Yeni Askerlik Sisteminde Sona Yaklaşıldı ! Bedelli Askerlik Ücreti Belli Oldu mu?

Yeni Askerlik Sisteminde Sona Yaklaşıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni askerlik sistemi ile ilgili detaylar paylaşıldı. Önlisans mezunlarını sevindirecek haberlerin paylaşıldığı yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik sistemininde kalıcı olması için çalışmalar yapıldığı belirtildi. Detayları haberimizden öğrenebilirsiniz…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘nın açıkladığı yeni askerlik sisteminde en çok merak edilen konu bedelli askerlik için ödenecek miktar. Yerel seçimlerden önce Cumhurbaşkanına sunulması beklenen yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik için ödenecek ücretin 2 Bin euronun üzerinde olması düşünülmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni askerlik sistemi ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar sonrası bedelli askerliğin yapılış şekli ve ödenecek ücret herkes tarafından merakla bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik için 1 aylık eğitim olacağını belirtmişti. Her yıl ortalama 145 binin üzerinde askerlik yükümlüsünün bedelli askerliğe başvuracağı düşünüldüğünde bir kontenjan belirlenip belirlenmeyeceği hala net bir cevap bulamadı. Tahmin edilen sayıların üstünde bedelli askerlik başvurusunun olması durumunda bir sonra ki yıla aktarma olup olmayacağı ise hala belirsizliğini korumakta. Askerlik düzenlemesi ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldığı ifade edilirken bedelli askerlik için ücret konusunun da tartışılan konuların arasında olduğu belirtildi.

Bedelli Askerlik Ücretinin Başvuran Sayısına Göre Düzenlenmesi

Bedelli askerlik ile ilgili başvuru sayısına göre her sene ücret ayarlaması yapılabileceği konuşulmaktadır. Yurt dışında yaşayan Türkler için bedelli askerlik uygulamasının 2 Bin euronun (12 Bin TL) üzerinde olması düşünülmektedir. Başvuran sayısına göre ise yığılmaları önlemek için önlemler üzerinde de durulmaktadır.

Zorunluk Askerlik Süresi 6 Ay

Yeni askerlik sisteminde şuanda 12 ay olan askerlik süresinin 6 ayda bitirilebileceği, askerliğini 12 ay yapmak isteyenlere ise son 6 ay için bir maaş bağlanabileceği düşünülmektedir. Ancak ödenmesi düşünülen maaş hakkında daha belirgin bir bilgi yok. Üzerinde çalışılan ve sona yaklaşılan yeni askerlik düzenlemesinde askerlerin maaş alması için düzenlemeler üzerinde çalışılmaktadır.

Planlanan yeni askerlik sisteminde öğretmenlik, akademisyenlik, hakimlik, savcılık gibi meslek gruplarına ve profesyonel sporculara kolaylık sağlayacak düzenlemeler üzerinde de çalışılmaktadır. Belirtilen meslek gruplarında kişilerin meslek hayatlarını olumsuz etkilemeyecek stratejiler üzerinde durulmaktadır.

Antrenörlerin Çalışma Usul ve Esasları Yönergesi
Antrenörlerin Çalışma Usul ve Esasları Yönergesine ulaşmak için resmin üzerine tıklayınız.
2019 YKS
2019 Yılı YKS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı. Detaylar için resmin üzerine tıklayınız.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın