Tenis Antrenörü Nasıl Olabilirim?

tenis antrenörü

Merhaba arkadaşlar, besyo ve spor bilimleri fakültelerinde okuyan arkadaşlarımızın bir meslek sahibi olabilmeleri için kaleme aldığımız yazılarımıza bir yenisini daha ekliyoruz. Bildiğiniz gibi sitemizin amacı öğrenci ve mezun arkadaşlarımızın kendi alanlarında kariyer yapmalarına ufakta olsa katkida bulunmak. Yazımızı Tenis Antrenörlüğü üzerine hazırladık. Tenis, alım gücü yüksek kişilere ve onların çocuklarına hitap eden bir spor branşı. Hal böyle iken neden kariyer planımızı tenis branşından yana yönlendirmiyoruz. ” Tenis Antrenörü Nasıl Olabilirim ?” başlığı ile hazırladığımız yazımızda tenis antrenörlüğü ile ilgili bir çok detayı bulabilirsiniz. Yazımız aşağıda yer alan alt başlıklardan oluşmaktadır:

 • Tenis Antrenörü Nasıl Olabilirim?
 • Tenis Antrenörü Olmak İçin İstenen Şartlar Nelerdir?
 • Tenis Antrenörleri Hakemlikte Yapabilir mi?
 • Tenis Antrenörü Ne Kadar Kazanıyor?
 • Bir Kulüpte Çalışırken Özel Derste Verebilir mi?

Tenis Antrenörü Nasıl Olabilirim?

Tenis antrenörü olmak istiyorsanız iki yol var diyebiliriz. Bu yollardan ilki besyo ve spor bilimleri fakültesinde öğrenim görürken tenis dersini seçmeli veya uzmanlık alan dersi olarak seçmek. İkinci yol ise tenis federasyonunun açacağı antrenör yetiştirme kurslarına giderek belge almak. İkinci yöntemde aktif olarak bir yerde çalışmıyorsanız veya özel dersler vererek kendinizi geliştirmiyorsanız  tenis öğretiminin püf noktalarını öğrenemeyebilirsiniz ve iyi bir antrenör olma şansınız azalir.

Besyo ve Spor Bilimleri Fakültelerinde alınan seçmeli ve uzmanlık alan dersleri ile tenis oynamayı öğrendikten sonra öğretim yöntemleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Tabi ki kedinizi geliştirmek istiyorsanız kesilikle eğitmen / antrenör olarak bir yerlerde çalışmalı ve ders vermelisiniz. Antrenörler eğitim verdikçe kendilerini geliştiren kişilerdir. Bunu unutmamak gerekir. Her yaş grubunun tenis eğitimi ve kullanılan öğretim yöntemleri farklılık  göstermektedir. Bu nedenle üniversite eğitiminizden boşta kalan vakitlerde bir tenis kulübünde veya akademisinde çalışmanız sizin tenis öğretiminde ustalaşmanızı sağlayacağı gibi bu sektörde kendinizi gösterme şansınizi da artiracaktir.

Tenis Antrenörü Olmak İçin İstenen Şartlar Nelerdir?

Antrenör Yetiştirme Kursuna Katılacaklarda Aranılan Şartlar

 • En az  lise  veya dengi okul mezunu olmak,  (Bütün kademeler  için geçerli olup,  Milli sporcularda tahsil şartı aranmaz.)
 • Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut veya akıl hastalığı ile malül, engelli spor branşlarında ise yalnızca görme ve zihinsel engelli olmamak,
 • Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, devlet sırlarına karşı ;suçlar ve casusluk,zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, gibi yüz kızartıcı veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, fuhuş, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti, kullanımı, kullanımını kolaylaştırma, kullanmak için satın alma, kabul etmek veya bulundurmak veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı ve haksız mal edinme suçlarından hükümlü bulunmamak;
 • En az 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • 7/1/1993 tarihli ve 21458 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Amatör Spor  Dalları Ceza Yönetmeliği ile federasyon disiplin veya ceza talimatlarına göre son üç yıl içinde olmak kaydıyla; bir defada 6 aydan daha fazla veya bu süre içerisinde toplamda 1 yıldan fazla ceza almamış olmak.
Not: Tenis Federasyonunun her sene belirlediği faaliyet programında belirtilen kurslara ve gelişim seminerlerine başvuru yaparak eğitimlere katılmak.

Tenis Antrenörleri Hakemlikte Yapabilir mi?

Tenis antrenörlüğü yapar iken aynı zamanda hakemlik yapabilirsiniz. Hakemlik güzel bir gelir elde etmenizi, sporcu ve antrenörleri tanımanızi sağlayacağı gibi kendinizi geliştirmenize de dolaylı yoldan hizmet edecektir.

Tenis Antrenörü Ne Kadar Kazanıyor?

Kort Tenisi , güzel bir gelir elde etmek isteyen besyo öğrencileri ve mezunları için yegane bir spor branşıdır. Öğrencilik dönemlerinde özel dersler vererek bir gelir elde edebileceğiniz gibi bir tenis kulübü veya akademisinde çalışarak da öğrencilik gelir elde edebilirsiniz. Öğrencilik yıllarında part time ve hafta sonları çalışarak iki bin (2000) TL ye kadar bir gelir elde edebiliriz.

Kendini geliştirmiş ve reklamını iyi yapabilen bir tenis antrenörü günümüzde 5000 (beş bin) TL den başlayan ve 10.000 (on bin) TL yi aşan  kazanç elde edebilir. Yine turizm bölgelerinde turistik tesislerde veya özel kulüplerde çalışarak bu gelirleri katlayabilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki günümüzün sosyal medyasını kullanan antrenörlerin gelirlerinde gözle görülür bir yükselme olmaktadır. Reklamın her türlüsü sizlerin gelirini artıracaktır. Facebook, instagram, youtube gibi sosyal medya araçlarını kullanarak kendi müşteri profilinizi oluşturabileceğiniz gibi popülerliliğinizi de artırabilirsiniz. Tanınırlığınızın artması ile ister bir kulüpte çalışırken isterseniz özel ders verirken isteyeceğiniz maaşları ve ders ücretlerini yönetme şansınız da artmaktadır. Tanınırlığı artmış bir tenis antrenörü, başkalarının teklif ettiği maaş ve ders ücretlerini kabul etmek yerine kendi belirlediği maaş ve ders ücretleri ile tenis eğitimini ve kendini pazarlama şansı bulmaktadır.

Tenis Antrenörü Bir Kulüpte Çalışırken Özel Derste Verebilir mi?

Bir kulüpte veya akademide çalışırken özel ders vererek de ek gelir elde edebilirsiniz. Çalıştığınız tenis kulübü ile çalışma anlaşmanızda mutlaka özel ders vermek istediğinizi belirtin. Kulüpler sizin özel derslerinizden kort ücreti isteyebileceği gibi kort ücreti istemeye de bilir. Özel derslerinizin ücretlerini belirlerken korta vereceğiniz ücretleri de düşünmelisiniz.

Tenis antrenörü olarak çalıştığınız kulübün dışında farklı spor kulüplerinde veya devlet kurumlarının tenis kortlarında, kort ücretlerini ödeyerek özel ders verme şansınız da bulunmaktadır. Özellikle otellerin tenis kortu, üniversitelerin tenis kortu sizlerin eğitimlerde kort ücretlerini vererek özel dersler verebileceğiniz alanlardır.

Önerilen makaleler

4 Yorum

 1. […] sektörde, turistik tesislerde olsun özel spor okullarında veya kulüplerde olsun iş ilanları çoğu zaman kariyer sayfalarında yer alır veya eş dost […]

 2. […] planlanan tediye tarihi belli oldu. 31 Ocak 2019 tarihi itibari ile kamuda çalışan işçiler ile Antrenör, Gençlik Lideri ve diğer çalışanların maaş hesaplarına yatırılmaya başlanacak. […]

 3. […] Antrenör Yetiştirme Kurslarında istenen adli hükümleri taşımak […]

 4. […] tediye tarihi belli oldu. 31 Mayıs 2019 tarihi itibari ile kamuda çalışan işçiler ile Antrenör, Gençlik Lideri ve diğer çalışanların maaş hesaplarına yatırılmaya başlanacağını […]

Bir cevap yazın