Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Askerlik Sistemini Açıkladı!

6, 9, 12 Ay Askerlik Mi Olacak? 2019 Yılında Tek Tip Askerlik Mi Gelecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir televizyon kanalında katıldığı programda yeni askerlik modeli ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni askerlik sistemi hakkında detayların verildiği programda konu ile ilgili çalışmaların devam ettiği çok yakın zamanda nihai sonuca varılacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından, yeni askerlik sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunuldu:

“Askerlik görevini bedelli olarak yapmak isteyen 635 Bin askerlik yükümlüsü başvurularını yaptı. Yeni askerlik modeli üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Yaptığımız çalışmalar sonucu yeni askerlik modeli ‘nde farklı modeller üzerinde durmaktayız. Bedelli askerlik ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Bedelli askerlik düzenlemesi ile ilgili kalıcı bir çözüm yolu üzerinde çalışılmaktadır. Bedelli askerliğin haricinde 6,9 ve 12 aylık askerlik sürelerininde olduğu yeni askerlik modeli üzerinde Milli Savunma Bakanlığı‘da çalışmalarını sürdürmektedir. Yeni askerlik modelini planlanırken öngörülebilirlik, ihtiyaçlar, yükümlülerin ne tür temel eğitim alacakları ve sürdürülebilirlik gibi önemli dört (4) adımın gereklerini de düşünmekteyiz. Ülkemizin askeri ihtiyaçları ve nüfusuna göre nasıl bir askeri planlama yapılması gerektiğini öngörülebilirlik ana maddesi içinde planlamaktayız. Türk Silahlı Kuvvetleri ‘nin Türkiye’nin güvenlik noktasında temel ihtiyaçlarının neler olduğu araştırılmalıdır. Askerlik yükümlülerinin yeni askerlik modeli ile nasıl bir temel eğitim alacakları planlanmalıdır. Son olarak da hazırlanan yeni askerlik modeli sürdürülebilir olmalıdır. Yeni Askerlik Modelinde sona yaklaşılınca kamuoyu ile konu paylaşılacaktır.”

Yeni Askerlik Sistemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili son noktaya yaklaşıldığını belirtti. Planlanan yeni askerlik modeli ile ilgili çalışmalarda Türk milletinin asker bir millet olduğu bu nedenle yapılan düzenlemenin milletimizin askerlik ile bağlarını koparmayacak bir düzenleme olacağı belirtildi. Başlangıçta 3,6,9,12 gibi askerlik süreleri üzerinde durulan yeni askerlik sisteminde sona yaklaşıldıkça 6,9,12 aylık askerlik süreleri üzerinde yoğunlaşıldığı ifade edildi. 12 aylık askerlik süresinin üniversite mezunları için yedek subaylık şeklinde kullanılabileceği belirtildi. Gündemde astsubaylık da olduğu ifade edildi.

Bedelli askerliğinde gündemlerinde olduğu ve kalıcı bir düzenleme için çalışıldığı belirtildi. Kimseyi mağdur etmeden milletimizinde askerlikten bağlarını da koparmadan yapılacak düzenleme ile kalıcı bir çözüm yolunun bulunulması için çalışıldığı ifade edilmiştir.

uzman erbaş alım ilanı
uzman erbaş alım ilanına ulaşmak için resmin üzerine tıklayınız.
30 Bin Bekçi
8 Bin Bekçi Alınacak. Haberin detaylarına ulaşmak için resmin üzerinde tıklayınız.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın