YÖKDİL SINAVI BAŞVURULARI BAŞLADI

yök

Yökdil Sınavı Başvuru Tarihleri Nedir?

Yökdil  Sınavı başvuruları başladı.  Yökdil (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil) Sınavının başvuruları 8-17 Ağustos 2018 tarihleri arasında yokdil.yok.gov.tr internet adresinden yapılabilecektir.

Yökdil Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Bu yıl beşincisi (5.) yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı ( Yökdil ) 22 Eylül 2018 Cumartesi günü saat 14:00  30 ilde  35 sınav merkezinde  tek oturum olarak yapılacaktır. Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, aynı adreste yayımlanan sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılacaktır.

Yökdil Sınavı Nedir?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile  düzenlenen yabancı dil sınavıdır.  Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanan YÖKDİL sınavı soruları , Anadolu üniversitesi tarafından organizasyonu yapılarak hayata geçirilmektedir. Yökdil sınavı, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri alanlarında İngilizce; Sosyal Bilimler alanında ise Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılmaktadır.22 Eylül 2018 Cumartesi günü saat 14.00’te tek oturum halinde gerçekleştirilecek yökdil sınavında adaylara seçtikleri yabancı dil sınavı için 80 adet soru sorulacaktır.Çoktan seçmeli ve beş (5) cevap şıklı sınav için adaylara 180 (yüzseksen) dakika sınav süresi verilecektir. Sınavda yalnızca doğru cevaplar dikkate alınacak ve yanlış cevaplar sınav sonucunu etkilemeyecektir. Yani yanlış cevap doğru cevap sayısını düşürmeyecektir.

Yökdil Sınavının Amacı Nedir?

Yökdil Sınavı; üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar ile yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adayların dil sınavı puanı almak amacıyla katıldıkları bir dil sınavıdır.

Sınav Başvuru Ücreti Nedir?

17 Ağustos 2018 tarihinde başvuruları sona erecek olan 5. yapılacak Yökdil Sınavı 22 Eylül 2018 Cumartesi günü saat 14:00 te yapılacaktır. Yökdil Sınavının ücreti 85 TL’dir. Sınav başvuru ücreti, yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacak olan başvuru işleminin son adımında kredi/banka kartı ile ödenebilmektedir.

 Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, aynı adreste yayımlanan sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılacaktır.
 Adaylara sınava girmek istedikleri alanı ve dili, sınav başvurusu esnasında seçecektir.

YÖKDİL SINAV BAŞVURUSU İÇİN LİNKİ TIKLAYINIZ.

YÖKDİL 2018 SONABAHAR DÖNEMİ  SINAV KILAVUZU İÇİN LİNKİ TIKLAYINIZ.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın