyoların ve spor bilimleri fakültelerinin değerlendirme kriterlerinin sporcu özgeçmişi olduğunu söyleyemeyiz. Ancak sporcu özgeçmişi ile değerlendirme yapan bir besyo yu sporculuk hayatınıza ait herhangi bir başarınız yoksa yada lisanslı sporculuk yaşamınız olmamışsa kazanma şansınız oldukça düşük veya hiç olmadığını söyleyebiliriz. Bazı besyo ve spor bilimleri fakülteleri öğrenci değerlendirmelerinde ilk elemeleri sporcu özgeçmişi ile yapmaktadır. herhangi bir lisansı olmayan ve sporcu başarısı bulunmayan adaylar bir sonra ki aşamaya çıkamadan elenmektedir. Bu nedenle sporcu özgeçmişi isteyen üniversitelerde başarılarının belgelenmesi ve başvuru anında teslim edilmesi hayati önem taşımaktadır.

Besyo kazanmak isteyen ama herhangi bir spor branşında üst düzey başarıya sahip olmayan yada herhangi bir spor branşından lisansı olamayan adaylar özgeçmiş değerlendirmesi yapmayan üniversitelere yönelmelidir. Özgeçmiş değerlendirmesi yapmayan üniversitelerde şanslarının olduğunu söyleyebiliriz.

Hangi Üniversiteler Sporcu Özgeçmişi İstemektedir?

Sporcu Özgeçmişi ile değerlendirme yapan üniversite sayısı yetenek sınavı ile değerlendirme yapan üniversitelere oranla daha az bulunmaktadır. Ama bu üniversiteleri kazanmak istiyorsanız sporcu özgeçmişine sahip olmalısınız.  Sporcu Özgeçmişi İle Değerlendirme Yapmayan Üniversiteler | 2018 konu başlıklı yazımızda sporcu özgeçmişi ile değerlendirme yapmayan sadece özel yetenek sınavı ile değerlendirme yapan üniversitelerin listelerini hazırladık. ÖSYM Merkezi Yerleştirme İle Alan Besyo ve Bölümleri 2018 konu başlıklı yazımızda ise merkezi yerleştirme ile öğrenci alan üniversite ve bölümlerini yayınladık.

Sporcu Özgeçmiş Belgelerini Nereden Temin Edebiliriz?

Sporculuk yıllarınızda ki başarılarınızı ve spor yılınızı bulunduğunuz illerde ki Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinden veya Gençlik ve Spor Bakanlığından belgelendirebilirsiniz. Bir dilekçe ile gerekçenizi belirterek bu belgeyi talep edebilirsiniz. Aynı zamanda spor yaptığınız branşın federasyonundan da bu belgeyi talep edebilirsiniz. Millilik belgelerini ise spor federasyonlarından ve Gençlik Spor Bakanlığından temin edebilirsiniz.