Tenis Kulübü Nasıl Kurulur? | Özel Tenis Dersleri Nasıl Verilir?

tenis

Tenis günümüzün en popüler spor branşlarından birisidir. Gün geçtikçe de popülerliği artan, belli kesimde ki insanlara hitap eden bir spor branşıdır. Popülerliği hızla yükselen bir spor branşını meslek olarak seçmek isteyenler için hazırladığımız yazımızda tenisten nasıl para kazanabileceğinizi anlatmak istiyoruz. Yazımız aşağıda ki başlıklardan oluşmaktadır.

  • Tenis Nedir?
  • Tenisten Nasıl Para Kazanabiliriz?
  • Tenis Kortu Kiraları Ne Kadar?
  • Özel Tenis Dersi Nasıl Verilir?
  • Tenis Kulübü Nasıl Kurulur?

Tenis Nedir?

İki kişi veya ikişer kişilik eşler şeklinde, 10,97 metre genişliğinde ve 23,77 metre  uzunluğunda bir kortta, bir raket ve lastik bir top ile oynanan olimpik bir spordur. 4 yaşından itibaren her çocuğun oynayabileceği  olimpik bir oyun olan tenis, koordinasyon, denge, çabukluk, kuvvet gelişimi için ideal bir spor branşıdır.

Tenisten Nasıl Para Kazanabiliriz?

4 yaşından itibaren her bireyin kolaylıkla öğrenebileceği ve oynayabileceği zevkli, zevkli olduğu kadar da hareket becerisi isteyen bir spor branşıdır. Kendini alanında geliştirmiş bir antrenör özel dersler ve grup derslerinde eğitim vererek bir gelir elde edebilir. Yine bir kulüpte antrenörlük yaparak bir maaş yada belirlediği bir ücret karşılığında bu kulüpte çalışabilir. Bir kulüpte çalışan antrenör, anlaşmasına göre kortta vereceği özel bire bir ve grup dersleri için kort ücreti vermeyerek veya çok daha küçük ücretler vererek buradan da bir kazanç elde edebilir.

Küçük yaş grupları için olduğu kadar büyük yaş kategorilerinde de yeni başlayan veya öğrenmiş ama partner yani oynayacak bir oyuncu bulamayan kişiler ile oynayacağınız oyunlar ile de ekstra bir kazanç elde edebilirsiniz. Yine aşağıda yer alan farklı yaş kategorileri ve faklı gruplar için tenis eğitimleri vererek bir gelir elde edebilirsiniz:

  • Çocuklar için eğitim
  • Bayanlar için eğitim
  • Yetişkinler için eğitim
  • Yaşlılar için eğitim
  • Engelli bireyler için eğitim

Tenis Kortu Kiraları Ne Kadar?

Özel ders vermek isteyen ve bu işten bir gelir elde etmek isteyen tenis antrenörleri,  eğitim verebilecekleri kortlar aramaktadır. Günümüzde birçok sitede, otelde, üniversitede ve bazı devlet kurumlarında tenis kortları bulunmaktadır. Bu kortları bir ücret karşılığında kiralayarak özel ders verebilirsiniz. Bunların haricinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinin kortlarını da bir ücret karşılığında kiralama şansınız bulunmaktadır. Kort kiraları kiraladığınız bölgeye ve tesise göre değişiklik gösterebilir. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinin tenis kortlarını 50 TL’den başlayan saatlik ücretler ile kiralama şansınız bulunmaktadır.

Özel Ders Nasıl Verilir?

Bire bir veya grup dersleri olarak vereceğiniz özel dersler ile hatrı sayılır bir gelir elde etmek sizin elinizde. Emek vererek öğrendiğiniz ve belgelerini tamamladığınız tenis sizin için bir meslek olabilir. Tennis, 4 yaş ile kendini genç hisseden her yaşta ki bireyin kolaylıkla oynayabileceği bir spor branşıdır. Yaş kategorisinin bu kadar geniş olduğu bir spor branşından para kazanmak ise sizin kendinizi ne derece geliştirdiğiniz ve reklamınızı yaparak tanınırlığınızı artırdığınız ile sınırlıdır. Reklamını iyi yapan ve kendiniz geliştiren bir antrenör birçok spor branşının antrenöründen daha iyi paralar kazanabilir.

Özellikle özel okullar ile anlaşmalar yaparak küçük yaş gruplarına özel dersler ve grup dersleri verebilirsiniz. Aylık kişi başı 250 TL’den başlayan bir ücret ile tenis eğitimleri verebilirsiniz. 3-4 kişilik gruplar ile verebileceğiniz bir gruba özel dersleriniz ile haftalık 45-60 dakikalık 2 ders saati ile aylık 1000 TL den başlayan bir gelir elde edebilirsiniz. Farklı gün ve saatlerde vereceğiniz eğitimler ile daha fazla kişiye ulaşarak daha büyük paralar kazanabilirsiniz.

Her bir saat için ücret alabileceğiniz farklı yaşlardaki bireylere saatlik 100 TL den başlayan eğitim ücreti le özel ders verebilirsiniz. Yine büyük işletmeler ile görüşerek çalışanlara özel grup dersleri verebilirsiniz. Örneğin banka çalışanlarına özel vereceğiniz grup dersleri ile bir gelir elde edebilirsiniz.  Haftada 2 gün eğitim vereceğiniz 4- 6 kişilik gruplarına kişi başı 250 TL den başlayan bir ücret ile,  haftanın 3  günü 60’ar dakikalık tenis dersleri ile 350 TL’den başlayan kişi başı ücretler kazanabilirsiniz. Kurs ve Eğitim verdiğiniz kişi sayısı çoğaldıkça elde ettiğiniz gelirde yükselecektir.

Tenis Kulübü Nasıl Kurulur?

Tennis kulüplerinin kurulumu diğer spor kulüplerinin kurulumu ile benzerlik göstermektedir. Evrak işlemleri benzerlik gösterse de ders verilen alan farklılık göstermektedir. Amatör spor kulüplerinin kurulum işlemlerinden önce bir dernek kurulumu yapmanız gerekmektedir. Dernekler İl Müdürlüğünden veya ilçelerde kaymakamlık bünyesinde bulunan dernekler masasından dernek kurulumu ile ilgili detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

İlk Genel Kurulu Toplantısını yapan dernek gerekli belgeleri dernekler il müdürlüğüne teslim etmeli ve dernekler bilgi sistemi  DERBİS üzerinden girişlerini tamamlamalıdır. Derbis kaydını yapan dernekler gerekli denetimler sonrasında dernek kuruluşunu tamamlar. Bir derneğin, Spor Kulübü tescili alabilmesi için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine Spor kulübü tescil başvurusu yapması gerekmektedir.

Tenis Kulüplerinin kuruluş ve faaliyet safhasında en az 2. kademe tenis antrenörü olması ve belgelenmesi gerekmektedir. İhtisas Tennis Kulüplerinin kuruluş ve faaliyet aşamalarında ise en az bir tane 3. Kademe Kıdemli Tenis Antrenörü olması gerekmektedir.

Spor Kulüpleri verdikleri eğitim için bir aidat ücreti şeklinde bir ücret alarak faaliyetlerini yürütürler. Bu aidat ücretleri ile antrenör ücretlerini, malzeme giderlerini, kort kira giderlerini ve diğer giderleri karşılarlar.

 

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın