Yüzme Spor Kulübü Nasıl Kurulur ?

yüzme

Besyo ve Spor Bilimleri Fakültelerinde ki öğrenciler ve mezunlar için harika bir iş fırsatı. Birçok öğrenci ve mezun bunun farkında olmasa da en popüler spor branşlarından birisidir yüzme. Özellikle yaz aylarında okulların tatil olduğu 3 (üç) aylık dönemde bir çok aile çocuklarını yüzmeyi öğrensinler diye yüzme okullarına göndermektedir. Yüzme havuzlarının çocuklarla dolduğu özellikle yaz ayları harika bir iş alanı doğmaktadır.

Kış aylarında, yaz aylarında ki yüksek sayılarda ki popülasyonlar olmasa da yine taleplerin olduğu bir spor branşıdır. Sadece çocuklar olarak düşünmeyin, yetişkinler içinde yüzme kurslarının olduğunu unutmamak gerekir.

Ülkemiz şartlarını düşünecek olursak üç (3) tarafımız denizlerle çevrili olduğu halde yüzme bilmeyen vatandaşımızın sayısı oldukça çoktur. İhtiyaç olduğu kadar da spor ve egzersiz yönünden de özellikle küçük yaşlardan itibaren çocuklarımızın kesinlikle başlaması gereken bir spor branşıdır. Hatta spor branşlarının başlangıcıdır bile desek çok abartmış olmayız.

Yüzme ile koordinasyon yeteneği ve kas gelişimi artan çocuklar hangi spor branşına yönelecek olursa olsun her spor branşında başarılı olacaktır. Bu nedenle ülkemizde yüzme spor branşının popülerliği gün geçtikçe artmaktadır.

Peki havuzların çocuklarla dolmasını sağlayan yüzme spor branşını bir meslek olarak yapmak ister misiniz? Veya beden eğitimi öğretmeni, sportif eğitim uzmanı veya rekreasyon lideri iseniz ikinci bir iş olarak yapmak ister misiniz? Sizleri bilgilendirmek için yazdığımız yazımız aşağıda ki konu başlıklarından oluşmaktadır:

 • Spor Kulübü Nasıl Kurulur?
 • Dernek Nasıl Kurulur?
 • Dernekler Müdürlüğüne Verilecek Belgeler Nelerdir?
 • Spor Kulübünün Tescili Nasıl Yapılır?
 • Antrenörlük Belgesine İhtiyaç Var mı?
 • Bir Yüzme Kulübü Reklamını Nasıl Yapmalı?
 • Beden Eğitimi Öğretmeni Antrenörlük Yapabilir mi?
 • Kulüplerin Gelirleri Kaynaklar Nelerdir?
 • Kulüpler Eğitimlerini Hangi Havuzlarda Vermektedir?

Spor Kulübü Nasıl Kurulur?

Yüzme spor kulüpleri amatör spor kulüpleri ile aynı şekilde kurulmaktadır. Spor kulübü kurmak isteyen gerçek kişiler  31.03.2005 tarihinde 25772 sayılı Resmi Gazete’de 5253 sayılı Dernekler Yasasında belirtildiği şekilde Dernekler Yönetmeliğine uygun olarak bir dernek kuruluşunu gerçekleştirmelidir.

En az 7 kişi ile kurulabilen Dernekler için yüzme faaliyetleri ile ilgili bir tüzük hazırlanması gerekmektedir. Hazırlanan tüzükte aşağıda yer alan bilgilerin de olması zorunludur:

 • Derneğin adı ve adresi,
 • Derneğin amacı ve amaç doğrultusunda yapılacak programın şekli ve konu başlıkları ve faaliyet alanı
 • Derneğe üye olma ve üyelikten çıkmanın şart ve şekilleri,
 • Dernek Genel kurulunun toplanma şekli ve zamanı,
 • Dernek Genel Kurulunun görevleri, yetkileri, oy kullanma ve karar alma usul ve şekilleri,
 • Yönetim ve Denetim Kurullarının görev ve yetkileri, ne şekilde seçileceği, asıl ve yedek üye sayısı,
 • Derneğin şubesinin bulunup bulunmayacağının belirtilmesi, Şubesi olacak ise yetkileri, görevler, ve temsil şekli,
 • Dernek üyelerinin aidat bedelleri ve ödeme şekilleri,
 • Derneğin borçlanma usulleri,
 • Derneği iç denetim şekilleri
 • Tüzüğün ne şekilde değiştirileceği,
 • Derneğin fesih halinde mal varlığının tasfiye şekli.

Dernekler Müdürlüğüne Verilecek Belgeler

Dernek kurucuları tarafından imzalanmış iki adet Dernek Kuruluş Bildirimi formu ve aşağıda belirtilen belgeler dernekler il müdürlüğüne verilir.

 • Dernek kurucuları tarafından her sayfası imzalanmış iki adet dernek tüzüğü (Onaylandıktan sonra birisi dernek kurucularına teslim edilir)
 • Dernek kurucularına ait nüfus cüzdanı fotokopileri,
 • Yazışma ve tebligat almaya yetkili kişi veya kişilerin isimleri, ikametgah adresleri ve imzalarının da olduğu bir liste
 • Başvurusu yapılan derneğin kuruluş bildirim formları teslim edildikten sonra Dernekler il müdürlüğünden kuruluş bildirimi ve eklerinin alındığına dair bir alındı belgesi verilir.

Kulüp Tescili Nasıl yapılır?

Dernek kuruluşları gerçekleşen Yüzme Dernekleri Spor Kulübü tescili yapmaları gerekmektedir. Spor kulübü olabilmeleri için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine Spor Kulübü veya Gençlik ve Spor Kulübü kayıtlarını yaptırmaları ve tescil işlemlerini tamamlamalıdır. Kulüpler, tescil işlemleri sırasında spor kulüplerinin faaliyet gösterecekleri spor branşları ile birlikte faaliyet gösterecekleri branş antrenörleri ile yapacakları sözleşme örneklerini beyan etmelidirler.

Yüzme Antrenörlük Belgesine İhtiyaç Var mı?

Kulüplerin kuruluşunda ve faaliyet gösterebilmesi için en az ikinci (2.) kademe yüzme antrenörlük belgesi olan birisi ile sözleşme yapılması gerekmektedir. Eğer kurmuş olduğunuz kulübünüz İhtisas Yüzme Kulübü ise en az 3. (üçüncü) kademe kıdemli antrenörlük belgesi olan birisi ile sözleşme imzalamanız gerekmektedir.

Bir Yüzme Kulübü Reklamını Nasıl Yapmalı?

Reklam tüm işletmelerde olduğu gibi spor kulüplerinin de  gelir kapılarını açan en önemli araçtır. Tanınırlığı artan bir spor kulübü artan taleplerin doğmasından dolayı iyi gelirler elde edebilir. Facebok, twitter, instagram gibi günümüzün popüler medya araçları ve internet siteleri spor kulübünüzün tanınırlığını artıracaktır. Bunların haricinde antrenman programlarına uyum, aileler ve çocuklarla olan iletişim ve vereceğiniz hizmette sizin reklamınızı yapacak birer araçtır. Bunun haricinde başarılı sporcular yetiştirmek ve yarışmalarda dereceler almak kulübünüzün tanınırlığını ve reklamını yapacak başka bir yöntemdir.

Beden Eğitimi Öğretmeni Yüzme Antrenörlüğü Yapabilir mi?

Bilindiği gibi besyo ve spor bilimleri fakültelerinde okutulan bölümlerden biri olan beden eğitimi öğretmenliği bölümünden mezun olmuş MEB’te kadrolu veya sözleşmeli öğretmenlerde spor kulüplerinde antrenörlük yapabilir. Yaptığı bu işten ücret alabilirler. Bir yüzme kulübünde antrenör olarak çalışmak istiyorsanız mutlaka yüzme antrenörlük belgenizin olması gerekmektedir. Antrenörlük belgesi olmadan yüzme kulüpleri size antrenörlük yaptırmayacaktır. Antrenörlük belgesini de eğer üniversite yıllarınızda seçmeli veya uzmanlık dersi olarak yüzme dersi aldıysanız SGM’den denlik işlemleri ile alabilirsiniz. Eğer seçmeli veya uzmanlık alan dersi olarak yüzme dersi almadıysanız Yüzme Federasyonunun açacağı antrenörlük kurslarını sitemizden takip edebilirsiniz.

Kulüplerin Gelir Kaynakları Nelerdir?

