OSYM’den adaylara güzel haber! 2018 yılı içinde YDS 3 kez yapılacak

YDS Güz Dönemi Ne Zaman Yapılacak?

yds güz dönemi ne zaman yapılacak sorusu bugünlerde sınava girecek adayların aklını kurcalayan bir soru. ÖSYM başkanı Prof. Dr. Özer, her yıl iki kez yapılan YDS (Yabancı Dil Sınavı)’nın bu yıl 3 kez yapılacağını belirtti. 2018 sınav takviminde üçüncüsünün yapılacağı YDS’nin 2 Aralık 2018 tarihinde yapılamasına karar verildi.

ÖSYM başkanı Prof. Dr. Özer, sene içerisinde iki dönem şeklinde yapılan Yabancı Dil Sınavı (YDS)’nin aralarının uzun olması sebebiyle yds puanına ihtiyaç duyan bireylerin iki sınav arasında bekleme sürelerinin uzun olduğunu belirtmiştir. İki sınav arasında ki sürenin kısaltılması ve adayların beklentilerinin karşılanması amacıyla 2018 yılı güz döneminde üçüncü bir sınav yapılmasına karar verildiğini belirtmiştir.

YDS Nedir ?

Yabancı Dil Sınavı (YDS) ilk kez 2013 bahar döneminde uygulanmaya başladı. Üniversitelerde yüksek lisans ve doktora öğrenimi görmek isteyenlerin ve akadamisyenliği düşünenlerin OSYM’nin kabul ettiği yabancı dil sınavlarından birine girerek OSYM tarafından belirlenmiş dil puan barajlarını geçmeleri gerekmektedir. Yine kamuda çalışanların ve bazı özel işletmelerin yabancı dil puanına göre yabancı dil tazminatı ödemesi yaptığı bilinmektedir.

 

2018 YDS Sınav Tarihleri Nedir?

YDS güz dönemi ne zaman yapılacak ? 2018 bahar dönemi yabancı dil sınavı (YDS) 1 Nisan 2018 tarihinde yapıldı. Güz dönemi yabancı dil sınavı (YDS)   9 Eylül 2018 tarihinde yapılacaktır. Bu yıl üçüncüsünün yapılmasına karar verilen YDS ise 2 Aaralık 2018 tarihinde yapılacaktır. 2019 yılında YDS’nin senede 4 kez yapılması planlanmaktadır.

YABANCI DİL TAZMİNATI KİMLERE ÖDENİR ?

15 Nisan 1997 Başbakan Onayıyla yürürlüğe giren “Yabancı Dil Tazminatının Miktarlarına İlişkin Esaslar“ın 3 üncü maddesinin 3 üncü fıkrasına göre; Savcılar ve hakimlere, mülki idare amirlerine, dışişleri bakanlığında çalışan memurlara, TSK için yarbay ve daha üst seviye rütbelere sahip olanlardan daire başkanı ve üst yönetim görevlerinde bulunanlara,Üniversitelerde öğretim elemanlarına, tercuman ve mütercimlere, kamuda çalışan öğretmenlere yabancı dil tazminatı verilmektedir. peki bu tazminat oranları hangi puan aralıklarına verilmektedir. 90-100 puan aralığı A,  80-89 puan aralığı B, 70-79 puan aralığı C, 60-69 puan aralığı D, 50-59 puan aralığı E. belirtttiğimiz puan aralığına göre hangi seviyede dil puanınız olduğunu görebilirsiniz.

      yds güz dönemi ne zaman yapılacak
yds güz dönemi ne zaman yapılacak

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın