Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Türkiye’de Üniversite Eğitimi Alabilmeleri İçin Bilinmesi Gerekenler

yabancı uyruklu öğrenciler

Üniversitelerimizin kalitesinin artması ile birlikte yurt dışından okumak için gelen öğrenci sayısında artış yaşanmaya başladı. Yabancı uyruklu öğrenciler in eğitim almak için Türkiye’yi seçmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden ilki yeni kültürler öğrenmek isteyen öğrenciler için Türkiye bir hazine gibidir, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ülkemiz medeniyetlerin beşiği olarak kabul edilen bir coğrafyada yer almaktadır. Dünya sıralamasında yer almaya başlayan üniversite sayımızın artmış olması başka bir etkendir.

Yabancı uyruklu öğrenciler tarafından talep edilen üniversitelerimizin giriş şartları devlet üniversitelerinde ve özel üniversitelerde benzerlik göstermektedir. Genel anlamda giriş şartları aynı olan üniversitelerimizden özel üniversiteler bazı özel şartlar da belirleyebilmektedir.

Türkiye’de yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim alması için belirlenmiş bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

Yabancı Öğrencilerin Lisans Programlarına Kabul Şartları

Yabancı uyruklu öğrencilerin ülkemizde eğitim almaları için üniversitelerin belirlemiş olduğu bazı belgeleri eksiksiz olarak başvuru yapılacak olan üniversite birimlerine teslim etmesi gerekmektedir. Üniversitelerin istemiş olduğu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Öğrenci Kabul Formu

Her üniversitenin kendi yazım kurallarına ve taslağına göre hazırlanmış bir öğrenci kabul formu bulunmaktadır. Başvuru yapmayı düşünen yabancı uyruklu öğrenciler öğrenci kabul formlarını üniversitelerin internet sayfasından temin edebilirler.

Lise veya Dengi Okul Diploması

Türkiye’de eğitim imkanından faydalanmak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin ülkelerinde eğitim ve öğrenim almış oldukları lise ve dengi okullara ait diplomalarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Belirtilen diploma örneklerinin Türkçe’ye çevrilerek Türkiye Cumhuriyeti Türk Dış Temsilcilikleri veya noter tarafından onaylanmış olmaları gerekmektedir.

Not Çizelgesi

Adayların diploma suretleri ile birlikte not çizelgelerinin de Türkçe’ye çevrilerek Türkiye Cumhuriyeti Türk Dış Temsilcilikleri veya noter tarafından onaylanmış olmaları gerekmektedir.

Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı

Yabancı uyruklu öğrencilerin üniversite kayıt işlemleri için ilgili üniversitenin akademik takvimini takip etmeleri gerekmektedir. Ülkemizde üniversitelerin akademik takvimleri farklılık gösterebilmektedir. Belirtilen kayıt tarihleri içinde üniversitelerin belirlemiş olduğu gerekli evraklar ile başvuru yapılmalıdır. Eksiz evrak ile başvurularda veya kayıt işlemlerinin belirtilen tarihlerde yapılmaması durumunda başvuru işlemleri kabul edilmemektedir.

Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de eğitim almaları için yabancı dil yeterlilik sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Yeterli dil puanı alamayan öğrenciler bir (1) sene boyunca yabancı dil eğitimi hazırlık kursu eğitimi alması gerekmektedir. Yabancı dil yeterlilik sınavında başarılı olan öğrenciler ile bir (1) senelik hazırlık eğitimi tamamlayan öğrenciler ilgili üniversite bölümlerinin akademik derslerine girmeye başlarlar.

Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin Uygulanan Üniversite Giriş Sınavı Nedir?

Türkiye’de yabancı uyruklu öğrencilerin üniversitelere kabulü için yapılan üniversite giriş sınav 2011 yılına kadar ÖSYM tarafından yapılmaktaydı. 2011 yılından sonra ise yabancı uyruklu öğrencilerin üniversite giriş sınavlarını üniversitelerin kendi bünyelerinde oluşturdukları komisyonlar tarafından yapılmaktadır. Yabancı uyruklu öğrenci (YÖS) sınavına girmek isteyen öğrenciler başvuru yapacakları üniversite birimlerine başvuru yapması gerekmektedir.

Yabancı uyruklu öğrenciler, başvuru yapacakları üniversitelerin İnternet sayfalarından yabancı uyruklu öğrenci üniversite giriş sınavı ile ilgili detayları ve ilgili tarihleri öğrenebilirler.

Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Yasal Zorunlulukları Bulunmaktadır

Öğrenci Vizesi

Yabancı dil yeterlilik sınavı ve yabancı uyruklu öğrenci (YÖS) üniversite giriş sınavında başarılı olan öğrencilere üniversite tarafından “öğrenci kabul mektubu” gönderilir. Yabancı uyruklu öğrenciler kabul mektubu ile ülkelerinde ki Türkiye Konsolosluğundan vize almaları gerekmektedir.

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye Dış Temsilciliklerine üniversitelerin kabul mektupları ile başvurmaları durumunda öğrenci vizesi alabilirler.

Öğrenci vizesi alamayan yabancı uyruklu öğrenciler üniversite kayıt işlemlerini gerçekleştiremezler.

Oturma İzni

Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de öğrenim hayatlarına başlayabilmeleri için gerekli yasal düzenlemelerden bir diğeri oturma iznidir. Yabancı uyruklu öğrenciler oturma izni için yaşadıkları şehirlerde ki Göç İdaresine başvurmaları gerekmektedir. Türkiye’de öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler yasalar gereği bir (1) ay içinde oturma izni başvurusu yapmaları gerekmektedir. Alınan oturma izinlerinin her yıl yenilenmesi gerekmektedir.

Sağlık Sigortası

Türkiye’de karşılaşacakları sağlık durumlarında kullanılmak üzere yabancı uyruklu öğrenciler sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Sağlık sigortası olmaması durumunda karşılaşılan sağlık ile ilgili durumlarda tüm masrafları öğrenciler kendileri karşılamak zorunda kalabilmektedir.

 

 

Önerilen makaleler

6 Yorum

 1. […] Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Türkiye’de Üniversite Eğitimi Alabilmeleri İçin Bilinmesi… […]

 2. […] Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne yabancı uyruklu öğrencilerin kabul şartlarını  öğrenmek için linki […]

 3. Merhaba.
  İyi günler …. Bu yıl Ekim ayında Ankara’da Ankara Hajat Üniversitesi’nde Turizm okumak istiyorum.Yarım dönemi için ne kadar ödemeliyim? Koşullar nelerdir ve ben ne yapim?
  Saygılarımla….

  1. iyi günler başvurmak istediğiniz okulun öğrenci işlerinden detaylı bilgiyi alabilirsiniz..teşekkür ederiz

 4. Ben okula bas vurmak icin yaziyorum nasil okuyabilerim

  1. Merhaba anladığım kadarıyla yabancı uyruklusunuz. Başvurmak istediğiniz okulun öğrenci işlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Teşekkür ederiz..

Bir cevap yazın