Kulüplerin gelir kaynaklarının başında yüzme eğitimleri karşılığında alınan eğitim ücretleri ve aidat bedelleri gelmektedir. Bunların haricinde de malzeme satışı yaparak spor kulüplerinin gelirlerini artırabilirler. Bone, yüzme gözlüğü, mayo satışlarından az da olsa bir gelir elde edilebilir.

Kulüpler eğitim verdikleri bireylerden kişi başı aidat / eğitim ücreti altında 100 TL den başlayan bir ücret almaktadır. Büyükşehirlerde verilen hizmetin kalitesi ve spor kulübüne olan talebin yüksek olmasını sağlayan etkenlerle bu eğitim ücretleri aylık 250 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Haftalık iki gün ile başlayan eğitimler aylık sekiz (8) seans ile tamamlanmaktadır. Başlangıç gruplarından sporcu gruplarına yükselen çocukların ve yetişkinlerin haftalık ve aylık idman sayılarına göre havuza girişleri artmaktadır.

Spor Kulüplerine ait gelirlerin en büyük kısmı küçük yaş gruplarından, başlangıç gruplarından, yetişkin gruplardan ve yaz dönemlerinde ki yüzme taleplerinden kazanmaktadır. Bu dönemlerde antrenör sayılarının çoğaltılması ile daha fazla çocuğa hizmet verilerek kazanç artırılabilir.

Kulüpler Eğitimlerini Hangi Havuzlarda Vermektedir?

Birçok spor kulübü kiralama yöntemleri ile kullandıkları yüzme havuzlarında yüzme eğitimlerini vermektedir. Kulvar kiralayarak saatlik veya seanslık ücretler kaşılığında havuzları kiralama yöntemi ile yüzme eğitimleri verilmektedir. İşletmeye veya devlet kurumuna ait havuzlarda havuz kiralama yöntemleri değişkenlik gösterebilmektedir. Devlet kurumlarına ait havuzların kulvar kiraları işletmelerin kiralarına oranla daha uygundur.Bu nedenle birçok spor kulübü üniversite, belediye ve geçlik hizmetlerine ait tesisleri kullanmayı tercih etmektedir. Birçok ilde ve tesiste farklılık gösteren kulvar kiraları seanslık olarak 60 TL’den başlayan ücretlerle kiralanmaktadır. Spor kulüpleri aşağıda yer alan devlet kurumlarının ve işletmelerin havuzlarını kiralama yöntemi ile kullanabilir:

 • Üniversite havuzları,
 • Belediyelere ait havuzlar,
 • Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine ait havuzlar,
 • Otellere ait havuzlar
 • Konut ve sitelere ait havuzlar,
 • Spor salonlarına ait havuzlar,

Kulüplerin Giderleri Nelerdir?

Kulüplerin başlıca giderlerini havuz kiraları ve antrenör ücretleri oluşturmaktadır. Bu giderlerin haricinde müsabaka giderleri ve ofis kiraları giderler arasında yer almaktadır. Ayrica federasyon yetki belgesi icin her yil odenen ucret, kulup vize ucreti ve antrenor vize ucretleride kulup giderleri arasindadir. Bir havuzun kulvar kirası her tesiste değişkenlik göstermekle birlikte 60 TL ‘den başlamaktadır. Seanslık olarak verilen bu ücretler kiralanan kulvar sayısına ve seans sayısına göre değişmektedir. Antrenörlere verilen ücretlerde değişkenlik göstermekle birlikte seans için 15-25 TL’den başlamaktadır. Ortalama olarak 1500-2000 TL antrenöre aylık ücretler verilebilmektedir. Kulüpler, masraflarını ve giderlerini kısmak için yaz aylarında talebin çok olduğu dönemlerde antrenör sayılarını artırırken diğer zamanlarda hizmet alanların sayısına göre antrenör sayısını azaltmaktadır.

 

 

Önerilen makaleler

2 Yorum

 1. […] Spor kulüpleri ile kurum ve kuruluşlarla işbirliği doğrultusunda koordineli olarak çalışılmalı […]

 2. […] yaparak geçiminizi sağlayabilirsiniz. Grup dersleri ve özel dersler olarak her yaş grubuna yüzme dersleri vererek para kazanmanız tamamen sizin […]

Bir cevap yazın