SPORUN, EĞİTİMLE İMTİHANI

sporun eğitim ile imtihanı

İstatiksel olarak toplumun her kesimi spor yapar gibi görünse de gerçekte var olan millet olarak hepimizin spordan uzak durduğudur. Spor yapanları, boş adam olarak nitelendiren insanlarımız bile var. Sporun insana olan katkılarını bildiğimiz halde çoğumuz spordan bile bile uzak duruyoruz ve özellikle yakın çevremizi spordan uzak tutuyoruz. Tarihi kahramanlıklarla dolu savaşçı bir millet olarak spordan uzaklaşmamız genlerimize hiç de uygun değil. Eğitim sistemimizde sporun yeri şuan ki gibi olmamalı.

“Mahalle arasında futbol oynayan gençlikten…”

Mahalle arasında futbol oynamak için anne babasından azar yiyen gençlikten, bilgisayar başında ya da internet kafelerde zaman öldüren, amaçsız bir gençliğe doğru adım adım geçiş yapıyoruz.  Bunda gençliğin kabahati yok, millet olarak teknoloji ve tembellik hücrelerimize öyle işliyor ki futbol topu gördüğünde taştan iki kale yaparak maça başlayan milletten, koltukta oturup, cep telefonuyla sanal dünya kahramanlığı yapan millet haline gelmeye başladık.

“Çocuklarımızı spordan uzaklaştırmaya çalışıyoruz”

Çocuklarımızı ve gençlerimizi olabildiğince spordan uzaklaştırmaya çalışıyoruz. Spor ve sporcudan millet olarak korkar hale geldik. Sporcunun yetişmesi için maddi ya da manevi gerekli koşullar maalesef sağlanamıyor. Eğitim sistemi spor yapan öğrenciler için uygun değil. Eğitim ve spor , öğrencilerin özellikle de velilerin gözünde sürekli çatışma ve çakışma halinde. Öğrencinin bir yandan spor yapması bir yandan da okulda ki derslere uyum sağlaması gerçekten zor. Öğrenciyi akademik başarı uğruna ilkokuldan itibaren yarış atı gibi sınavlara hazırlayan bir sistem söz konusu. Öğrencinin stres atıp diğer derslere hazır hale geleceği beden eğitimi dersi bile akademik başarı uğruna önemsiz bir ders haline gelmiş durumda. Beden eğitimi ve spor öğretmenini hala okul kapısın da bekçisi zanneden insanlar bile var. Sporu, eğitim sisteminden o kadar uzaklaştırdık ki yakın gelecek de bunun acı tecrübelerini uluslararası müsabakalarda devşirme sporcularla birlikte milletçe yaşayacağız.

” Eğitim ve Spor “

Eğitim, spordan öncelikli ve gereklidir. Ama unutmamak gerekir ki eğitim ve spor eğitim sistemi içinde bir bütündür. Burada söz konusu olan spor yapan öğrencilerin eğitim hayatıyla beraber spor aktivitelerini devam ettirebilmeleridir. Eğitim ve spor un, ülke sporunun geleceği ve spor yapan öğrenciler için uyumlu hale getirilmesi şarttır. Eğitimine devam eden ve spor yapan öğrenciler üzerine gerçekçi eğitim politikaları üretilerek, ülkenin gerekli olan sporcu ihtiyacı karşılanabilir.

“Spor liselerinin sayılarının çoğalması hayal mi?”

Ülke genelinde spor liselerinin sayısının artırılması hayal midir? Spor ortaokullarının açılması ve öğrenci seçimlerinin ilkokullarda derse girecek beden eğitimi ve spor öğretmenleri tarafından yapılması hayal midir? Spor yapan öğrencilere gireceği sınavlarda (teog, ygs vs.) ek puan verilmesi hayal midir? Okullarımızın spor salonlarının olması ve bu salonların halkında spor yapması için uygun hale getirilmesi hayal midir? Okullara atanacak antrenör arkadaşların, ülke sporu için okullarda yetenek seçimi yaparak, spor branşlarına yönlendirmesi hayal midir? Beden eğitimi ve spor ders saatinin, öğrencilerin fiziksel özellikleri dikkate alınarak artırılması hayal midir? Gençliğe yapılmaya çalışılan istatiksel spor yatırımlarının yerine geleceğe yönelik kalıcı yatırımların gerçekleşmesi hayal midir?  Milletçe zamanında bize hayal gelen çoğu şeyi gerçekleştirdik. Artık spor ve sporcu için gerçekleştirilecek kazanımlar için “Hayaldi gerçek oldu.” demenin zamanı gelmedi mi?

” Eğitim ve Spor a destek vermeliyiz “

Spora ve sporcuya, gerçek anlamda destek vermeye devam etmeliyiz. Biz sporu ve sporcuyu, sevenler olarak sizin yerinize sabahları erken kalkar, geceleri geç yatar, uykumuzdan oluruz,  siz yeter ki desteğinizi esirgemeyin. Biz bu ülkenin spor geleceği ve gençleri için mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

Vaktiniz olursa sizi de bekleriz EFENDİM!!!

Tüm okuyanlara selam eder canı gönülden saygılar sunarım.

 

Ufuk DİLEKÇİ

Önerilen makaleler

3 Yorum

  1. Ufuk hocam yazınızı okdum ve çok beyendim malesef ülkemizde eğitim ile sporun bir bütün olduğunu bilmeyen velilerimiz ve insanlarımız var ama bu ön yargıyı yıkmak lazım ama nasıl siz değerli öğretmenlerimize çok iş düşüyor gerek anlatımınızla yazılarınızla bu insanları bilgilendirmek lazım inşallah ülke sporu için gençlerimiz için hayırlı olur.saygılar ve hürmetler kardeşim allaha emanet ol.

    1. Ertaç Sinar kardeşim güzel yorumlarınız için teşekkür ederim

    2. Ertaç Sinar Kardeşim güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz

Bir cevap yazın