Youtube’dan Gelir Etme Yöntemleri | Kanal Nasıl Açılır?

Milyonlarca içeriğin olduğu youtube sizler için bir kazanç kapısı olabilir. Günümüzde 12-13 yaşında ki çocukların bile youtube üzerinden bir gelir elde ettiklerini düşündüğümüzde sizler neden youtube üzerinden bir gelir elde etmiyorsunuz. Bu konuda bir bilginiz yoksa veya nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız. Anlatacaklarımız üniversite öğrencileri için bir gelir kapısı, bir sektörde çalışanlar için ise bir ek kazanç yöntemi olacaktır.

Youtube ‘dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube bünyesinde milyonlarca içerik bulunmaktadır. Peki bu içerikleri kimler hazırlıyor biliyor musunuz? Youtube kendi kendini besleyen ve büyüten bir sistem. Bu sistem tamamen gönüllüler üzerinden büyümektedir. Kimi gönüllü ise kendini bu alanda geliştirerek içerik sağlayıcılar durumuna gelmiştir. Düzenli içerikler oluşturularak gelir elde eden binlerce kişi hem youtube ‘u büyütmekte hemde bir fenomen haline gelerek iyi gelirler elde etmektedir. Peki siz de youtube ‘da içerik oluşturarak bir gelir elde etmek ister misiniz. O zaman aşağıda anlatacaklarımızı hayata geçirin sabredin ve özveri ile güzel içerikler oluşturun. Zamanla bu işten para kazanmaya da başlayacaksınız.

Youtube Kanalı Açın

Youtube ‘a yeni içerikler yüklemek istiyorsanız öncelikle kayıt olmanız gerekmektedir. Google üzerinden alacağınız e-mail adresi ile https://accounts.google.com bağlantısından youtube hesabınızı açın. Youtube.com adresine giriş yaparak “Kanal Oluştur” bağlantısına tıklayarak kanalınız açabilirsiniz. Youtube kanalınızı açtıktan sonra kanalınızın ayarlarını yapmak için “Profil Resmi” ve “Kanal Resmi” bölümlerini tıklayarak yeni isim ve profil resmini oluşturun. Bu adımları oluşturduktan sonra kanalınıza video yüklemeye başlayabilirsiniz.

Video Yükleyin

Youtube Kanalınızı oluşturduktan sonra Youtube’a videolarınızı yüklemeye başlayabilirsiniz. Orjinal videolar çekerek kendi kanalınızın reklamını yaparak kanalınızı büyütmek sizin elinizde. Doğru ve özgün videolar ile fenomen olabilirsiniz ve abone sayınızı binlere hatta milyonlara yükseltebilirsiniz. Ama hangi alanda çalışmalıyım sorusu tamamen sizin bilgi ve isteklerinizle sınırlı. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta başkalarına ait videolar yerine kendi videolarını üreterek kanalınıza yükleyin ve telif haklarından ötürü zarar görmemeniz adına videolarınızda telif hakkı olmayan müzikler kullanın.

Yüklediğiniz Videoların İzlenme Oranlarını Yükseltin

Videolarınızı yüklediniz ama üye sayınız oldukça az ve videolarınız yeterince izlenmiyorsa dikkat etmeniz gereken bazı önemli adımlar var. Bu adımlar ile abone sayınızı yükseltebilirsiniz ve videolarınızın izlenme oranları yükselecektir. Bunlardan bazıları:

  • Videolarınızı çarpıcı ve ilgi çekici resimler ile destekleyin
  • Kullandığınız başlıklar sizin emek vererek ürettiğiniz videolarınızın izlenme oranlarını yükseltmeye yardımcı olacaktır.
  • Güncel videolar çekmeye çalışın ve gündemi takip ederek videolarınızı zenginleştirin.
  • Düzenli olarak video çekin ve videolarınızı kanalınızda yayınlayın. Bu şekilde abonelerinizin sürekliliğini sağlayabilirsiniz.
  • Başka youtube kanallarını da takip edin. Hangi tür videolar daha çok izleniyor ve insanların beklentileri neler araştırın ve ona göre yeni videolarınızda araştırmalarınızdan yararlanarak içerik oluşturun.
  • Videolar tek başına izlenmez. Uygun ve insanların ilgisini çeken müzikler ve görseller ile desteklerseniz izlenme oranı yükselecektir.
  • Youtube kanalınızın ve yeni videolarınızın reklamını yine sizler yapmalısınız. Sosyal medya hesapları üzerinden yeni videolarınızı arkadaş çevrenize ve onların çevresine tanıtabilirseniz tanınırlığınız ve kanalınızın abone sayısı artacaktır.
  • Yakın çevrenizden ve arkadaşlarınızdan çektiğiniz videolar ile ilgili geri dönütler isteyin. Hep “daha iyi nasıl yapabilirim” sorunu kendinize ve arkadaşlarınıza sorun. Unutmayın iki göz yerine onlarca göz daha ayrıntılı görmenizi sağlayacaktır. Sizin hiç farketmediğiniz hatalarınızı başkaları görebilir ve sizi bu konu da bilgilendirebilir. Abonelerinizden de hangi tür videoları istediklerini sorabilirsiniz.

Ne Zaman Para Kazanmaya Başlayabilirim

Youtube yakın zamanda yapmış olduğu kullanım şartlarında ki değişiklikler ile kanal açmak isteyenlerin para kazanmak için sahip olması gereken koşulları yenilemiştir. İlk videolarınızla birlikte ne yazıkki para kazanmaya da başlamıyorsunuz. Öncelik en az Bin abone sayısına ulaşmanız ve toplamda 10 Bin gösterimi yakalamış olmanız gerekmektedir. Daha sonrasında Google Adsense başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Başvurunuzun onaylanması ile birlikte Youtube İş Ortağı olursunuz. Youtube videolarınızın içine reklam yerleştirmesini otomatik olarak yapmaktadır. Videolarınızı izleyen aboneleriniz reklamlarıda izlemeye başladıkça sizin adsense hesabına kazandığınız paralarda yüklenmeye başlayacaktır. Bu paraları hemen çekemiyorsunuz. Belli bir rakama ulaştıktan sonra youtebe mailinize bir e-posta göndererek bir banka hesap numarası isteyecektir. Bu hesap numarasını onayladıktan sonra kazandığınız paralar her ayın belli zaman diliminde hesabınıza yatırılacaktır.

Ne Kadar Gelir Elde Ederim?

Youtube ‘ta ilk defa kanal açanların en çok sorduğu soru “Ne kadar para kazanırım?” Bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz. Herkes tarafından doğru bilinen bir yanlıştan başlayalım anlatmaya. Videolarınız izlendikçe para kazanmıyorsunuz. Videolarınız içinde ki reklamların izlenmesi ve tıklanması ile para kazanabilirsiniz. Videolarınızın içine youtube reklam yerleşimleri yapmaktadır. Videolarınızın ilginç olması ve insanların ilgisini çekmesi ile kazancınızda artacaktır. Gösterilen ve tıklanan her reklamın ücreti farklılık göstermektedir. Başlangıçta çok düşük gelirler elde ederken zamanla elde edeceğiniz gelir miktarı da aratacaktır. Bunun içinde kendiniz geliştirmeniz, videolarınızı zenginleştirmeniz ve kendi reklamınızı kendinizin yapması gerekmektedir.

Youtube ‘dan elde edeceğiniz gelirler başlangıçta aylık 10 TL de kalabilir. Moralinizi bozmayın, sabredin ve kendinizi geliştirmek için youtube da farklı alanlardan kendini kanıtlamış kişilerin videoları izleyin. Yeni taktikler ve çekim teknikleri öğrenin. Zamanla aylık geliriniz 1500-2000 TL’nin üzerine çıkacaktır.

Videolarım Nasıl Olmalı?

Videolarınızda içerikler sizlerin hayal gücü ve tecrübelerinizle sınırlıdır. Bundan dolayı bunu yapın şunu yapın demek doğru değildir. Önemli olan videolarınızı insanların ilgisini çekecek konulardan seçebilmeniz ve onlara videolarınızı neden izlemeleri gerektiğini anlatabilmenizdir. Youtube dünyanın en çok takip edilen sosyal medya araçlarından biridir. Oluşturduğunuz içerikler ile milyonlara hitap etmek sizin elinizde.

Abonelerinizin Dikkatini Çekin

Açtığınız kanal ile video paylaşmaya başladınız. Videolarınızın milyonlarca video ile yarıştığını ve rekabet eçinde olduğunu unutmayın. İzlenme oranı yükseldikçe youtube videonuzu ilk sıralara çıkartacaktır. Burada önemli olan videolarınızın izlenme oranı, tıklanma, beğenme ve yorumlarıdır. Bu kriterlerin sayısının artması ile videolarınız youtube içinde ilk sıralara yükselerek youtube giren insanların karşısına çıkmaya başlayacaktır. Bu şekilde videonuzun izlenme oranları artacak ve gelirinizde yükselecektir. Ama insanların ilgisini çekmeyen videolar çekmeniz durumunda youtube videonuzu son sıralara gönderecektir ve izlenme oranınızda buna paralel olarak düşecektir. Videolarınızı ilgi çeken konulardan oluşturun. Ve abonelerinizin dikkatini çekin.

Videolarınızı İzleyicileriniz İçin Yaptığınızı Unutmayın

Videolarınızı izleyicileriniz için hazırladığınızı unutmayın. Sizin ne istediğinizden ziyade izleyicilerinizin ne istedikleri önemli. Abonelerinizin ilgisini çeken ve oları sıkmayan konulardan içerikler oluşturun. İzleyici sayınızın artması ile bilikte videolarınızın ve video içinde yer alan reklamlarında tıklanma oranı yükselecektir. Youtube’da paylaştığınız zengin içerikli insanların ilgisini çeken videolar sizlerin daha yüksek gelirler elde etmesine yardımcı olacaktır.

tenis

ek gelir

Önerilen makaleler

1 Yorum

Bir cevap yazın