Son Dakika! Yeni Askerlik Sistemi Açıklandı mı?

yeni askerlik sistemi

Yeni askerlik sistemi açıklandı mı? Yeni askerlik sisteminde neler var?

Yeni askerlik sistemi açıklandı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar özel bir televizyon kanalında yeni askerlik sistemi ile ilgili bütün detayları açıkladı. Bakan Hulusi Akar, “Yeni askerlik sistemi üzerinde çok çalıştıklarını, çok veriyi kullanarak bir çalışma yaptıklarını’ belirtti. Askerlik yükümlülüğünü yapmak için bekleyen milyonlarca adayı ilgilendiren askerlik sistemi açıklandı. Askerlik süresi ne kadar oldu? Ön lisans mezunları nasıl askerlik yapacak? Kimler yedek subay olabilecek? Milyonlarca vatandaşımızın merak ettiği yeni askerlik sistemi ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

Milli Savunma Bakanı Akar Yeni Askerlik Sistemini Açıkladı

Yaklaşık 700 Bin askerlik yükümlüsünün merakla beklediği yeni askerli sistemi ile ilgili son detayları Bakan Akar açıkladı. Modern yöntemlerle toplanmış verileri kullanarak kalıcı bir çözüm bulmaya çalıştıklarını ifade eden Bakan Akar, askerlik sisteminde kalıcı bir yöntem için çalıştıklarını ifade etti.

Yeni askerlik sisteminde şunlar kalıcı olacak:

  • Bedelli askerlik,
  • Yükümlü erbaş ve erler,
  • Yedek astsubay,
  • Yedek subaylık
  • Dövizli askerlik

Yukarıda belirtilen yeni askerlik sisteminde genel kurallar ve ilkeler üzerinde çalışılmaktadır. Yapılan düzenlemeler ile askerlik sistemi kalıcı olarak şekillenecek.

Lise Mezunları İçin Yeni Askerlik Sistemi

Lise mezunları bir aylık temel askerlik eğitimi sonrası kıtalarda askerlik görevlerine başlayacaklar. 5 ay daha askerliklerini yaptıktan sonra komutanlarının onayları sınava alınacaklar. Bu sınavda özel yetenekleri olan askerlere de şans tanınacak. Sınavda başarılı olanlara kalan askerlik süresinin 6 ayı için sözleşme yapılacak. Bu 6 ay boyunca lise mezunları belirlenen oranlarda maaşlarını alacaklar.

12 aylık askerlik yükümlülüğünü tamamlayanlara tekrar sorulacak. “Askerde kalmak ister misiniz?” Komutanlarının onayları ile askerde kalmak isteyenler sözleşmeli er / uzman erbaş olabilecek.

Bedelli askerlik süresi bir ay olacak. Bedelli askerlik başvurusunda belirlenen kontenjan sayısından fazla başvuru olması durumunda ise başvuru yapan adaylar arasında kura çekilişi yapılacak. Kurada ismi çıkan adaylar bedelli askerlikten faydalanabilecek.

Ön Lisans Mezunları İçin Yeni Askerlik Sistemi

Ön lisans mezunları için yeni askerlik sistemi içinde yeni bir formül bulundu. Meslek Yüksek Okulu mezunları askerlik sisteminde yedek astsubay olarak tasnif edilebilecek.

Meslek Yüksek Okullarından mezun olan kişiler için planlanan yeni düzenleme de askerde kalma ve askerlik süresince maaş alma imkanı doğdu. Kendi meslek alanlarında tasnif edilmesi planlanan yedek astsubaylık sisteminde MYO mezunlarına sivil hayatlarında ki mesleki bilgilerini kullanma şansı tanınacak. İş hayatlarından kopmadan el becerilerini kaybetmeden bir askerlik düzenlemesi yapılacağı ifade edildi.

MYO mezunları 2 aylık temel eğitim sonrası kıtalar da görevlendirilecek. 12 aylık toplam askerlik yükümlülüğünün 10 ayı boyunca maaş alacaklar. 12 aylık askerlik yükümlülüğünü tamamlayan adaylar içinden komutanlarının vereceği değerlendirme notları uygun olanlar astsubay olarak askerde kalabilecek.

Lisans Mezunları İçin Yeni Askerlik Sistemi

Lisans ve lisansüstü eğitim yapanlar yedek subay olarak istihdam edilecekler. Yedek subayların askerlik süresi 12 ay olacak. 2 aylık temel eğitim sonrası kıtalarda görevlendirilecek yedek subaylar 10 ay boyunca maaş alacaklar. Askerlik yükümlülüğünü tamamlayan adaylar ihtiyaç doğrultusunda istemeleri durumunda subay olarak askerlik görevlerine devam edebilecek.

Yeni Askerlik Sisteminde Rütbelerde Yükselme

Yeni askerlik sistemi içinde rütbeler arası geçişlere de fırsatlar tanındı. Er olarak askerlik yükümlülüğünü tamamlayan kişiler istemeleri durumunda sözleşmeli er ve uzman erbaş olarak askerde kalabilecek. Belirlenen kriterleri tamlayan bu kişilerde astsubaylığa yükselme şansları olacak.

MYO mezunları istemleri durumunda erler gibi 6 aylık askerlikte yapabilecek.

Yedek subay kontenjanı olmaması veya dolması durumunda lisans mezunları yedek astsubaylık başvurusu yapabilecek. Yedek astsubay olarak askerlik yükümlülüğünü tamamlayan kişiler askerde kaldıktan sonra gerekli şartları taşımaları durumunda subay da olabilecek.

Yeni askerlik sistemi kendi içinde işleyen bir sistem olacak. Erler, uzman erbaşlığa; yedek astsubaylar subaylığa geçiş yapabilecek…

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın