Yüksek Lisans Yapan Öğretmene Ücret Artışı Yapılacak

yüksek lisans yapan öğretmenlerin ücretlerinin artırılması

YÜKSEK LİSANS YAPAN ÖĞRETMENE ÜCRET ARTIŞI YAPILACAK

Yüksek lisans yapan öğretmenlerin ücretlerinin artırılması ile ilgili gündemde birçok yazı dolaşmaktadır.Geçtiğimiz günlerde açıklanan MEB 2023 Vizyon Eğitim Programı ile öğretmeni ilgilendiren maddeler tek tek gündeme gelmeye başladı. Yakın bir zamanda çıkması planlanan “Öğretmenlik Meslek Kanunu” ile öğretmenlik mesleği kanunlaşacak. Bu öğretmenlik mesleğinin kaybettiği saygınlığın biraz olsun telafi edilerek tekrardan kazanılmasını sağlayacak adımlardan biri oldu. MEB 2023 Vizyon Eğitim Programı ve Öğretmen Meslek Kanunu çerçevesinde öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri ve çağa ayak uydurmaları için adımlar atılmasını planlanmaktadır. Bu planlardan ilki pedagojik formasyon eğitiminin kaldırılması ve yerine tezsiz yüksek lisans programının getirilmesi idi. Tezsiz yüksek lisans ve yüksek lisans eğitimi yapan öğretmen sayısının arttırılmasının planlandığı MEB 2023 Vizyon Eğitim Programında öğretmenlerin statülerinin de aldıkları lisansüstü eğitimlerle belirlenmek istendiğini anlamaktayız. tezsiz ve tezli yüksek lisans yapan öğretmenlerin ücretlerinin artırılması yolu ile öğretmenlerin ücretlerinin iyileştirilmesi planlanmaktadır. Yazımızda öğretmenleri ilgilendiren maaş artışlarını sağlayacak olan yüksek lisans eğitiminin ne olduğuna dair başlıklar oluşturduk.

Pedagojik Formasyon Nedir?

Pedagojik formasyon, üniversitelerin öğretmenlik bölümlerini okumayan ilgili fakültelerin bölümlerinde farklı bölümleri okuyan öğrencilerin öğretmenlik yapabilmeleri için almaları gereken öğretmenlik alan bilgilerinin yer aldığı derslerden oluşan bir sertifika programıdır. 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında halen devam eden pedagojik formasyon sertifika eğitim programları 2018-2019 eğitim-öğretim yılı sonu ile sonlandırılacaktır.

Tezsiz Yüksek Lisans Programı Nasıl Uygulanacak ?

YÖK, pedagojik formasyon ile ilgili karar verme mekanizmasını  yakın zamanda üniversitelere bırakmıştı. Eğitim Fakültesi ve gerekli öğretim elamanı bulunan üniversitelerin ihtiyaç ve talep doğrultusunda formasyon eğitim kontenjanlarını belirlemeleri sağlanmıştı. Formasyon eğitimin kaldırılması ile birlikte bu konu ile ilgili oluşabilecek boşluğu MEB, YÖK ile yaptığı protokolle  üzerine almıştır. Atanan öğretmenlerin tezsiz yüksek lisans yapmalarını sağlayacak bir düzenleme planlanmaktadır. Aynı zamanda yüksek lisans yapan öğretmenlerin ücretlerinin artırılması ile ilgili bir çalışma başlatmıştır. Tezsiz yüksek lisans ve 2023 Vizyon Eğitim Programı ile öğretmenlerin mesleki ilerlemelerinin amaçlandığı bu düzenleme ile yüksek lisans yapacak öğretmenlerin mesleki statülerininde yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Yüksek lisans yapan öğretmenlerin ücretlerinin artırılması amaçlanmaktadır.

Yüksek Lisans Yapan Öğretmenin Aldığı Ücret Artırılacaktır

2023 Vizyon Eğitim Programı ile öğretmenlerimizin saygınlıklarının ve mesleki kademelerde ilerlemelerinin önünü açacak düzenlemeler planlanmaktadır. Bu planlamalardan birisi de yüksek lisans yapan öğretmenlerin ücretlerinin artırılmasıdır. Öğretmen maaşları ve yüksek lisans yapmaları durumunda alacakları ücretler ile ilgili daha önceki dönemlerde bir yazı paylaşmıştık. Yüksek lisans yapan öğretmenlerin yakın zamana kadar sadece ek ders ücretlerinde yüksek lisans yapmayan öğretmenlere oranla % 5  oranında ücret farkı uygulanmaktadır. Tezli yüksek lisans ve doktora yapmış öğretmelere oranlar değişmektedir. Doktora yapmış öğretmenlere ise bu oran ek ders saati ücretinde % 15 oranında yansıtılmaktadır. Ama bu ücret farkı sadece öğretmenlerin girdiği ek ders saatinin ücretine yansıtılmaktadır. 2023 Vizyon Eğitim Programı ile öğretmenlerin aldığı ücretlerde düzenleme yapılması planlanmaktadır.

Ek ders Ücreti Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığının devlet okullarında görev yapan kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin maaş karşılığı olan 15 saat veya 18 saatlik derslerden sonra okuttukları her bir ders saati için uygulanan ücrettir. MEB de görev yapan kadrolu öğretmenler 15 saatlik maaş karşılığında girmesi gereken ders saatinden sonra toplamda 30 saatlik ders yükü için ek ders ücreti almaktadır. Öğretmenler bunun haricinde girdikleri her 10 saatlik ders için 1 saatte eğitim ödeneği altında bir ücret, haftalık 3 ek ders saati nöbet ücreti ve rehber öğretmenlik ve eğitsel kulüpler çalışması için haftalık 2 saat ek ders ücreti almaktadır. Bunların haricinde ders saatleri dışında yapmak şartı ve okul idaresinin isteği ve valilik oluru ile 6 saate kadar egzersiz çalışmaları için ek ders ücreti alabilir. 2018 yılı temmuz ayından itibaren öğretmenlerin ek ders oranları aşağıda ki gibi düzenlenmiştir:

2018 Yılı Temmuz Ayı İtibari ile Öğretmenlerin Ek Ders Saat Ücretleri

Kadrolu Öğretmen :13.90 TL

Yüksek Lisans Yapan Kadrolu Öğretmen % 5 oranında

Doktora Yapan Kadrolu Öğretmen % 15 oranında

Sözleşmeli Öğretmen : 11.95 TL

Yüksek Lisans Yapan Kadrolu Öğretmen % 5 oranında

Doktora Yapan Kadrolu Öğretmen % 15 oranında

 

Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek lisans 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayan bireylerin ilgili üniversitelerin lisansüstü yönetmeliklerinde belirtilen şartları taşımaları durumunda yapılan lisansüstü eğitim programıdır. Yüksek lisans, Tezsiz Yüksek Lisans ve Tezli Yüksek Lisans olarak ikiye ayrılmaktadır. İki yüksek lisans programıda kendi içinde benzerlikler ve farklar bulunmaktadır. Tezli yüksek lisans programında öğrenciler ders dönemi bilimsel bir çalışma niteliğinde tez çalışması yapmamaktadır. Tezli yüksek lisans programında ise 2 yarı dönem ders dönemi sonrasında bilimsel bir çalışma niteliğinde danışmanı ile birlikte bir tez çalışması yapmaktadır.

 

 

 

Önerilen makaleler

3 Yorum

  1. […] Genel Kültür ve Genel Yetenek ile Eğitim Bilimleri olmak üzere iki oturumdan oluşan KPSS öğretmenlik branşlarının alan sınavı ile devam edecektir. Beden Eğitimi Öğretmeni Adayları 2019 […]

  2. Tezli ve tezsiz yüksek lisansa aynı oranda emek verilmiyor. Tezli daha uzun ve emek isteyen bir süreç. Ayrıca devlet üniversitesinde yapmışsanız, giriş kriterleri de tezsizden daha fazla emek (yazılı sınav+yabancı dil+ales+mülakat) gerektiriyor.Tezsize kayıt yaptırmak için ise bunlara gerek bulunmuyor. Benim dileğim bu maaş artışında bunların da göz önünde bulundurulmasıdır. Herkese hak ettiğinin verilmesidir.

    1. Sayın Alina bu konuda çok haklısınız ne yazik ki yüksek lisans yapan öğretmen ile yapmayan öğretmenin ayrımı yok MEB sisteminde. Geçmişte yüksek lisans yapan öğretmenler uzman öğretmen olabilirken bu kaldırıldı. ek derslere katkısı bugün %5 iken geçmişte bu değerler %25 idi. Ama yarınlar için bu sistemde ki aksaklıkların düzeltileceğinin ve yüksek lisans yapan öğreten ile yapmayan öğretmenin farklı kulvarlarda tanımlanacağını düşünmekteyiz. Tabi ki bu süreç hemen yarın olur diyemeyiz ama mutlaka olacaktır kanısındayız

Bir cevap yazın